Случајно

Барања за субвенции за млеко до 15 јуни

Млекопроизводителите до 15. овој месец ќе можат да поднесат барања за субвенции за произведено и продадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од јануари до април 2013 година, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Пријатели

Факултет за земјоделски науки и храна


Здружение на агроекономисти на Македонија


Изработка на веб страни 


Лого дизајн


agri.mk - Го промовираме земјоделството!

 • ИПАРД грантови за насади од лешник

  Во очекување на првиот повик од новата ИПАРД 2 програма за кофинансирање и финансиска помош, потребно е однапред да ги знаете вашите можности со цел навремено да ги планирате вашите идни инвестиции. Успешно испланирана инвестиција, со јасен план, визија и цели за остварување, може побрзо да оствари финансиска помош од ИПАРД, а со тоа вашиот бизнис долгорочно да напредува.
 • ИПАРД грантови за насади од орев

  Во очекување на првиот повик од новата ИПАРД 2 програма за кофинансирање и финансиска помош, потребно е однапред да ги знаете вашите можности со цел навремено да ги планирате вашите идни инвестиции. Успешно испланирана инвестиција, со јасен план, визија и цели за остварување, може побрзо да оствари финансиска помош од ИПАРД, а со тоа вашиот бизнис долгорочно да напредува. Оваа инвестиција е поддржана со неповратен грант од 60 до 70% во Мерка 101 како Тип на инвестиција 10121 ОБНОВУВАЊЕ И…
 • Qélianet започнува да работи во Македонија

  Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви се обраќам за да ве информирам дека имаме постигнато договор со холандска компанија базирана во Амстердам за да се започне проект од светски рамки тука во Македонија, односно проектот започнува од Охрид и ќе се прошири низ цела Македонија, а потоа Холандија, Англија, САД каде веќе имаме некои контакти за започнување на проектот. Ние сме двајца дипломирани информатичари од Охрид кои…
 • Градинарството смирува и ја намалува депресијата

  Градинарството е добро за вас, покажа ново истражување кое откри дека може да ја подобри самопочитта, да ја смири нервозата и да ја намали депресијата. Истражувачите од универзитетите Вестминстер и Есекс испитуваа 270 градинари и луѓе кои не се занимаваат со градинарство со цел да ги опишат нивните чувства пред и по работењето. 
 • Продолжува владината поддршка за производството на ориз

  Владата ќе продолжи да го поддржува производството на ориз преку директните субвенции од 11.000 денари за хектар и од 15.000 денари за оние кои користат сертифициран семенски материјал, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанаство Михаил Цветков, отворајќи ја 4. Меѓународна манифестација на кочанскиот ориз во село Прибачево.
 • „Денови на македонскиот мед 2015“

  На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ на кој ќе бидат изложени пчелни производи од пчелари од цела Македонија.
 • механизација

  Владата финансира 50% од трошоците за набавка на земјоделска механизација

  Во тек е јавниот повик за поднесување на барања за финансиска поддршка за набавка на земјоделска опрема и механизација за житни и индустриски култури, со кој Владата преку Програмата за рурален развој доделува финансиска поддршка за земјоделците за набавка на земјоделска механизација од страна на земјоделците од сите региони и општини во државава.
 • пченица

  Ќе се субвенционира 50 проценти од каматата за ИПАРД проекти

  Педесет проценти од каматата за сите кредити за инвестиции на земјоделците финансирани со ИПАРД програмата ќе ги покрива Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство преку Програмата за рурален развој, одлучи Владата на последната седница, пренесе МИА.
 • tractor

  Како да добиете 10 илјади евра и да станете млад земјоделец?

  Поттикнување на агро бизнисот е една од основните цели на мерката со која младите земјоделци од програмата за рурален развој се поддржуваат со 10 илади евра за отпочнување бизнис во земјоделскиот сектор. Од година во година интересот за оваа мерка се зголемува,покажуваат податоците на Платежната агенција, пишува Лидер.
 • Домати

  Адаптација на земјоделството кон климатските промени преку проект на УСАИД

  Проектот на УСАИД за адаптација на земјоделството кон климатските промени денеска во струмичкото село Добрејци ќе организира теренска посета на насад со домати во сопственост на земјоделец кој е корисник на проектот, пренесува МИА.
 • вишни

  Почна бербата на вишни во делчевско

  На плантажите во „Манчово Поле“ на компанијата „Рудине - М“ започна масовната берба на вишни од овогодишната реколта.
 • Пченица

  Традиционална манифестација „Ден на пченицата 2015“

  Во организација на „Агроунија“ под покровителство на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, општината Илинден и со поддршка на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) денеска во Скопје ќе се одржи традиционалната манифестација „Ден на пченицата 2015 година“.
 • Природна аптека во вашиот двор: 5 Билки за здрав живот

  Овие 5 билки не бараат премногу простор, па така доколку немате двор секогаш можете да си набавите поголеми саксии и истите да ги посадите на вашата тераса.
 • Африканска темјанушка (лат. Saintpaulia)

  Изворна боја на темјанушката е виолетовата. Денес, таа е застапена во многу бои: виолетова, бела, со црвеникави тонови, во бојата на јоргованот, па дури и шарени, а постојат и двојни вариетети. Белата темјанушка, по некое време, на рабовите на латиците ќе почне да ја менува бојата во изворната виолетова. 
 • Исплатени 310,8 милиони денари субвенции за обележани грла говеда

  Исплатени 310,8 милиони денари субвенции за обележани грла говеда.
 • Земјоделство во сала

  Од површина од 2.300 метри квадратни собираат по околу 10.000 глави зелена салата на ден, 100 пати повеќе отколку што се добива со традиционални методи, а притоа трошат 40% помалку енергија, и 99% помалку вода.
 • Неверојатно: Создадено растение кое раѓа домати и компири, истовремено!

  Во групата на неверојатни достигнувања на научниците ширум светот спаѓа и она на британската компанија “Thompson and Morgan” – растение кое истовремено раѓа два различни плодови!
 • Времена забрана за увоз на живина од Холандија, Германија и Велика Британија

  Агенцијата за храна и ветеринарство времено го забрани увозот на пратки од живина и производи од живинско месо, вклучително и јајца по потекло од Холандија, Германија и Велика Британија. 
 • Укинати увозните давачки за индустриската пиперка

  Владата на завчерашната седница донесе одлука да ги укине увозните давачки за индустриска пиперка. Според владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев, одлуката стапува во сила веднаш и ќе важи до крајот на годинава.
 • Кравите неврзани и во чисти штали ќе даваат повеќе млеко

  Секое животно треба да биде соодветно третирано, не треба да биде малтретирано и сопственикот мора да му обезбеди ветеринарна заштита, посебно ако му е влошена здравствената состојба.
 • Министерство за земјоделство:Ќе се доисплатат субвенциите за прилепските тутунари

  Кон крајот на оваа или почетокот на идната недела ќе почне доисплатата на субвенциите за ланската реколта тутун. Парите се обезбедени, велат од министерството за земјоделство.
 • Со намален ДДВ до поевтино месо и млеко

  Зголемен сточен фонд, поголемо производство на млеко и месо и зголемен извоз се само дел од очекувањата на земјоделците и економистите од намалувањето на данокот на додадена вредност за сточната храна од 18 на 5 отсто.
 • Македонските вина и жестоки пијалоци пред 20.000 увозници од светот

  Вината од македонските винарии деновиве се промовираат на Интернационалниот саем за вино и жестоки пријалоци што се одржува во Хонг Конг.
 • Ублажување на последиците од климатските промени во земјоделството

  Проектот на УСАИД за адаптација на земјоделството кон климатските промени ќе ги сподели резултатите од имплементација на мерките за адаптација на земјоделските практики кон климатските промени во изминатите две години.
 • Ќе се следи патот на тутунот од семе до цигара

  Тутунот ќе се следи од нива до цигара. Ова е предвидено со усвоените измени на Законот за тутунот со кои се воведува компјутерска евиденција и следење пријавени, евидентирани и договорени површини и количества тутун од производители.
 • Франција повторно најголем произведувач на вино

  Вкупното годинашно производство на вино падна за 6 отсто во споредба со лани, но затоа потрошувачката остана стабилна, а Франција повторно стана лидер во производството.
 • Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

  Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови кои најчесто доаѓаат од мебелот, растворите за чистење, пластиките, теписите и слично.
 • Промоција на македонски вина во Њу Џерси

  Најдоброто од македонската винска индустрија денеска во Њу Џерси ќе го промовираат шест винарии - Тиквеш, Сковин, Стоби, Бовин, Камник и Попова Кула.
 • Конференцијата за предизвиците на жената претприемач во руралната средина

  Во Кочани денеска ќе се одржи конференција на тема „Предизвиците на жената-претприемач во руралната средина“, во организација на Федерацијата на фармери на Македонија и Мрежата за рурален развој на Македонија.
 • ХЕЉДА ОД ХИМАЛАИТЕ НИКНУВА НА ВИТАЧЕВО

  Поле со ретко азиско растение со бакарна боја карактеристично за Хималаите, го привлекува вниманието на сите што се движат по висорамнината Витачево кај Kавадарци. Веќе втора година по ред комбајнот го жнее растението од кое се добива безглутенско брашно што се користи во исхраната. 
 • Поддршка од 150 милиони денари за модернизација на земјоделството

  Сто и педесет милиони денари ќе добијат финансиска поддршка земјоделците кои склучуваат договори со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој за модернизација на земјоделските стопанства, односно за трактори и приклучна механизација и за инвестиции за преработка и маркетинг на земјоделски производи.
 • Тегла мед колку килограм месо

  Во моментот во Босна и Херцеговина тегла од овој здрав производ се продава за 10 евра, во Србија чини 13 евра, додека во земјава квалитетниот мед е од 250 до 300 денари.
 • На плантажите во Пехчево почна бербата на аронија

  На плантажите на Равна Река кај Пехчево почна бербата на аронија од годинашнава реколта. Според очекувањата на сопствениците, годинашниов род ќе тежи околу 4.000 килограми. 
 • Маслиновото масло ќе поскапи за 30-40 отсто

  Екстремна суша со месеци ја погодува Шпанија, додека на италијанските плантажи со маслинки се појавија бактерии што ја загрозуваат бербата.
 • Лубениците го преплавија Егри оти нема кој да ги купи

  Бостанот ќе презрее по нивите зашто нема кој да го купи, се жали Борче Ристевски, еден од најголемите произведувачи на лубеници во битолското село Егри.
 • Грозјето годинава доби двојна доза пестициди

  Ако во изминатите години лозјата ги третиравме со хемија по 3-4 пати, годинава некои од нас, поради дождливото време и појавата на болести, прскаат со разни видови хемиски препарати дури и 9 пати, велат лозарите. 
 • Трајно се губат кочанскиот ориз и струмичката кикиритка

  Црвени големи домати, пиперки со примамлива боја, големи праски или кромид се присутни на домашниот пазар. Но често тие немаат ниту мирис ниту вкус и освен по формата и специфичниот облик, по ништо друго не можете да препознаете што купувате.
 • ФФРМ: Би било многу подобро кога би се постигнал договор за слободна трговија со Русија

  Македонските конзервирани производи може да бидат конкуренти на рускиот пазар. Ова е ставот на Федерацијата на фармери кои идниот месец ќе носат земјоделци и преработувачи на московскиот саем за храна.
 • Илјадници „ фантомски“ трактори ќе добијат документи

  Владата ќе го продолжи рокот за регистрација на трактори и приколки до крајот на годинава.
 • Во ниту еден примерок од ,,Екстра Меин" не е најдена листерија

  Сите мостри земени од инспекторите од страна на Агенцијата за храна од фабриката за сувомесни производи се негативни. Тука се и мострите од спорните лотови и никаде нема утврдено присуство на листерија - соопшти Агенцијата за храна.
 • КЗЗ: Од 900 мостри во 40 е докажана листерија

  Досега е извршена анализа на околу 900 мостри, од кои во 40 случаи е докажана listeria monocytogenes, кај производи кои се предмет на натамошна термичка обработка, соопшти Комисијата за заразни заболувања при министерството за здравство по одржаната работна средба на која беше разгледана фактичката состојба и досега преземените активности поврзани со случаите на лица заболени од листерија.
 • Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

  Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. Според „Блумберг“, причина за ова е кризата во Украина која заедно со Русија снабдува една петтина од светот со лебно жито.
 • Европските фармери ги трпат последиците од руските санкции

  Додека западните мултинационални компании се понудија да им помогнат на малите локални фабрики да се справат со забраната, малите фармери немаат таква среќа, јави Ројтерс.
 • Откупени 75.000 тони лебно жито, приносот рекорден, квалитетот слаб

  Откако е на оваа функција, министерот одржал најмалку 15 средби со производителите и преработувачите од речиси сите земјоделски сектори. Приоритет за него остануваат стратешките култури како пченицата, тутунот и лозовите насади.
 • "Боинг" го претвора тутунот во гориво

  Американскиот производител на авиони Боинг соопшти вчера дека со компанијата Саут Африкан ервејз" и со холандската фирма за производство на биогориво СкајНРГ" се работи на претворање на зрна тутун во гориво за авиони.
 • Екстра меин ќе прекине со производство, листеријата ќе удри по месната индустрија

  Агенцијата за храна и ветеринарство ја детектираше листеријата кај сечкан свински врат од месната индустрија Екстра меин. Производството е запрено во месната индустрија и земени се мостри од суровините за анализа.
 • Болеста син јазик стигна во Малешевијата

  Болеста "син јазик", од која заболуваат овците и козите, е потврдена во Малешевијата. За ова вирусно заболување, кое не се пренесува на луѓето, не постои ниту вакцина ниту специфична терапија.
 • Државно земјоделско земјиште и над 10 хектари ќе се продава електронски

  Министерството за земјоделство достави предлог за измени на Законот за продажба на државно земјоделско земјиште според кои државните парцели над 10 хектари ќе се продаваат по пат на електронско јавно наддавање, но истовремено учесниците на јавен оглас да имаат заинтересирани правни и физички лица кои ги имаат подмирено сите давачки кон државата.
 • Бугарија стана најголем одгледувач на лаванда во светот

  Бугарија успеа за само неколку години да ~ го одземе на Франција лидерскотo место во светски рамки во одгледување лаванда и производство на масло од ова растение, објави парискиот весник „Фигаро“.
 • Наместо откупувачи, на лебното жито се навртеа глувци

  Жетвата е при крај, но очигледно цената им е висока на откупувачите, па ги нема, се жалат земјоделците од пелагониските села.
 • Тутунарите и полјоделците најмногу бараат субвенции

  Најголем дел од барањата за субвенции коишто се доставени во Платежната агенција се за полјоделски култури, или вкупно 34.621 земјоделец. Втори на листата се тутунарите или вкупно 30.298 земјоделци.
 • Србија го зголеми дозволеното ниво на афлатоксин на 0,25 микрограми

  На веб-страницата на Министерството за земјоделство на Србија е објавена одлука според која дозволеното ниво на афлатоксин во млекото се зголемува од 0,05 на 0,25 микрограми по килограм.
 • На секои три дена ќе се реализира по еден проект во системите за наводнување

  Според Студијата за инвестирање, која е првиот документ кој ги дава насоките за реализација на десетгодишната Стратегија за реконструкција и изградба на системите за наводнување, во првите шест години предвидено е да бидат инвестирани 135 милиони евра за конкретна реализација на проекти.
 • Бербата на боровинки во Гевгелиско ќе почне на 1 август

  Подружницата на Шумското стопанство "Кожуф" од Гевгелија денеска информира дека бербата на боровинки и други шумски плодови официјално ќе почне на 1 август.
 • Наместо тутун, може да се сади оригано

  Во Турција, поради ограничувањата за производство на тутун, се решиле површините да ги искористат за садење култивирано диво оригано и денес земјата е еден од поголемите извозници на оваа култура, што може да се искористи и во Македонија, која почна да се соочува со ограничување на површините под тутун.
 • Околу 70 отсто од маслиновите масла во Албанија се фалсификувани

  Околу 70 отсто од маслиновото масло што се продава на албанските пазари се фалсификувани и претставуваат опасност за здравјето на потрошувачите.
 • Хрватска нема да има доволно пченица за сопствени потреби

  Хрватска прв пат по долго време нема да има доволно пченица за свои потреби, поради неповолните временски услови и појава на болест, изјави Антун Ласло, претседател на Здружението на семејни земјоделски стопанства „Живот“. 
 • Откупот почна со ниска цена за домашното лебно зрно

  Kвалитетот на житото го мерат единствено мелничарите. Во просек проценуваат трета класа и ни плаќаат ниска цена.
 • Швајцарија забранува увоз на живи свињи и свинско месо од неколку европски земји

  Швајцарија од денеска забранува увоз на живи свињи и производи од свинско месо од неколку европски земји, каде неодамна беа регистрирани случаи на африкански свински грип.
 • ФФРМ ќе претстави веб-платформа за овошје и зеленчук во Велес

  Федерацијата на фармери на Република Македонија (ФФРМ) денеска во Велес ќе одржи заедничка средба на фокус групите за овошје и зеленчук во рамки на проектот „Б2Б Форум – Работиме заедно за подобрување на синџирот за вредности за овошје и зеленчук“.
 • Гладиола (lat. Gladiolus)

  Гладиолата е позната многу одамна. Цртежи со ова цвеќе се најдени на фреските во Помпеја. Името го добила по латинскиот збор gladius што значи меч, а потекнува од јужните делови на Африка и подрачјето околу Средоземјето.
 • Државата дава под закуп 813 хектари државни ниви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави оглас со кој дава под закуп 813 хектари државно земјоделско земјиште.
 • Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари за пчеларите

  Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари субвенции за презимено пчелно семејство на 2.632 пчелари.
 • Договорена откупната цена на пченицата

  Од 10 до 13 денари и повеќе ќе изнесува откупната цена на пченицата зависно од хектолитарската тежина, договорија денеска мелничарите и производителите на средба во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).
 • За говедарите и градинарите 100,7 милиони денари субвенции

  Министерството за финансии вчера исплати 100,7 милиони денари (1,6 милиони евра) на 4.583 земјоделци по основ субвенции за обележани грла говеда и обработена површина за градинарско производство.
 • Членките на ЕУ ќе можат да избираат дали ќе одгледуваат ГМО

  Европските министри за заштита на околината постигнаа политички договор за одгледувањето генетски модифицирани култури со кој на државите членки на Европската унија им се остава можноста за избор дали ќе го одобрат или ќе го забранат одгледувањето на таквите култури на својата територија.
 • Рокот за поднесување барања за субвенции за млеко е до недела

  Млекопроизводителите до недела можат да поднесуваат барања за финансиска поддршка за произведено и продадено кравјо, овчо и козјо млеко во регистрирани млекарници во период од 1 јануари до 30 април годинава.
 • Сингапур изгради најголема зелена градина на 24 ката

  Во Сингапур вчера, пред претставници на комисијата за рекорди на Гинис, беше официјално отворена најголемата вертикална градина на светот.
 • На прсти се бројат нивите со противградобитна мрежа

  На прсти се бројат нивите со противградобитна мрежа во Македонија. Ова прашање повторно стана актуелно по невремето што обра дел од грозјето во Тиквешијата.
 • Србија ќе има доволно пченица и за извоз

  Србија ќе има доволно пченица за извоз. Српските агрономи од Факултетот за земјоделство во Белград велат дека годинава се очекува принос од околу 2,5 милиона тони кој не само што ќе ја покрие домашната потрошувачка, туку и ќе овозможи да се снабдат со лебно жито и традиционалните пазари кои секогаш купуваат од нив. Домашните мелничари велат дека ваквата состојба ќе овозможи стабилна цена на лебот и на белите печива во државава.
 • Да се искројат лозјата погодени од градот

  Веднаш да се пристапи кон кроење на виновите лози кои се од 90 до 100 отсто оштетени од градобитните зрна што удрија по нив во невремето што ја зафати Тиквешијата пред неколку дена. Ова е препораката што до лозарите од најлозарскиот регион во Македонија ја упатува Благоја Мишковски, професор по стручни предмети во средното земјоделско училиште од овој град.
 • Преку компјутер ќе ја води целата фарма

  Стеванчо Јордановски, фармер од прилепското село Мажучиште е еден од петнаесетте македонски земјоделци кои бесплатно ќе добијат софистицирана информатичка технологија и преку компјутер ќе можат да ги водат фармите.
 • Пламеницата предвреме обра дел од грозјето во Тиквешко

  Пламеница како болест на виновата лоза ги нападна лозовите насади во Тиквешко како последица на долготрајните дождови оваа пролет.
 • Земјоделците да ги заштитат посевите од штетници

  Земјоделците да ја искористат секоја можност за заштита на посевите, редовно да ги прскаат особено поради најавата за нов бран врнежи во Македонија, велат агрометеоролозите.
 • Тутунски комбинат Прилеп очекува двојно зголемување на продажбата на цигари

  Финансиско стабилизирање, вложување во фабриката и двојно поголема продажба на цигари најавува новото раководство на Тунтускиот комбинат Прилеп по потпишувањето на договорот со „Филип Морис“.
 • Кафето ќе стане луксуз!

  Во последните три години светската цена на кафето драстично паѓаше. Но, во Бразил владее суша, што придонесе неговата цена нагло да почне да расте. Експертите предупредуваат дека времето на евтино кафе е далеку зад нас.
 • Аспидистра (lat.Aspidistra elatior)

  Ова растение со темнозелени листови може да поднесе речиси сè. Трпи сенка, чад, а нема да ви замери и ако заборавите да го полеете со вода.
 • Стопанската комора им порачува на тутунарите да засеат помалку тутун годинава

  Производството на тутун во земјата не е загрозено, но тутунопроизводителите мора да се придржуваат до договореното производство од 26.000 тони за реколтата 2014/2015 година, порачуваат од Стопанската комора на Македонија.
 • Имаме услови пилешко да произведуваме, но не знаеме како

  Производството на пилешко месо е интегриран ланец и е многу сличен на производството на автомобили. За да се добие квалитетен производ потребни се многу добавувачи коишто треба да се поврзат во еден ланец, но, за жал, кај нас нема соработка меѓу сите нив. Големо влијание има и немањето на обртни средства што го прави овој бизнис речиси невозможен во Македонија, вели професорот Драгослав Коцевски.
 • Екстрадевствено масло од семки наместо од маслинки

  Практикувате ли здрава исхрана преполна со зеленчук зачинет со маслиново масло? И тоа екстрадевствено со висока цена? Ако сте еден од нив, можеби влегувате во групата на илјадниците измамени што наместо ладно цедено масл иново масло купиле масло од семки.
 • Петнаесетгодишниот Марко ја брани Македонија од ГМО

  Да се забрани влез на сите продукти од прехранбената индустрија и храната за животни што содржи генски модифициран состојки.
 • Пријавување за земјоделски субвенции до 31 мај

  Рокот за поднесување барања за субвенции во земјоделството истекува на 31 мај годинава, а од ресорното министерство апелираат сите што с` уште не поднеле барање да се обратат во подрачната единица каде што имаат регистрирано земјоделско стопанство за да поднесат барање во пропишаниот рок.
 • Македонските земјоделци на саемите во Измир и Нови Сад

  Земјоделци од Македонија ќе имаат можност да ги посетат Меѓународниот саем за земјоделство во Нови Сад, Србија, и Саемот за градинарски, полјоделски и овошни култури на отворено во Торбали - Измир, Турција.
 • Од земјоделство и младите може добро да живеат

  И од земјоделство може добро да се живее. Тоа е работа како и секоја друга. Останува време и за студирање, но и за излегување и за дружење. Само треба добра организација.
 • Пролетната сеидба доцни

  Поради врнежите, пролетната сеидба доцни, што ќе се одрази врз развојот на културите, а условите се идеални за појава на болести и штетници, предупредуваат агрометеоролозите.
 • Сушите во Јужна Америка закана за недостиг на храна во светот

  Сушите и високите температури предизвикани од климатските промени во Јужна Америка, која е главен производител на житни култури во светот, ќе влијаат врз безбедноста на резервите на храна на глобален план, апелира Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО). 
 • Наместо семе, им дале да сеат сончоглед за грицкање

  Околу 16.000 килограми сончоглед за грицкање увезен од Турција им се продавал на земјоделци од повеќе краишта во земјава како семенски материјал.
 • Јаболката, јагодите и грозјето "напумпани" со пестициди

  Јаболката, јагодите, грозјето, целерот, праските, спанаќот, пиперките, краставиците, шери доматите, компирите, нектарините и грашокот се најзагадените намирници со пестициди, покажува најновата листа на американската непрофитна организација Работна група за животна средина" (ЕWG).
 • Осум вина на Тиквеш добија високи оценки од Роберт Паркер

  Осум вина на винарската визба "Тиквеш" добија високи оценки за квалитет од најпознатиот светски вински критичар Роберт Паркер и "Wine advocate".
 • Само пет винарници не го платиле откупеното грозје во целост

  Само пет од осумдесетина винарници во Македонија не го платиле ланското грозје во целост заклучно со законскиот рок, кој истече на 30 април. Според директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Румен Стаменов, три од нив се од Тиквешко, а по една од источниот и од западниот дел на Македонија.
 • Вратени два камиона опасни домати од Албанија

  Земјоделскиот инспекторат заплени и врати во Албанија над 20 тони зелка и домати од Албанија заразени со карантински штетници.
 • Смартвајн - интелигентен мониторинг систем за лозови насади

  Смартвајн - првиот од петте победнички проекти на конкурсот за иновации на Македонски Телеком и Т-Мобиле излезе на пазарот.
 • Разрешен претседателот на федерација на фармери

  Андрија Секуловски е разрешен од функцијата претседател на Федерацијата на фармери на Република Македонија.
 • Поскапеа кафето и шеќерот

  Kафето од типот „арабика“ од почетокот на годината поскапе за околу 60 отсто, а шеќерот за само еден месец 20 отсто, што е директна последица од глобалното затоплување.
 • Исплатени 599,6 милиони денари субвенции на 18.248 земјоделци

  Министерството за финансии денес исплати 599,6 милиони денари субвенции на 18.248 земјоделци по повеќе основи.
 • Ќе биде откупен вишокот на тутун во Велешко

  Министерството за земјоделство донесе одлука и последниот килограм тутун од Велешко да биде откупен. За таа цел се задолжени Сојузот на здруженијата на тутунопроизводители на Македонија и откупните компании да извршат попис колкави количини вишок на тутун останаа неоткупени и од колку тутунопроизводители од регионот на општините Велес, Чашка и Градско.
 • Свињите да не се вакцинираат против чума

  Бараме од Дирекцијата за ветерина да се укине вакцинацијата за свињите против чума бидејќи и онака не можеме да извезуваме наши свињи во Европската Унија.
 • Македонија единствена држава што поддржува тутунопроизводство со субвенции од едно евро

  Годинава се очекува поголемо производство и откуп до 30 000 тони тутун. Има стабилен откуп, редовна исплата на субвенции, а минатата недела беа префрлени 1, 2 милијарди денари субвенции на над 27 илјади земјоделци.
 • Со секси музика ги осеменуваме свињите, а со Боб Марли ги храниме прасињата

  Во селото Белчиште во близината на Охрид од јуни минатата година почна со работа свињарската фарма Папу која е специјализирана за одгледување свињи-мајки од расата "јоркшир" од светски познатата компанија Топигс генетика. За да бидат продуктивни, да растат побрзо и да бидат послушни, тие имаат посебни услови за одгледување, како што е на пример слушање на музика.
 • Земјоделци башка ѓубрат за дома, башка за на пазар

  Постојат сомневања дека има земјоделци што произведуваат храна и притоа имаат башка производство за сопствените потреби, а башка за на пазар.
 • Исплатени 146,6 милиони денари субвенции за овошје

  Министерството за финансии исплати 146,6 милиони денари субвенции на 4.837 земјоделци за одржување површини со овошни насади.
 • Ако залади ќе има проблеми во земјоделството

  Топлото време што ја зафати Македонија позитивно се одрази врз земјоделството, но, доколку температурите се намалат, можни се проблеми во овоштарството, лозарството, градинарството, поледелството и пчеларството поради измрзнување, оценува Федерацијата на фармери (ФФРМ).- Во моментот топлото време позитивно влијае врз производството од повеќе аспекти, забрзан развој на растенијата, поинтензивна фотосинтеза, намалени трошоци за загревање на пластениците (стакленици), што директно влијае врз…
 • Италијанците лижат прсти со полжавчето from Macedonia

  До пред некоја година беа само пет, но откако влегоа странски инвестиции, добрата откупна цена и сигурниот пласман, многу придонесоа бројот на фармите да се зголеми. Ги има во Штипско, Овчеполието, Кочанско и други реони. Една од фирмите-пионери во полжавскиот бизнис е "Агро-линк" од општина Чашка, која преклани направи извоз од 40 до 50 тони и тоа најмногу на италијанскиот пазар, но и во Франциј.
 • Македонската храна барана на странските пазари. Извозот лани порасна за 7,3%

  Извозот на овошје и зеленчук пораснал за 10,4% или вредносно гледано за над 18 милиони долари. Кај житото и преработки од жито извозот е поголем за 5,5 милиони долари или за 14%, а за над 3 милиони долари е регистриран раст на извозот на разни производи за храна или процентуално земено вкупно 20,2.
 • По повод "Св.Трифун" закројување лозови насади во повеќе градови

  По повод празникот "Св.Трифун" денеска во неколку градови и места низ државата ќе се изврши закројување на лозовите насади.
 • Винарниците лани преработиле рекордна количина на грозје

  Поволните временски услови во текот на 2013 година придонесоа произведеното грозје од реколтата 2013-та да се одликува со добар квалитет и повисок принос во однос на 2012 година.
 • Фрламе 1.500 тони храна годишно

  Остатоци од денешниот ручек, тврд леб, нагмечено овошје и зеленчук, скиснат јогурт или мувлосано сирење поради истечен рок завршуваат во контејнер.
 • Зелена салата расте и на облакодери

  Судејќи по предвидувањата на Обединетите нации до 2050 година, дури 86% од луѓето во развиените земји ќе живеат во градовите. Концептот на вертикални фарми може да обезбеди приноси без оглед на лошите временски услови.
 • Историски рекорд на извоз на македонско вино

  Македонија руши рекорди со извозот на вино на странските пазари. Порталот Лидер дојде до последните податоци на министерството за земјоделство кои покажуваат дека во 2013 има извоз на вино најголем до сега – 885. 331 хектолитри во вредност од 50 милиони евра. Ако се спореди просек за периодот од 2007 до 2012, лани извозот е за 48 % поголем според количина и 24 % според вредност.
 • „Винеа“ ги плаќа долговите кон лозарите

  Се намалува бројот на лозарите на кои винарницата „Винеа“ им должи пари за грозјето откупено пред неколку години. Винарницата веќе доби решение од Државниот инспекторат за земјоделство до 1 март да биде исплатен и последниот лозар.
 • Намален откупот и продажбата на земјоделски производи

  Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во декември 2013 година изнесува 2,12 милијарди денари, што претставува намалување за 31,1%во споредба со декември 2012 година.
 • Медот ќе се продава во тегли со жиг од пчеларот

  Медот ќе се продава само во брендирани тегли со посебен жиг од пчеларот. На овој начин во Агенцијата за храна и самите производители сметаат дека ќе се справат со фалсификаторите на мед.
 • Со 45.000 евра ќе се промовираат земјоделските производи во светот

  Владата со 415.000 евра ќе поддржи промоција на македонското извозно земјоделско производство на светски реномирани земјоделски саеми во текот на оваа година.
 • Зголемениот род на тутун во Велешко проблем за откупувачите

  Откупот на тутунот во Велешко се одвива во најдобар ред. Присуството на инспекторите на откупните пунктови ја вратија довербата кај производителите.
 • До 1 јули сите трактори мора да бидат регистрирани

  До 1 јули годинава фармерите треба да ги регистрираат тракторите. Заклучно со октомври 2013, вкупно 20.000 поднеле барања за докажување на сопственоста, најмногу во Тетово, Битола и Струмица.
 • Временските услови погодни за земјоделските посеви

  Земјоделските посеви во битолскиот дел на Пелагонија се во одлична кондиција, информираат од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и потврдуваат дека во моментов под разни земјоделски култури се регистрирани 25.000 хектари.
 • Конзервираниот зеленчук ќе се произведува во Србија?

  Хрватската прехранбена компанија Подравка планира дел од своите производи да почне да ги произведува во Србија, пренесуваат хрватските медиуми.
 • Без чисти штали, нема субвенции

  Редовна контрола на заразни болести кај животните, точно одредена локација за сладирање на арското ѓубре и силажата, заштита на почвата од ерозија, примена на ѓубрива што нема да ја загадуваат почвата. Ова се само дел од условите што мора да ги исполнат земјоделците за да догодина добијат субвенции, чија исплатата ќе биде условена со исполнување на барањата за добра земјоделска пракса и заштита на животната средина (ДЗП).
 • Македонија има здрава почва, здрав добиток, здрава храна и здрави луѓе

  Случајот со зголемената концентрација на пестициди во корнишоните извезени во Хрватска, нема негативно да се одрази врз извозот, само ќе се зголеми мониторингот на македонските земјоделски производи кои се пласираат на странските пазари, вели во интервју за "Вечер" директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Дејан Рунтевски. За да се зголеми безбедноста на храната директорот најавува нови законски измени со кои ќе се затегне казнената политика и наместо досегашните едукативни санкции ќе…
 • Ап Симха: „Сахара“ не се откажува од проектот за млекарницата

  „Точно 200 милиони евра, од коишто сто за градежни работи и по педесет за машини и набавка на крави од сортата ’холштајн‘, ќе вложиме во проектот ’Сахара млекарница‘ во Овчеполието. Имаме проект, мастер план, кој на 5 септември годинава го доставивме до Министерството за земјоделство. Планот е изработен според потребите на млекарницата, која ќе биде најголема во овој дел од Европа. Скептиците, оние што не веруваат во нашата инвестиција, ќе бидат демантирани на најдобар можен начин, односно по…
 • Нема веќе огласи за концесија на државните ниви

  Земјоделците кои имаат долгогодишни насади на земјоделско земјиште во државна сопственост, а немаат договор за закуп, имаат последна шанса да го решат овој проблем.
 • Казна до 6.000 евра за производителот на краставици со пестициди

  Струмичката компанија која е извозник, како и оранжеријата што ги произвела контаминираните краставици, што завршија на хрватскиот пазар, ќе бидат казнети на барање на Државниот земјоделски инспекторат.
 • За охридската пастрмка по 20 денари субвенција

  Вкупно 35 милиони денари или околу 600 илјади евра субвенции ќе добијат субјектите што се занимаваат со рибарство и со аквакултура.
 • Дождот ја спаси сеидбата во Пелагонија

  Дождовите што наврнаа деновиве по подолг сушен период, ќе ја спасат есенската сеидба во најголемата житница во земјава, Пелагонија.
 • Вештите паланчанки направија чуда од компири

  Печен и варен компир, салати, зелници, баници, лутеница, компир со сланина и ребра и многу други специјалитети со оригинална декорација беа направени од прочуениот паланечки компир и презентирани на манифестацијата „Паланечка компиријада“, што деновиве се одржа на Градскиот плоштад во Kрива Паланка.
 • Сточарите го брендираа дебарското сирење

  Здружението на сточарите од Дебар донесе одлука брендираното бело сирење кое се произведува на традиционален начин да го носи името Дебарско сирење".
 • Итни тимови ќе се справуваат со загадена храна

  Смртоносен вирус во храна го коси поголемиот дел од населението, а јачменот наменет за сточна храна е затруен со опасна бактерија.
 • Одлични приноси од турските сорти ориз

  Турскиот ориз што годинава првпат пробно беше насеан во Kочанско со проект финансиран од Турската агенција за помош и соработка ТИKА, а поддржан од нашето Министерство за земјоделство, дал одлични резултати.
 • Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи зa 63 отсто

  Во септември оваа година е забележано зголемување за 63,6 отсто на вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи, во споредба со истиот период лани.
 • Човештвото ќе јаде сè поскапа храна

  Храната во следните десет години на светско ниво ќе поскапи за 20 до 40 отсто, прогнозира Организацијата на обединетите нации за храна и земјоделски производи (ФАО).
 • Расипаното месо од Германија извезувано и на Балканот

  Дел од расипаното месо од Германија завршил на пазарите во странство, вклучувајќи и некои балкански земји, пишува германскиот неделник „Фокус“, кој на веб-страницата истакна дека станува збор за „Бугарија, Романија и за други балкански земји“.
 • Со новите вински брендови освојуваме нови странски пазари

  Од винарските визби велат дека за влез и освојување на кој било пазар најважен е квалитетот на виното, количината на производот кој може да се понуди како и бизнис соработката со странските пазари.
 • Оризот ќе им скуси пет милиони евра на земјоделците

  Очекуваниот род од 30.000 тони оризова арпа или 15.000 тони лупен бел ориз од неа, колку што просечно се добиваа од речиси 5.000 хектари што се сеат во Македонија, годинава е речиси преполовен.
 • Млекарницата „Бај-милк“ го заживува реканскиот крај

  Инвестицијата на печалбарот Бајрам Јахја од село Требиште вредна еден милион евра во млекарницата „Бај-милк“ е една од тие што го заживуваат долнореканскиот крај.
 • Димовски: Задоволни сме од предвремениот откуп на тутунот

  Заклучно со 28 октомври се откупени 1.058 тони тутун со просечна цена од 160,51 денари за килограм тутун од предвремениот откуп. Можеме да бидеме задоволни од досегашниот предвремен откуп на тутунот иако не се откупени сите договорени количини, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.
 • Црна Гора откри пестициди во албанските краставици

  Македонските власти с` уште испитуваат дали има опасни пестициди во краставиците увезени од Албанија, а Црна Гора вчера го блокира нивниот увоз откако во нив пронајдоа активна материја спироксамин во количини поголеми од дозволеното.
 • Агробизнисмените навалија по евтините кредити од МБПР

  Од вкупно достапните 10,7 милиони евра од евтината кредитна линија за агробизнисот досега се повлечени 7 милиони евра од 26 компании. Најголем интерес има во индустријата за преработка на овошје и зеленчук за која се одобрени 8 кредити за преработувачки капацитети. За откуп на житни култури се одобрени 7 кредити, а 4 кредити се одобрени на винарски визби за откуп на грозје.
 • „Гоце“, „егеј“ и „александар“ даваат повкусен леб

  „Гоце“, „егеј“, „александар“ и „оровчанка“, „олга“, „бистра“ или „миленка“. Не станува збор за стари македонски имиња од народните приказни, туку за најпознатите домашни сорти на пченица и јачмен кои ги има во Националната сортна листа на државава.
 • Србија го враќа нивото на афлатоксин во млекото на 0,05%

  Србија до крајот на годината ќе го намали дозволеното ниво на афлатоксин во млекото и сточната храна од 0,5% на 0,05%, за да ги усогласи прописите со европските стандарди, изјави српскиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Драган Гламочиќ.
 • Во Прилеп одбележан Светскиот ден на тутунот

  Со изложување тутун од повеќе производствени региони во земјава, на плоштадот „Александрија“ во центарот на Прилеп прв пат денеска е одбележан Светскиот ден на тутунот.
 • Сушата го пресуши медот

  Годинава се преполовени количествата произведен мед во земјава, се пожалија пчеларите-учесници на манифестацијата „Денови на македонското пчеларство“, што се одржува во Битола.
 • Лут пипер им го заблажува животот на битолчани

  Од лут пипер си обезбедуваме сладок живот, велат жителите од пограничните битолски села, кои во потрага по егзистенција се вратија кон старскиот начин на производство на ситен пипер за манџа или покрупно сомелен, народски познат како буковка.
 • Земјоделските инспектори со униформа

  Земјоделските инспектори ќе добијат униформа, амблем, нова легитимација и овластувања. Пред да почнат со извршување на должноста ќе мора да полагаат посебен испит, а ќе бидат подложени и на психолошки тестирања.
 • Земјоделскиот синдикат бара активирање на социјалениот дијалог

  Да се активира двопартитниот и трипартитниот социјален дијалог за подобрување на состојбата на работниците ангажирани во земјоделското производство, побара Синдикатот на земјоделските производители на Македонија (СЗПМ).
 • ЕК со пофалби за аграрната политика, субвенциите со највисоки оценки

  Во 2013 година е зголемена финансиската поддршка за земјоделство и руралниот развој, а субвенциите сочинуваат повеќе од три четвртини од буџетот. Европската комисија во последниот извештај за напредокот на аграрот дава умерена оценка, а посебно позитивни оценки дава за работата на Агенцијата за храна.
 • Во Велешко почна жетвата на оризот

  Во општините Велес и Чашка почна жетвата на оризот.На полињата по течението на реката Тополка, во атарот на селата Лисиче, Голозинци, Еловец, Чашка и Долно Оризари комбајните и луѓето го собираат богатиот род на оризот.
 • Греано винце - лек за љубовните маки

  Фестивалот Вино-Скоп, ќе се одржи по седми пат во главниот град, а годинава оваа традиционална манифестација ќе го слави пијалакот на боговите цели пет вечери и тоа од 16-ти до 20-ти октомври на плоштадот Македонија.
 • Брендирање на руралните бизниси

  Во Свети Николе следните шест месеци ќе се спроведува проектот Брендирање на руралните бизниси со цел задржување на младите во руралните области.
 • Земјоделците задоволни од државните субвенции

  На земјоделците им се потребни поволни кредити со пониски камати и едноставни процедури, а такви кредити нуди државата преку Македонската банка за поддршка на развојот, а со нивното обезбедување се поттикна развојот на аграрот и преработката на храна.
 • Европјаните полудеа по македонското вино

  Според податоците од Министерството за земјоделство во првите девет месеци годинава на европските пазари се извезени 313.666 хектолитри вино, во вредност од 15,3 милиони евра што е повеќе од двојно споредено со истиот период лани. Притоа извозот на вино во шишиња во Германија, која е најголем пазар за македонското вино е зголемен за шест и пол пати по количина и четири и пол пати по вредност.
 • Во Свети Николе и Лозово за четири години доделени 14 милиони евра субвенции

  Вкупно 14 милиони евра субвенции се доделени последните четири години на производители во Свети Николе и Лозово. Од овој регион произлезе и идејата за легализација на земјоделската механизација, рече денеска заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски.
 • Повик до земјоделците да си ги откупат државните ниви

  Министерството за земјоделство ги повикува сите земјоделци и земјоделски претпријатија кои се корисници на државно земјоделско земјиште и сакаат да го откупат да достават иницијатива за продажба на земјиштето кое што е во државна сопственост.
 • Италијанците воодушевени од дебарското сирење

  Познатото дебарско сирење, како што од секогаш се нарекувало без оглед дали е произведено во Дебар, Центар Жупа или подрачјето на Река, доби високи оценки за квалитет на саемот на млечни производи одржан во Италија.
 • Во кочанско се очекуваат околу 30 барања за субвенции во продолжениот рок

  Во Подрачната единица за земјоделство, шумарство и водостопанство во Кочани е продолжен рокот за поднесување апликации за добивање субвенции до 20. октомври оваа година.
 • Тутунарите тријат раце, цената на жолтото злато годинава до 200 денари за килограм

  За разлика од минатогодишната цена, која достигна 183 денари за килограм, годинава се очекува просечната цена на килограм тутун да достигне од 195 до 200 денари. Според првичните проценки очекувањата се дека годинава ќе бидат откупени 30.000 тони тутун.
 • Етно ден на младите фармери

  Етно ден на младите фармерии се одржа вчера во струмичкото село Габрово, од каде се испрати порака дека само со остварување дијалог и соработка на сите нивоа, од македонското село може да се направи успешна приказна.
 • Над 60 отсто од овошките се јаболка

  Станува ли Македонија држава на јаболката? Официјалните статистички податоци говорат дека над 60 отсто од овошните дрва во Македонија се јаболка.
 • Македонски сирења на фестивалот за сирење "Чиз 2013"

  Македонија ги претстави галичкиот и лазарополскиот кашкавал и сирење од Бистра на четиридневниот биенален меѓународен фестивал на сирење - "Чиз 2013", кој се одржа во градот Бра во северна Италија.
 • Изложена тиква тешка 540 килограми

  Тиква тешка дури 540 килограми била изложена завчера на 4-тата меѓународна изложба на тикви во Товарник, Хрватска.
 • Турскиот ориз во Kочанско ќе го спасува извозот

  На дваесетина хектари во Kочанско оваа есен првпат ќе се жнее ориз од турски сорти, кои беа посеани пролетва, заедно со останатите 4.500 хектари на кои од поодамна се сее главно италијанската сорта „сан андреа“, од која потекнува 99 отсто од оризот што се произведува во Македонија.
 • Пасишта ќе се даваат под концесија само со јавен оглас

  Пасиштата ќе се даваат под закуп на јавен оглас кој ќе го распише Јавното претпријатие за пасишта.
 • Домаќинки правете ајвар, не чекајте да рипне цената!

  Цената на ајварката што се продава наголемо од камиони лоцирани на повеќе места во Скопје се движи од 22 до 25 денари за килограм, додека на зелените пазари е повисока и изнесува од 30 до 40 денари.
 • Деца од основно училиште произведуваат и продаваат органска храна

  Домати, моркови, марули, краставици, пиперки, тикви се само дел од органските зеленчуци што растат во стаклената градина во основното училиште „Св. Kлимент Охридски“ во Драчево. Учениците, со наставничката по биологија, Билјана Илиева, во текот на целата година ги садат, се грижат за производите и им се радуваат кога растат и зреат.
 • Започнува ресенската берба на јаболка

  Традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер“ со која се означува почетокот на берба на јаболкото, денеска започнува во Ресен.
 • Од 1 јануари ќе ни треба студија за чај од нане и од камилица

  За третман на проблеми со органите за варење една мала лажичка жалфија се прелива со 200 мл зовриена вода, а за смирување на воспалено грло и уста две лажички жалфија се прелеваат со 250 мл зовриена вода.
 • Македонското земјоделство ги чуствува климатските промени

  Од климатските промени чие негативно влијание Македонија веќе го чувствува, загрозени се поважните земјоделски региони и стратегиските култури, додека проценките за економските штети се загрижувачки, рече министерот за земјоделство, Љупчо Димовски по завршувањето на есенската кампања на Караванот за климатски промени во Свети Николе.
 • Земјоделските субвенции преку милијарда евра

  До 2016 година субвенциите за земјоделството ќе надминат милијарда евра. Поддршката континуирано се зголемува, следната година ќе бидат издвоени 140 милиони евра, а идните три се предвидуваат по 150 милиони евра. Од 2006-та досега, Владата во аграрот вложи 637 милиони евра.
 • Битолчани ќе пазаруваат во нов градски пазар

  Целосно нова инфраструктура, покривна конструкција и нови тезги се предвидени со темелната реконструкција на централниот градски пазар во Битола што почна завчера.
 • Ако министерот спие, казна од 15.000 евра

  Ригорозни глоби од 7.500 до 15.000 евра за службениците во Министерството за земјоделство и во Агенцијата за катастар и за министерот за земјоделство доколку во предвидениот рок не постапат по барањата на странките, предвидуваат последните измени дополнувања на Законот за земјоделско земјиште.
 • Заврши бербата на праски во Росоманско

  Заврши бербата на праски во Росоманско, како регион во кој најмногу се произведува овој вид овошје во Македонија. Оваа сезона беа набрани околу 13 милиони килограми, соопшти градоначалникот на Росоман, Стојанче Лазов.
 • ФОТО: Во двор на охриѓанец порасна домат од еден килограм

  Охридскиот вид домат, познатиот „Охридски јабучар“, веќе одамна е исчезнат од домашните трпези, но сепак во дворот на охриѓанецот Борис Ѓорѓиоски, овие денови созреа џиновски домат од оваа сорта, тежок безмалку еден килограм, пренесува ohridnews.com.
 • Ќе се градат пет нови вештачки акумулации за наводнување

  Ќе се градат пет акумулации со кои ќе се решава проблемот со наводнување на поголем опфат на површини во повеќе региони на земјава. Една од локациите ќе биде и во Прилеп. Ова го најави министерот за земјоделство Љупчо Димовски, при вчерашната посета на јавното претпријатие за наводнување "Прилепско поле".
 • Kакаото ќе ги загорчи чоколадите

  Рекордните цени на какаото на светските берзи и недостигот од оваа суровина се заканува да ги зголеми цените на чоколадото и на чоколадните производи во земјава.
 • Нема државно земјиште за странци

  Странци не ќе можат да се стекнат со државно земјоделско земјиште во Република Македонија.
 • Винарниците не сакаат незрела „смедеревка“

  Винарите од Тиквешко, како најголем лозаровинарски регион во Македонија, не сакаат да откупуваат „смедеревка“ под 16 шеќерни единици. Вака претставници на винарски визби одговорија на реакциите на лозари дека не можеле да го продадат грозјето од најзастапената бела винска сорта на грозје во Тиквешијата.
 • Новаци подготви студија за наводнување на полето

  Општина Битола во соработка со консултантската куќа „Поинт про“ и со финансиска поддршка на УСАИД изработи физибилити-студија за наводнување на новачко поле преку користење на хидросистемот на ЈП „Стрежево“-Битола.
 • ДОМ бара Македонија да биде зона без ГМО

  Демократскиот сојуз (ДС) предлага да се повлече примената на Правилникот за ставање во промет генетски модифицирана храна за животни, бидејќи помеѓу експертите се уште нема усогласен став за нејзината употреба, како и за штетното влијание врз животните и луѓето.
 • Субвенции од 5.000 евра за брендирани земјоделски производи

  Сите фармери, земјоделски здруженија и фирми што сакаат да брендираат одреден производ ќе добијат по 300.000 денари за производ.
 • Од извоз на овошје и на зеленчук заработивме 234 милиони евра

  Македонија во првата половина на годинава извезла земјоделски производи во вредност од 234 милиони евра, што е зголемување за речиси десет проценти во истиот период лани.
 • Откријте го значењето на бојата на розите

  Секоја боја на цветот има симболична порака. Љубов, романса, пријателство, симпатија, невиност... какво значење имаат боите на розите?!
 • Македонски и бугарски винари заеднички ќе ја освојуваат Европа

  Лозарството и винарството во Македонија имаат одличен потенцијал, кој досега недоволно се користи, а двете соседни земји, и покрај сличните состојби и проблеми во оваа сфера, досега многу малку соработуваа. Заради подобрување на состојбата, деновиве почна реализација на проект, кој ќе трае една година, а неговата прва промоција беше во Штип.
 • Африканските фармери во битка за храна

  Ако потенцијалот може да се јаде, Африка ќе има најухранети луѓе на Земјата. Огромниот континент поседува 60 отсто од светската некултивирана плодна почва, но поголемиот дел од неа воопшто не е обработена. Почвата што почнува да се култивира, главно од мали фармери, може да роди многу повеќе, се вели во текстот на лондонски „Економист“.
 • Стотици млади се враќаат на градските бавчи

  Одвај чекам да заврне дожд. Тогаш на улицата Рузвелтова мириса на старо Скопје.
 • Нема повеќе рефус мелено месо

  Од почетокот на септември е забранета продажбата на рефус мелено месо во маркетите и во месарниците.
 • Земјоделците добија дисперзирани канцеларии во Босилово и во Василево

  Во рамките на проектот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за доближување на администрацијата до граѓаните, во општинските центри Босилово и Василево започнаа со работа дисперзираните канцеларии.
 • Маслодајна нуди повисоки цени за сончогледот

  Велешката фабрика „Благој Ѓорев“ ќе го откупи сончогледот на македонските земјоделци по повисока цена од онаа што се нуди на агроберзите.
 • Преку интернет ги требат штетниците кај преспанското јаболко

  Kој би поверувал дека црвот во јаболкото земјоделците може да го победат со препораки преку интернет и мобилни телефони?
 • Сахара Груп ја заора првата бразда во Џумајлија

  Индиската компанија во следните три години во Џумајлија ќе изгради регионален млечен центар инвестирајќи повеќе од 200 милиони евра. Ќе започне и изградба на фабрика за добиточна храна и млекарница со фарма со над 20 илјади грла.
 • Саем за мед во Kичево

  Од денеска, па во наредниве два дена во Kичево ќе се одржи вториот Национален саем за мед Kичево 2013. На над 20 штандови во центарот на градот ќе бидат изложени мед, прополис, матичен млеч и други производи од пчели, како и козметика изработена на природна база и други содржини.
 • Земјоделците до 20 септември може да аплицираат за субвенции

  Владата одлучи да го пролонгира рокот за барање земјоделски субвенции до 20 септември. Kако што вчера изјави владиниот портпарол Александар Ѓоргиев, за полесно добивање финансиска поддршка, по барање на земјоделците, донесени се уште две мерки.
 • Се укинува мерката за условен увоз на пченица, пазарот стабилизиран

  Владата донесе одлука од 2 септември да се укине мерката за условен увоз на пченица од странство, бидејќи пазарот се стабилизира, се надминува предизвикот, и се создаваат услови за укинување на заштитната мерка, соопшти денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.
 • „Сахара груп“ почнува со проектот „Џумајлија“

  Индиската компанија „Сахара груп“ денеска го почнува проектот за реорганизација на агрокомбинатот „Џумајлија“, инвестиција од околу 200 милиони евра. На првата сеидба со која ќе се официјализира почетокот на инвестицијата, е најавено присуство на претставник на Сахара Пјур А.П. Синха, на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставревски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски. „Сахара груп“ го доби земјоделското земјиште во пропаднатиот агрокомбинат на…
 • Приватни фирми ќе увезуваат ушни маркички

  Четири приватни фирми од септември ќе вршат набавка и дистрибуција на ушни маркички за животни.
 • Извезени над 3 милиони килограми праски

  Околу 3 до 3.5 милиони килограми праски се извезени преку царинската испостава во Кавадарци и тоа главно за рускиот пазар, за Украина, како и на пазарите во земјите од поранешна Југославија.
 • Родот и натаму се плаќа во кеш на рака

  Трговците и откупувачите не ја почитуваат законската обврска парите за откупениот род на земјоделците да им ги уплатат на трансакциска сметка.
 • Чудо од патлиџан во Кратово- тежи 1,3 килограми!

  Кратовската земја велат дека е посна, дека нема квалитетен состав и дека ретко дава квалитетни плодови. Ама кога ќе реши да даде, тогаш ги надминува сите очекувања, пренесува Сител.
 • Србите пак се закануваат со земјоделско ембарго

  Србија ќе го ограничи увозот на вино, грозје и на домати од Македонија. Тоа ќе биде дел од реципрочните мерки што српското министерство за земјоделство ги подготвува како одговор на ограничувањето на увозот на брашно и на пченица од страна на македонската Влада, пишува белградскиот весник „Новости“.
 • Наместо свежо млеко, пиеме кондензирано

  Млекарниците во државава бараат зголемен увоз на евапорирано млеко од земјите во Европската Унија бидејќи свежо млеко на пазарот нема.
 • Месарите и маркетите нема да смеат да продаваат рефус мелено месо

  Месото ќе се меле и пакува во производствени погони, а ќе смее да се прави од свежо или смрзнато месо од прва и втора категорија, без додавање масти, соја, остатоци од животни, вода и слично.
 • Регулиран увозот на машини за производство на храна

  Секој деловен субјект што сака да пласира на пазарот во земјава, да произведува, увезува или да употребува во своето производство супстанции, машини за преработка, технолошки процеси, процеси на рециклирање или материјали или производи што доаѓаат во контакт со храната треба да поднесе барање за авторизација до Агенцијата за храна и ветеринарство.
 • Царината ќе работи во две смени поради грозјето

  Царинската експозитура од Kавадарци од вчера работи во две смени поради извозот на грозје, соопшти лидерот на лозарите Љупчо Аризанов.
 • „Смедерeвката“ ќе се откупува за 11 денари, а „вранецот“ за 13

  Грозјето од сортата „смедеревка“ ќе се откупува за 11 денари, а „вранецот“ за 13 денари за еден килограм.
 • Прехранбената индустрија си го изеде профитот

  Според финансиските извештаи објавени на Македонската берза, намалената ликвидност и повисоките трошоци за производство се најголемите проблеми со кои се соочувала прехранбената индустрија во првите шест месеци од годината.
 • Откупени 120.000 тони пченица од годинешната реколта

  Досега се откупени 120.000 тони, односно 82%, од планираната количина домашна пченица која ќе се движи во границите на откуп од претходните жетви.
 • Легализацијата на земјоделски објекти се пролонгира за една година

  Пролонгирање на законскиот рок за легализација на земјоделски објекти за уште една година, најави заменик министерот за земјоделство Зоран Коњановски .
 • Сушата изеде дел од грозјето во Тиквешко

  Сушата изеде дел од грозјето во Тиквешко, а според познавачите на состојбите, штетите кај лозовите плантажи се од 20, па до 80 проценти во одделни сушни делови.
 • Формиран Национален совет за безбедност на храна

  Владата формира Национален совет за безбедност на храна и храна на животни чија цел ќе биде да дава научни совети и техничка поддршка во однос на политиката и областите што имаат директно и индиректно влијание во оваа област.
 • Хрватското свинско повторно забрането во ЕУ

  Извозот на живи свињи, свинско месо и сувомесни производи од Хрватска, траеше само 14 дена по влезот на државата во Европската унија, по што беше запрен бидејќи производителите користеле вакцини против свинска чума што се забранети од ЕУ.
 • „Везе Шари“ ќе произведува струја од биогас

  Во живинарската фарма „Везе Шари“ од тетовското село Требош наскоро ќе се произведува електрична енергија од алтернативни извори.
 • Зеленчукот „богат“ со метали и до 300 пати над дозволеното

  Енормно присуство на елементи и метали во земјоделски производи во еден предел на Тиквешко од 10 до 300 пати над дозволеното покажале хемиските анализи направени поради судски процеси против потенцијален загадувач од Kавадаречко. Ова го обелодени за „Дневник” судскиот вештак по земјоделство Диме Златев од Kавадарци, магистер по заштита на растенијата, во пензија.
 • Високо-квалитетното грозје ќе се откупува за 20% повисока цена

  Винарската визба Тиквеш ги објави цените за откуп на висококвалитетно грозје. Годинешниве цени се повисоки за околу 20% во споредба со цените по која се вршеше откупот минатата година.
 • Салмонела во увозно месо, сирење, школки

  Руските санитарни власти открија опазни бактерии во голем број прехранбени производи увезени од различни држави.
 • Велешките производители чекаат милост од млинарите

  Повеќе од три илјади тони пченица од производителите од велешкото село Иванковци, се уште чекаат да бидат откупени.
 • Неквалитетните раси и скапата храна го намалуваат млекопроизводството

  Kупивме крави на кредит, но наместо млеко од нив, молземе млеко од козите што ги чувавме претходно.
 • Продолжен рокот за аплицирање на ИПАРД

  Со цел да им излезе во пресрет на потенцијалните корисници на парите од ИПАРД програмата, Платежната агенција го продолжи рокот за аплицирање до 30 септември.
 • Ѓорѓиев: Нема конкретен датум кога ќе се укине заштитната мерка за пченицата

  Владата е фокусирана на подобрување на пазарот на пченица, засега нема конкретен датум, ниту рок кога ќе се укине одлуката за заштита на домашниот пазар на пченица.
 • Во Пелагонско нема доволно храна за пчелните семејства

  Пчеларите од битолскиот дел на Пелагонија се загрижени за состојбата со пчелните семејства кои поради недостиг од храна недоволно произведуваат мед.
 • Ѓорѓиев: Доколку има потреба ќе овозможиме интервентен откуп на пченица

  Земјоделците се жалат дека мелничарите не го почитуваат договорот за откуп на пченица плаќаат по 11 до 12 денари за килограм, а квалитетот најчесто го проценуваат паушално наместо според хектолитарската маса на зрното.
 • Ќе се гради откупен центар за овошје во Охрид

  Изградба на откупен центар за овошје во Охрид најави вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димоски по средбата со градоначалникот Никола Бакрачески.
 • Тиквеш на конкурс бара најдобра дизајнерска етикета за Шардоне

  Виното Шардоне на винарската визба Тиквеш" од бербата 2013 година ќе има уникатна дизајнерска етикета за која ќе се натпреваруваат дизајнери од целиот свет. Скопје дизајн вик објави меѓународен повик преку кој ги информира сите заинтересирани дизајнери да учествуваат на конкурсот.
 • Пет милиони евра за систем за наводнување во Тиквешко

  Државата ќе инвестира 5 милиони евра во Тиквешко за изградба на нови хидромелиоративни системи и за рехабилитација на постојната мрежа за наводнување.
 • Аферата со афлатоксинот го урниса извозот на пченка

  Србија оваа економска година извезе 500.000 тони пченка, а претходните години биле извезувани по 2,5 милиона тони.
 • Фирма со пет доктори на науки ќе прави матично книговодство во сточарството

  Министерството за земјоделство објавува јавен оглас за спроведување на Заедничката основна програма за одгледување добиток - ЗОПОД.
 • Холанѓанец што ќе ве научи на балкон да одгледате домати

  Во својот дом во скопско Нерези, Елизабета и Јан привлекуваат многу млади вљубеници во природата кои сакаат да учат како со нови методи, без употреба на хемија, да си одгледаат здрава храна за себе. Не мора секој да има нива или бавча - пермакултурата, велат, успева секаде.
 • Сахара Групација: Проектот Џумајлија е одличен за Македонија!

  За чување на 20.000 грла се потребни само околу 45-50 хектари. За изградба на млекарница и фабрика за производство на храна на добитокот потребни ни се помалку од 25 хектари. Остатокот на земјата ќе се користи за производство на храна за добитокот, истакнуваат од Сахара Групација.
 • Голем помор на риби во река Тополка кај Велес

  Во саботата вечерта, околу 20 часот во реката Тополка кај Велес се случи помор на рибите. Според очевидци од населбата Превалец кои први го виделе поморот во реката, поради намалениот водостој површината на Тополка била побелена од угинатите риби.
 • Фискални каси на тезгите на хрватските зелени пазари

  Македонските пазарџии барем засега се спасија од фискализацијата, но хрватските за три дена, од 1 август, на тезгите ќе мора да постават фискални каси.
 • Овчарите во Србија заработуваат до 800 евра

  Од околу 780.000 официјално невработени во Србија, речиси е невозможно да најдеш некој кој сака да заработува чувајќи овци и крави, наведува РТС. Овчарите заработуваат од 200 до 700 евра месечно, а покрај платата имаат и стан и храна.
 • Глобалните цени на храната се ближат кон историскиот максимум

  По три квартали последователен пад, глобалните цени на храната во мај и во јуни пораснаа и се прибижлија до историскиот максимум, се констатира во извештајот на Светската банка.
 • Незрело грозје ја урна цената на „кардиналот“

  - Грозјето убаво почна да се продава по 50 денари за килограм. Но, некои непромислени и алчни лозари побрзаа да го оберат уште зелено за да го продадат по повисока цена, не размислувајќи дека на тој начин му штетат на целото лозарство во Македонија. И се случи тоа што се очекуваше во таква ситуација. За кратко време, „кардиналот“ падна на 20 денари за килограм.
 • Србите крадат сами од себе и извезуваат во Македонија

  Над 90.000 тони пченица од стоковите резерви на Србија коишто беа злоупотребени пред неколку месеци, како брашно по дампинг цени се увезува во Македонија. Тоа го руши домашниот пазар и откупната цена на пченицата.
 • До нови лозови и овошни насади со пари од руралниот развој

  Секој земјоделец, кој сака да подигне нов лозов или овошен насад ако сака помош од државата мора да се пријави во програмата за рурален развој.
 • Паника вo Солун, има токсични банани

  Токсични банани предизвикаа вознемиреност меѓу жителите на Солун, откако властите утврдиле дека на пазарите во градот трговците ги прскале бананите со забранети пестициди за побрзо да созреат, пишува списанието „Епикера“.
 • еви за трактористите за помалку несреќи

  Сообраќајната некултура и неисправните трактори се причина за тракторските несреќи во кои страдаат и деца, поради што се неопходни дополнителна обука и курсеви за земјоделците, сметаат експертите.
 • Ако е најевтина, храната во Македонија е безбедна

  Во Македонија се јаде безбедна и квалитетна храна и покрај тоа што според статистичката служба на ЕУ - ЕВРОСТАТ ја прогласи за најевтина во цела Европа. Од АХВ се децидни дека небезбедната храна не завршува на трпезите, туку на буниште.
 • Втора шанса за винарниците што останаа без лиценци

  Можност за впишување во регистарот на производители на вино за винарските визби што претходно беа избришани од него заради неисполнување на законски пропишаните услови, предвидува Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за вино кој вчера беше поддржан од матичната собраниска комисија.
 • Датум: 23.07.2013, 19:44 Врзан увоз на пченица додека не се стабилизира пазарот

  Одлуката за врзан увоз на пченица ќе биде укината во моментот кога ќе се стабилизира пазарот иако официјално одлуката важи до крајот на годинава, велат во Министерството за земјоделство.
 • Прекрасни креации од разнобојни растенија

  Интернационалниот натпревар во хортикултурна уметност кој се одржува во Монтреал, Канада е вистинско уживање за артистичките души и љубители на природата. Настанот има натпреварувачки карактер, а опфаќа креирање и монтирање на живи уметнички дела од растенија со листови во разни бои.
 • Ни го сменија виното, како да ни го сменија името

  Ова што ни го направија со виното е исто како да ни го сменија името на Република Македонија во Повардарска Македонија.
 • Дождот ја запре жетвата во Пелагонија

  Дождот ја запре жетвата во најголемата житница во земјава, Пелагонија. Невообичаено за овој период од годинава за само неколку дена наврнаа дожд од 30 литри на квадратен метар, а делови од житните полиња беа погодени и од град.
 • На младите не им се работи, дури и сезонски!

  Додека во развиените земји сите го чекаат летото за да заработат некоја пара повеќе, тоа не е случај и во Македонија. Кај нас, иако има голема стапка на невработеност, посебно кај младите, има недостаток од сезонски работници. Овој проблем е драстично изразен во конзервната индустрија.
 • Македонија попушта под притисокот на Србија за пченицата

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски и министерот за надворешна и внатрешна трговија на Република Србија, Расим Љаиќ, денеска во Скопје оддржаа билатерален состанок на кој го потврдија заедничкиот интерес за понатамошно продолжување на позитивниот тренд на солидна трговска соработка со земјоделски производи помеѓу двете земји, објави ресорното министерство.
 • Град колку орев им го "обра" гравот на жителите од Крушопек

  Жителите на село Крушопек раскажуваат дека и најстарите жители од ова село не паметат ваков дожд со последици. Еден час паѓало град со големина на орев, половина метар имало вода и се што имале насадено на нивите сега им е уништено.
 • Исплатени 5,5 милиони евра субвенции на 9.055 земјоделци

  Министерството за финансии вчера исплати 5,5 милиони евра, односно 338 милиони денари субвенции на 9.055 земјоделци за повеќе мерки.
 • Македонија ќе извезува вино под ознака "повардарски"

  До крајот на годинава Македонија ќе почне да извезува вина со заштитено географско потекло под ознаката повардарски". Оваа географска ознака што е веќе дефинирана, најпрво треба да се регистрира во земјава, а потоа и во ЕУ.
 • ЦЕА: Гледајте на ИПАРД како капитал, а не како пари

  Ефикасноста во користење на ИПАРД е релативно ниска најмногу поради недоволната информираност и анимираност на потенцијалните корисници, обемната и комплицирана документација, неусогласеност на националното со законодавството на ЕУ.
 • Србите љубоморни на македонските цени

  Буџетот на македонските и на словенечките граѓани лани најмалку бил погоден од поскапувањето на храната споредено со другите земји од поранешна Југославија. Најлошо поминале Србите, каде што цените на храната скокнале најмногу, а веднаш зад нив се Хрватите и Црногорците, покажува споредбената регионална статистика.
 • Петнаесет милиони евра за проекти и нови работни места во руралните средини

  Со 15 милиони евра преку новата ИПАРД програма ќе се финансираат проекти во туризмот, занаетчиството, алтернативното земјоделство, угостителството,... во руралните средини, со што ќе се отворат нови работни места, информира денеска на прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.
 • Кофинансирање на производството на овошје, зеленчук, винова лоза, месо и млеко

  Агенцијата за финансирање на земјоделскиот и руралниот развој неделава ќе распише оглас за кофинансирање проекти од ИПАРД програмата за земјоделски и проекти од областа на руралниот развој.
 • Врачени првите две решенија за задруги според новиот закон

  Со врачување решенија на првите две земјоделски задруги во Македонија регистрирани според новиот Закон за задругарство од страна на заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска во Струмица беше одбележан 7 Јули, Светскиот ден на земјоделските задруги.
 • Пченицата ќе се откупува од 13 до 15 денари

  Мелничарите и производителите денеска, на средба во Свети Николе, ја договорија откупната цена за годинашната пченица, 13 денари ќе чини килограм втора класа, 14 денари ќе се плаќаат за прва, а 15 денари за екстра класа.
 • Македонија и Србија пред трговска војна

  Србија бара итна седница на заедничкиот комитет на ЦЕФТА, бидејќи со одлуката за врзан откуп на пченица во Македонија се прекршува договорот.
 • Сараќини: Засилена контрола на зелените пазари

  Во координација со повеќе институции Министерството за економија од вчера почна засилена контрола на сите зелени пазари во Македонија. Акцијата ќе трае наредните 10 дена.
 • Не ја даваме пченицата за 10 денари килограм!

  Жетвата на лебното жито во велешко почна. Земјоделците велат дека годината е родна, меѓутоа, цената од 10 денари што им ја понудиле мелничарите за килограм пченица, не само што е ниска, туку е и понижувачка.
 • Сибир ќе се слади со праски од Росоман

  Русите бараат неограничени количества праски од Росоманско, плаќаат однапред и за родот и за транспортот. Извозот на околу 90 проценти, без проблеми, оди во Русија, а се извезува и во Полска и во други европски земји.
 • Македонија заштитена од труење со пестициди

  Би апелирал до сите земјоделци, без разлика дали температурите се високи или не, задолжително да користат средства за заштита за да избегнат труење од пестициди, вели Румен Стаменов, директор на Државниот инспекторат за земјоделство.
 • Пченицата ќе се откупува за 14 денари по килограм

  Денес во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се оддржа состанок со претставници на мелничко пекарската индустрија и со производителите на пченица. 
 • Пристигнати 2.700 пријави за штети

  До Комисијата за елементарни непогоди во Прилеп се пристигнати 2.700 пријави за штети од невремето што го зафати Прилепско на 23 јуни годинава. По пријавувањето кое заврши во петокот сега комисиите се на терен и ги проверуваат пријавените штети.
 • Никој ниту продава ниту купува лебно жито

  Жетвата е во полн ек, лебното жито се жнее во речиси сите краеви на државата, но ниту некој ја купува пченицата ниту земјоделците ја нудат.
 • Лозарите бараат два денари повисока откупна цена на грозјето

  Како резултат на поголемиот квалитет на грозјето кое се очекува годинава и поголемата побарувачка и од домашните винарски визби и за извоз, лозарите ќе побараат 14 денари за килограм вранец и 12 денари за килограм смедеревка.
 • Ново злато за врвното од "Тиквеш"

  Нов меѓународен успех на вината на винарската визба "Тиквеш". Црвеното вино "Барово" од бербата 2011-та освои уште едно злато, а белите вина "Ркацители Спешл Селекшн" и "Бела Вода" од бербата 2012-та освоија сребрени медали на натпреварот "Les Citadelles du Vin 2013" кој се одржа во Бордо, Франција.
 • Поголема хигиена на фармите за екстра млеко

  Македонското млеко се уште не ги задоволува европските стандарди за квалитет, затоа фармерите треба да го зголемат нивото на хигиена во фармите, млекарниците да обрнат повеќе внимание на едукација на фармерите.
 • Голем интерес за Музејот на виното

  Околу 1.300 лица го посетиле Музејот на виното во Демир Капија од почетокот на годината, соопшти проект-менаџерот во музејот Звонко Будимировиќ.
 • Годинава ќе произведува повеќе тутун, но ќе продава помалку цигари?

  Тутунскиот комбинат од Прилеп заедно со друштвата го објави планот за работа за годинава до Македонската берза.
 • Поддржани измените на Законот за тутун

  Од Буџетот на Република Македонија ќе се обезбедуваат средства за финансирање на активностите во примарното тутунско производство и за промоција на извозот.
 • Марокански скакулци ги нападнаа штипските села

  Жители од штипските села Лакавица, Степанци, Лесковица, Суво Грло и Пухче се жалат дека нивите со тутун, домати, пиперки и лозје им се нападнати од скакулци.
 • Израелски ум за македонскиот аграр

  Според израелските експерти кои веќе една година се дел од македонско-израелскиот проект за унапредување на аграрот, за да се подобри квалитетот на свежото овошје и зеленчук неопходно е да се вклучи и бизнис-секторот.
 • Трибина на тема „Подобрување на квалитетот на млекото“

  Трибина на тема „Подобрување на квалитетот на млекото“ ќе се одржи денеска во огранизација на Федерацијата на фармерите на Република Македонија.
 • Во Виничко ќе почне производството на лешници по италијански терк

  Во Виничко ќе почне производството на лешници по италијански терк, со странска експертска помош и поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Станува збор за проект што го реализира стручњакот и технички консултант за одгледување и производство на лешници Џанлука Гризери во соработка со општина Виница.
 • Растенијата знаат да пресметуваат?!

  Растенијата имаат вграден систем за математички пресметки коj им помагаат за регулирање на резервите на храна во текот на ноќта, велат истражувачите.
 • Во Тиквешијата каналите полни со вода

  Во Тиквешијата почна шпицот во наводнувачката сезона. Каналите на хидро-мелиоративниот систем „Тиквеш“ се стопроцентно полни, а користењето вода за наводнување е максимално, информира Илија Темелковски, технички директор на Водостопанство “Тиквеш“ од Кавадарци.
 • Град со големина на јајце им направи големи штети на земјоделците

  Невремето кое викендов ја зафати државата направи големи штети во Прилепскиот, Беровскиот и Струмичкиот регион, каде што беа опустошени голем дел од земјоделските површини.
 • А ова е вашиот пазар без пчели

  Минатата зима исчезнаа 31,1% од сите колонии на пчели во САД, а проблемот со зголемената смртност на пчелите трае веќе 6 години. Еден од најголемите супермаркети за здрава храна во САД, Whole Foods, одлучи најдиректно да им претстави на своите купувачи што всушност би се случило ако ги снема пчелите. Истото секаде важи.
 • Скопскиот „јабучар“ и струмичката „ајварка“ заминуваат во историјата

  Вкусните овошја и зеленчук што со векови виреат на нашите ниви не издржуваат далечен транспорт и токму поради тоа земјоделците се преориентираат кон увозно семе.
 • Силно невреме го зафати Прилеп, уништени големи површини тутун

  олемо невреме, проследено со силен ветер, дожд и град, попладнево зафати дел од Прилеп и општина Долнени, јавува дописникот на Канал 5 од Прилеп.
 • Од електричар до козар - кариера во кризна Шпанија

  Невработените Шпанци сега добиваат можност за ново занимање и обезбедување плата. Молери, келнери, но и факултетски образовани лица во покраината Андалузија учат да молзат кози и да одгледуваат овци.
 • Под закуп 2371 хектари ниви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави јавен оглас за давање под закуп државно земјоделско земјиште во регионите Гевгелија, Свети Николе, Радовиш, Валандово, Крушево, Кичево, Кратово, Чаир, Виница, Македонски Брод, Гостивар и Охрид, за вкупна површина од над 2371 ха.
 • Извозот на овошје и на зеленчук соборува рекорди

  Во првото тримесечје извозот на храна вредел 139 милиони евра, а ако трендот продолжи со вакво темпо, се очекува земјоделците годинава да остварат приход од 400 милиони евра.
 • Рекорден извоз на конзервната индустрија лани

  Лани конзервната индустрија остварила рекорден извоз на преработки од земјоделски производи.
 • Само една млекарница инвестира во производство на млеко, а другите чекаат на готовo

  Најдобар начин да се подигне квалитетот и количината на сурово млеко на пазарот е преку зголемување на инвестициите на млекарниците кои ќе им помогнат на фармерите со доделување висококвалитетни јуници.
 • Вината на Стоби на пазарот во САД

  Вината "Вранец" и "Жилавка" на винаријата "Стоби" отсега ќе можат да се најдат во 15 маркети од ланецот Биннѕѕс Бевераге, кои се лоцирани во градот Чикаго и околината.
 • Ќе се изучуваат штетните патогени состојки во храната

  Нестле отвори лабораторија за проучување на патогени микроорганизми кои се штетни за човековото здравје, а се создаваат во храната.
 • Македонија не се плаши од прогнозите за скапа храна

  Предвидувањето на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации, ФАО, дека во следните десет години цената на храната ќе се зголеми од 10 до 40 отсто, го вклучи алармот кај европските држави и предизвика дебата кај стручната јавност.
 • Софтвер за електронско сметководство на фарма

  Со софтвер за електронско водење сметководствена евиденција, Федерацијата на фармери на Македонија ќе им помогне на земјоделците полесно да се справуваат со предизвиците со кои се соочуваат во секојдневното управување на фармите.
 • Компаниите ја поддржаа кампањата "Мисли.Јади.Заштеди"

  Податоците на Организацијата на храна и земјоделство на ОН, покажуваат дека секој шести човек во светот заминува на спиење гладен, додека пак секој ден повеќе од 20 илјади деца помали од пет години умираат од глад.
 • АгБиз поддржа 372 агробизниси и отвори 637 работни места

  Во изминатите шест години АгБиз програмата на УСАИД стимулираше приватни земјоделски инвестиции од речиси 19 милиони долари, кои отворија 637 нови работни места и обезбедија дополнителен приход на над 42.400 рурални домаќинства, а придонесе за развивање на 35 нови производи.
 • Се готви нова цена за пченицата

  Очекувањата се дека годинава цената на домашната пченица ќе се движи од 14 до 16 денари за килограм, а процените се дека оваа година од засеаните 90.000 хектари со пченица, ќе се оженат од 260.000 до 280.000 тони.
 • Подобрени услови за полесен пристап до десетици милиони евра од ИПАРД

  Со новиот повик, значително ќе се поедностават процедурите за аплицирање од страна на земјоделците, а ќе се прошири и интервалот на финансиите што се добиваат при кофинансирање на проектите. За да има поголем интерес од страна на земјоделците, ќе се подобрат условите и ќе се намалат трошоците за оние кои сакаат да аплицираат и треба да обезбедат документи и елаборати.
 • „Повардарие“ има исплатено 90 отсто од ланското грозје

  Околу 90 проценти од ланското грозје веќе им се исплатени на лозарите и останува да се исплати уште мал дел, соопшти директорот на втората по големина винарска визба во Македонија, „Повардарие“ од Неготино, Ванчо Kузманов.
 • Винарница се гради, виното продадено

  Лозарите очекуваат поголема конкуренција при откупот на грозјето, односно поголеми цени за еден килограм грозје и негова навремена исплатa.
 • Одгледувањето цвеќе е мојот живот

  Би била среќна кога што повеќе луѓе би одгледувале цвеќе. Тогаш, верувајте, сте поспокојни. Kај мене постојано доаѓаат посетители што сакаат да уживаат во глетката, вели скопјанката Најдова, која 30 години одгледува цвеќиња.
 • Орав: Органското производство е предизвик за секој фармер

  Зајакнување на институционалните капацитети и подобро функционирање на секторите за органско земјоделство е целта на проектот финансиран од Европската унија што ќе се спроведува во Македонија до мај 2014 година.
 • Јагнешкото поевтино од пилешкото

  Килограм јагнешко на светските берзи, според просечните цени, чини 1,7 евра, додека цената на пилешко месо на големо изнесува 1,75 евра за килограм. Драстичен пад на цената има и на македонскиот пазар, на којшто килограм јагнешко жива мера од прва класа чини од 145 до 170 денари, додека лани чинеше од 180 до 185 денар.
 • Соларните панели нема да поскапат, винарите да се пробиваат во Kина

  Трговската кавга помеѓу Брисел и Пекинг може да ги поскапи европските вина за кинеските купувачи, кои ќе може да најдат добра замена во македонските вина, велат во Министерството за земјоделство.
 • ФОТО ГАЛЕРИЈА: Ова се најубавите дворови во Скопје

  Градот Скопје ги избра најубаво уредените дворови, натпревар за кој беше распишан конкурс.
 • Велкови од Kавадарци имаат ж’та стара еден век

  Наследниците на кавадаречкото семејство Велкови, кои ја имале првата винарска визба во Македонија, се гордеат што имаат алкохолен пијалак произведен во 1919 година и, како што велат, ракијата е како течно злато.
 • Бојата на храната не е случајна

  Портокаловите продукти позитивно влијаат на имунитетот, црвените ја победуваат слабокрвност.Секое овошје и секој зеленчук има свои уникатни својства и поволности врз човечкиот организам. Таквата содржина ја одредува и нивната боја. Нутриционистите препорачуваат секој оброк да биде разновиден.
 • Две пекарници затворени поради нехигиена

  Kај 58 производители на леб утврдени се недоследности во контролните системи за добра производствена и добра хигиенска практика и не навремено проверена здравствена состојба на вработените.
 • Ако не го купиме ние, ќе ни го купат Европјаните

  Таа одлука е меч со две острици, но од друга страна подобро е земјоделците да го откупат земјиштето кое го работат со години и да остане нивно, отколку кога државата ќе влезе во ЕУ и тогаш и земјоделците од другите европски држави ќе имаат можност да го купат, вели земјоделецот Данаил Паланков.
 • Скопје фрла 2.000 тони храна годишно

  Kупивте три кисели млека за деновиве, но заборавивте дека оваа недела ќе одите на вечера со пријателите и на еден роденден, па едно канче ви остана неизедено и мора да го фрлите? Kупувате без размислување ако видите дека нешто е на акција или гратис, но потоа не го трошите, па и тоа го фрлате? Не сте единствени.
 • Плаќаме и за воздухот во лебот

  Во текот на март и на април при контролата на стотина пекарници утврдени се недоследности кај 58 производители на леб, велат во Агенцијата за храна.
 • Млекото на Суташ на полиците во Македонија

  Фабриката на Суташ во Македонија почна со производство и продажба на македонскиот пазар. Како што информираат од компанијата, Суташ млеко, јогурт, сирење, кисело млеко, ајран и детски овошен јогурт, веќе се достапни во маркетите во Македонија.
 • Со продажба на земјоделско земјиште ќе се заштитат концесионерите

  Законот за продажба на државно земјоделско земјиште се носи по барање на земјоделците и со него се заштитуваат концесионерите кои во моментот користат државно земјоделско земјиште.
 • Барања за субвенции за млеко до 15 јуни

  Млекопроизводителите до 15. овој месец ќе можат да поднесат барања за субвенции за произведено и продадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од јануари до април 2013 година, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.
 • Сардела- Pelargonium sp.

  Сарделата потекнува од Јужна Африка, а е исклучително популарно растение кое цвета и одлично вирее во краевите со континентална клима.
 • Во Европа нема да се увезува ГМО пченица!

  Најголемата светска компанија за производство на генетски модифицирана храна (ГМО), Монсанто, го повлече налогот за извоз на ГМО пченица во Европа по "Маршот против Монсанто" што се одржа во 52 земји.
 • Воденка - Impatiens sp.

  Ова нежно и брзо растечко растение потекнува од планинските шуми на источна Африка и Занзибар. Неговото латинско име "Impatiens" значи нестрплив, а тоа се однесува на експлозивното отворање на зрелите плодови кои го фрлаат семето наоколу.
 • Одгледување на лале

  Лалето е луковичесто растение кое потекнува од Мала Азија. Во Холандија првите лалиња се донесени пред околу 400 години и од тогаш почнува нивното масовно одгледување, а благодарение на вкрстувањето денес се познати повеќе од 4000 видови.
 • Назад на почетокот (видео)

  Ова кратко видео прикажува како една семејна фарма се претвора во голема фабрика за производство, но самиот фармер не е задоволен од тоа што се прави со природата и воопшто со светот, и решава да се врати кон почетната фаза, односно
 • Во ек пролетната сеидба во битолскиот дел на Пелагонија

  Во битолскиот дел на Пелагонија пролетната сеидба е во полн ек, а задоцнувањето предизвикано од недоамнешните поплави се надоместува со целодневна работа на земјоделските површини на големите и помалите агро-производители.
 • Расте извозот на храна, се намалува увозот

  Увозот на прехранбени производи во првиот квартал годинава е намален за 7,2 милиони долари, додека извозот е зголемен за 5,2 милиони долари.
 • Во јуни нов јавен повик за пари за ИПАРД

  Во втората половина на јуни годинава објавен ќе биде повикот за доставување барања за користење финансиски средства од петтата компонента на ИПАРД Програмата за периодот 2007-2013.
 • Српското брашно закана за домашното жито

  Државата не треба да воведе мерки кои би го ограничиле увозот на брашно и пченица, а ако планира такво нешто, треба да го направи час поскоро, сметаат мелничарите.
 • Нова машина ги заменува аргатските мотики во Тиквешко

  Со европски пари, преку ИПАРД-програмата, веќе се обезбедени 14 машини што ги заменуваат мотиките во 12 земјоделски компании во Македонија, а најприсутни се во лозарството.
 • Отворена мелница за интегрално брашно

  Водени од идејата дека интегралното брашно е производ што с` повеќе е баран на нашиот пазар не само од луѓето што имаат проблеми со дијабетесот туку и од сите оние што сакаат здраво да се хранат, семејството Вејсели од тетовско Џепчиште, во сопствената мелница „Балкан“ почна со производство на 100 отсто интегрално брашно како единствено од својот вид во Македонија.
 • Сѐ помалку Македонци берат цреши во Грција

  Сѐ помалку Македонци берат цреши во Северна Грција иако бројот на македонските државјани што работат во тамошните овошни насади во минатото бил многу голем. Работата што некогаш ја работеле Македонците сега преминува во рацете на албанските државјани.
 • Со современа технологија, а по рецептите на баба, до загарантиран успех!

  Здравје Радово наскоро на пазарот ќе понуди шест нови производи - намази, путери и за прв пат - производот чоколаден намаз. Асортиманот од над 40 производи се пласира на просторите на поранешна Југославија и во повеќе земји во регионот. 25 отсто од производството на Здравје Радово оди за извоз на странските пазари.
 • Македонските вина промовирани во Кина

  Вината на 11 македонски винарски визби ќе се презентираат на Саемот за промоција на вино и пијалоци "Интервине" што се одржува во градот Гуанџоу во Кина.
 • Поевтино млеко во Македонија, Дукат ги намали цените

  Најпопуларните млека на Дукат кај потрошувачите во Македонија, во текот на месец јуни ќе се продаваат по пониска цена.
 • Влезот на Хрватска во ЕУ е позитивно за македонското земјоделство

  Македонија по 1 јули годинава, од влегувањето на Хрватска во Европската унија, нема да почувствува никакви негативни последици во однос на трговијата со земјоделските производи, изјави денеска ресорниот министер Љупчо Димовски.
 • ЦЕФТА земјите да ја зголемат соработката за поголем извоз

  Компаниите од регионот да ја интензивираат соработката за поголема размена со земјоделските производи, да ги детектираат евентуалните пречки во рамки на трговските ЦЕФТА договори и да побараат помош од државните институции за нивно заедничко надминување.
 • Изложеноста на пестициди предизвикува Паркинсова болест

  Изложеноста на пестициди е поврзана со поголем ризик за заболување од Паркинсонова болест, покажува најновото италијанско истражување.
 • Џон Дир со рекордна квартална заработка

  Најголемиот производител на земјоделска механизација Џон Дир, објави рекордна заработка во вториот квартал од 1,084 милијарди долари
 • Огромни казни за прскање на овошјето и на зеленчукот со отрови

  Секој земјоделец ќе мора да води евиденција за препаратите и да ги запишува периодот и дозата на употреба, а ако применува отровни производи за заштита, предвидена е глоба до 12.000 евра.
 • Ќе поскапат јајцата во Македонија

  Поден наместо кафезен систем за одгледување несилки предвидуваат измените во Законот за благосостојба на животните.
 • Четири винарски визби избришани од регистарот на откупувачи

  Четири винарски визби се избришани од регистарот на откупувачи во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство поради неплатено грозје во законски предвидениот рок.
 • Уште 10 дена до можност за 10.000 долари за вашата зелена идеја

  Конкурс за македонски организации и социјални претприемачи за зелени идеи/проекти ФИЛАНТРОПИЈА ПРЕКУ ЗЕЛЕНИ ИДЕИ
 • Во Македонија нема увезено отровно овошје од Грција

  Во Земјоделскиот инспекторат на Македонија велат дека во земјава нема влезено ниту килограм од токсичните овошје и зеленчук од Грција, на кои предупредува „Гринпис“, бидејќи увозните пратки кај нас постојано се контролираат.
 • Протест на земјоделци од Облешевско

  Група земјоделски производители од Облешево вчера протестираа незадоволни од работата на Водостопанство Брегалница" и поради неможноста навреме да бидат зафатени водите од проточниоте реки за извршување на сеидбата.
 • Во Македонија ниту се сади ниту се јаде ГМО

  Нема храна со ГМО, нема ниту такви посеви, уверуваат надлежните од Агенцијата за храна, но од Министерството за животна средина признаваат дека Законот за ГМО од 2008 година с` уште не се спроведува целосно.
 • САД на големо лобирале за ГМО на Монсанто

  Дипломатските телеграми откриени од страна на „Викиликс“ во август 2011 година покажаа дека американските дипломати барале финансии за испраќање лобисти за биотехнолошка индустрија, кои би разговарале со претставници на области како Африка, Латинска Америка и некои европски земји, за пласирање генски модифицирани организми (ГМО).
 • Земјоделците ќе можат да купуваат државни ниви

  Тие ќе имаат можност да го купат земјоделското земјиште кое подолго време го обработуваат. Ова ќе им биде овозможено со новото законско решение што се очекува наскоро да го разгледа Владата.
 • Над 731 хектари за социјални случаи

  Министерството за земјоделство објави трет јавен повик за давање на над 731 хектари земјоделско земјиште во државна сопственост на плодоуживање на корисници на социјална помош. Повикот се однесува на 21 регион и тоа за Берово, Битола, Македонски Брод, Валандово, Гостивар, Гевгелија, Дебар, Делчево и Демир Хисар.
 • Поскапите млеко и месо силно ќе удрат по џебот на потрошувачите

  Цените на храната на меѓународните пазари во април растат последователно веќе трет месец, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).
 • Спречен шверц на четири тони зеленчук од Македонија

  Царинските работници на граничниот премин „Терминал“ кај Прешево,спречила шверц на четири тони зеленчук, односно два тона домати и два тона лути пиперчиња.
 • Министерот Димоски во посета на Брисел

  Македонскиот министер за земјоделство, Љупчо Димоски, од вчера престојува во дводневна посета на Брисел, на покана на европратеникот и член на Европскиот совет на млади земјоделци (ЦЕЈА), Милан Звер.
 • Kлимата ги притиска и земјоделците на промени

  Без разлика дали сите се согласуваат дека има глобално затоплување и климатски промени, евидентно е дека земјоделството трпи и треба да преземе мерки за да се приспособи на новите метеоролошки услови.
 • Фантомските трактори ќе добијат сообраќајна книшка

  Станува збор за земјоделска механизација што се користела во земјава пред независноста, добиена во наследство, купена без купопродажбен договор, набавена во минатото од увоз или од донации.
 • На аграрот му е неопходен ремонт и свеж капитал

  Се поставува прашањето дали тоа значи модернизација на земјоделското производство или недостаток на храна на домашниот пазар, што ќе резултира со повисоки цени на земјоделските производи.
 • Влаинков: Имаше години кога винарите лудуваа по „смедеревка“

  „Смедеревката“ како најконсумирано бело вино во социјализмот беше наменето за работничката, а во капитализмот за средната класа. Многумина ја критикуваат, со или без причина, но повеќето од луѓето ја сакаат. Со неа ги споделуваат и радоста и тагата. Грешка сте ако мислевте дека станува збор за некоја девојка. Едноставно станува збор за најконсумираното вино „смедеревка“, кое со децении се произведува во Тиквешко, најголемиот лозаро-винарски регион во Македонија. - „Смедеревка“ може да пиете…
 • Вино фест од 8 до 12 мај

  Најубавиот месец од годината, мај, полека станува асоцијација за фестивалот на виното кој веќе втора година по ред ќе се одржи под отворено небо пред Веро центарот.
 • Хрватска се мачи да ги заштити брендовите

  Познатото истарско вино „прошек“ од 1 јули нема да може да се продава под ова име бидејќи Италијанците веќе го имаат заштитено.
 • Ќе се модернизира производството на пченка во Македонија

  Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси започна иницијатива "Расти повеќе пченка", како прв чекор кон модернизирање на производството на пченка во Македонија.
 • Винарските визби да им платат на лозарите за ланското грозје

  Винарските визби кои што до 30 април, согласно Законот за вино, не ги исплатиле лозарите за купеното грозје од претходната реколта и не доставиле извештај во Министерството за подмирените обврски, ќе им биде изречена парична казна од 2.000 до 5.000 евра, а на одговорните лица во винариите ќе им биде изречена глоба во износ од 600 до 1.000 евра.
 • Меленото рефус месо во продажба до септември

  Само месо од прва или од втора категорија, без сврзно ткиво, внатрешни органи, саламурено, треба да содржи меленото месо, а строго се забранува и додавање вода, механички обработено месо, како и она од главата.
 • Сребрен медал за виното "Розе класик" на Тиквеш

  Виното "Розе класик" од бербата 2012 на винарската визба "Тиквеш" е наградено со сребрен медал на меѓународниот натпревар "Le Mondial du Rose", што се одржа по 10. пат во Франција.
 • Без банкарска гаранција, нема државни ниви

  Оној што ќе понуди највисока закупнина, ќе ја добие државната нива. Мора да е регистриран земјоделец или да има фирма, а ако фирмата пропадне или земјоделецот престане да се занимава само со земјоделство, договорот му се прекинува.
 • Европа сака да ги унифицира семињата

  Ако помине новата регулатива за која моментално се расправа во Европскиот парламент, на пазарите веќе нема да има домати и јаболка со неправилни форми.
 • Производите на „Дукат“ ќе поскапат за 10 до 15 отсто

  Најавеното поскапување на млекото и на млечните производи на „Дукат“ во Хрватска за 10 до 15 отсто не се случува случајно, тврдат претставниците на хрватските сточари.
 • Колку повеќе добиток, толку повеќе државна земја

  Земјоделците кои имаат добиток ќе имаат предност при закуп на државно земјоделско земјиште, а за над 10 хектари државна земја потребна ќе биде и банкарска гаранција. Со последните измени на Законот за земјоделско земјиште, се дава можност и затворите да закупат државна земја за производство на храна.
 • Ќе се зголемува производството на пченка во Пелагонија и Полог

  Производство на 15-17 тони пченка по хектар наспроти досегашниот просек од 5 тони во Полошкиот и Пелагонискиот регион преку системот за наводнување капка по капкаа е целта на четиригодишен УСАИД проект за чија реализација беше потпишан договор со Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството (АПРЗ) со седиште во Битола.
 • Kрупните земјоделски стопанства најголеми корисници на субвенции

  Во новите земји-членки на ЕУ само 0,2 отсто од корисниците добиваат 25 отсто од европските земјоделски субвенции поради раслојувањето во секторот помеѓу многуте ситни и средни и помалку крупни стопанства.
 • Пуштање во употреба на демо фарма во Свети Николе

  Демо фармата во Средното земјоделско училиште во Свети Николе, која е дел од Македонско-Израелскиот проект за семе и саден материјал денеска ќе биде пуштена во употреба.
 • Скапата храна го јаде сточарството

  Нецелосното познавање на начинот на одгледување, ниската цена на млекото, месото и на јајцата се само дел од вечните проблеми што ја следат оваа земјоделска гранка.
 • Елате, елате.... на јагне-цицалче од ФИРОМ

  Оваа година има голема понуда на јагнешко од Кавала или од реонот на Халкидики кое го продаваме речиси за 7 евра за килограм. Но, јагнето од ФИРОМ е многу барано поради пониската цена. Секое евро денес многу му значи на нашиот граѓанин, па затоа и јагнето од ФИРОМ е многу барано, ни рече еден пазарџија кој беше најгласен во привлекувањето на муштерии на пазарот во Солун.
 • Домашните домати двојно поскапи од увозните банани

  Според податоците на Државниот завод за статистика најголем пораст на цените на земјоделските производи на зелените пазари во март 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува кај црвените домати, компирите и лимоните. Најголемо намалување, пак, имало кај лукот и зелката.
 • Пчеларниците ќе се попишуваат до 15 мај

  На барање на Федерацијата на фармерите на РМ, Агенцијата за храна и ветеринарство го пролонгира рокот за извршување на пописот на пчеларниците. Овој рок е продолжен до 1 мај 2013, а рокот за доставување на податоците од пописот до ветеринарното друштво до 15 мај 2013 година.
 • Тиквеш ги исплати лозарите

  Винарската визба "Тиквеш" ја заврши исплатата на целокупното откупено грозје од последната берба од 2012 година.
 • Масовно увоз на месо без откуп на свињите

  На пазарот има над 5.000 свињи за кои нема купувач, а производителите велат дека со откупна цена од 85 денари за килограм жива мера, не можат да покријат ниту половина од трошоците за храна.
 • Закон за квалитет на земјоделски производи и подзаконски акти за овошје и зеленчук

  Со поддршка од АгБиз Програмата на УСАИД изминативе два дена во Струмица, ЦеПроСАРД во соработка со Министерството за земјоделство, организираше Тркалезна маса за Закон за квалитет на земјоделски производи и подзаконски акти кои ја регулираат областа на овошје и зеленчук.
 • Голем интерес за субвенции за млеко и осигурување на посевите

  Над 500 сточари од Кочани се очекува оваа година да поднесат барање за субвенции по литар продадено млеко.
 • Десет илјади јагниња останаа за дамазлак

  Дел ќе остават за зголемување на стадата, но, со останатите не знаат што да прават. Се жалат дека цената на храната и понатаму расте, а трговците, поради зголемената тежина, не сакаат да ги откупуваат ваквите јагниња.
 • Најголемата млекара од Турција - Суташ и Пекабеско потпишаа договор за соработка

  „Суташ“ - новиот сопственик на Сведмилк ќе ги користи дистрибутивните услуги на Пекабеско во Македонија
 • Во струмичко почна откупот на зелката

  Триесет и пет денари за килограм, толку им нудат откупувачите на земјоделците од струмичко за пролетната зелка.
 • Пораст на откупот и продажбата на земјоделски производи за 31,2%

  Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во февруари годинава изнесува 1,85 милиони денари што претставува пораст за 31,2% во споредба со февруари лани, објави Државниот завод за статистика.
 • За парите од ИПАРД се очекуваат 1.000 апликации

  По околу 1.000 апликации за ИПАРД средствата на секој следен јавен повик се очекува да повлечат" најновите измени во Програмата што изминатиов период земјоделците имаа можност да ги слушнат директно од надлежните.
 • Земјоделците истрчаа на крај, обележани над 75% од нивите

  Досега во системот за обележување на нивите се внесени податоци за 75% од обработливото земјиште, а оние земјоделци кои во предвидениот рок нема да ги обележат своите ниви нема да имаат право на субвенции.
 • Мафијата за фалс храна помоќна и од наркобизнисот

  Аферата е вредна милијарди евра, а во земјите од ЕУ постојат 3.600 групи во кои се ангажирани илјадници лица што се вклучени во перењето пари преку овој нелегален бизнис со храната.
 • Во чинијата сервираме по нешто и од Ватикан

  Лани е увезена стока во вредност од 6,5 милијарди долари, а меѓу неа има и храна која ни дошла од далечни и егзотични дестинации како Оман, Свазиленд, Куба, Мадагаскар...
 • Оризовите полиња полни со вода

  Поплавени се околу 40 отсто од површините, најмногу во атарите на селата Уларци, Чешиново, Мојанци, Теранци и покрај Брегалница и, ако нема нови врнежи, сеидбата ќе доцни петнаесетина дена.
 • Вината на Стоби на саемот Винарија во Пловдив

  Винаријата "Стоби" се претстави на саемот за вино Винаријаа во Пловдив. На овој саем учествуваа повеќе од 30 земји, низ цела Европа.
 • Поради долг "Млин Стојчев" на барабан

  "Млин Стојчев" и должи 5,9 милиони евра на НЛБ Тутунска банка. Млинот е веќе во рацете на извршители кои го нудат целиот имот на продажба за сума од околу 6,5 милиони евра.
 • Македонците не изедоа ниту килограм оловна пченица

  Во февруари биле стопирани пратки на три македонски фирми со 536 тони српска пченица, чија суперанализа покажала зголемено присуство на олово.
 • За земјоделците има исклучително поволни кредити

  Земјоделците имаат повеќе кредитни линии со исклучителни поволни услови за финансирање на проекти за модернизација и подигнување на квалитетот на земјоделските производи.
 • 50 милиони денари за лаборатории за млеко во Штип и Тетово

  Министерството за земјоделство објави јавен повик со кој ги повикува сите заинтересирани лаборатории од Тетово и Штип да аплицираат за користење на техничка поддршка за инвестиции во лаборатории за проверка на квалитетот на млекото.
 • Поплавени земјоделски имоти во Тиквешко

  Поплавени се земјоделски имоти во Тиквешко откако денеска дојде до излевање на реката Црна, соопштија од водостопанското претпријатие Водостопанство „Тиквеш“ од Кавадарци.
 • Од лозов отпад прават ѓубриво

  Некои од тиквешките лозари повеќе не ги палат изрежаните прачки, туку со специјална машина ги собираат и ги преработуваат во природно ѓубриво, со што се избегнуваат опасноста од пожари и загадувањето на околината.
 • Високите хипотеки и долгите процедури ги одбиваат земјоделците да бараат кредит

  Иако земјоделците имаат голема потреба од поволни кредити, посебно за капитални информации, многу тешко стигнуваат до поволна финансиска поддршка од банките. Најголеми пречки, според земјоделците, се високите хипотеки, малата информираност за условите, нереалната проценка на имотот како и сложените кредитни барања.
 • Нема субвенции без подмирени сметки за водарина и пасишта

  За да остварат право на субвенции, земјоделците ќе треба да ги имаат подмирено обврските за користење на пасишта и воден надомест за претходната година.
 • До 30 април барања за субвенции за произведено и продадено млеко

  Во тек е поднесувањето барања за директни плаќања за произведено и продадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од октомври до декември 2012 година, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар и дополнителни 15 отсто за млеко произведено на одгледувалишта со надморска висина поголема од 700 метри.
 • Македонија не ограничува увоз на српско брашно и пченица

  Увозот на брашно и пченица од Србија не е ограничен и се реалзира скоро секој ден, а контролата на пратките е согласно обврската за доследна примена на европските стандарди.
 • Земјоделците бараат субвенции за бунари

  Во битолскиот дел на Пелагонија само една третина од обработливата површина е опфатена со хидросистемот и таму се одгледува пченка, а ако успее стратегијата со бунарите, таа ќе произведе над 50 проценти од потребите на државата од оваа култура.
 • Македонски зеленчук во Молдавија

  Македонскиот зеленчук ова лето може да се најде на молдавскиот пазар, најави почесниот конзул на Молдавија во Македонија Дарко Арсов.
 • Велика Британија нема доволно пченица

  Првпат по десет години производството на пченица во Велика Британија не ќе може да ги задоволи домашните потреби и земјата ќе биде приморана да ја купува оваа житна култура од странство - изјави претседателот на британскиот Национален сојуз на фармерите, Питер Кендал во интервју за радиото Би-Би-Си 4.
 • Македонското земјоделство да се приспособи на климатските промени

  Температурите во Македонија во следните 40 години се очекува да се зголемат за 1,8 Целзиусови степени, што е далеку повеќе од зголемувањето на температурите од близу 0,5 степени утврдено во изминатите 50 години.
 • Земјите од ЈИЕ договрија мерки за контрола на афлатоксинот

  Дефинирани мерките и активностите за решавање на проблемите поврзани со појавата на афлатоксин во добиточната храна, млекото и млечните производи во регионот на Југоисточна Европа на состанокот во Сараево, Босна и Херцеговина на министрите задолжени за земјоделство и храна и лидерите на делегациите од земјите од Југоисточна Европа.
 • Дебарските јагниња останаа речиси непродадени

  Дебарските јагниња,кои во изминатите години, пред велигденските празници на големо беа барани, оваа пролет останаа речиси непродадени. Од околу 17 илјади јагниња продадени се нешто помалку од седум илјади.
 • Земјоделците полесно ќе ги добиваат европските пари

  Купување механизација, модернизирање фарми, млекарници, пластеници и оранжерии, обновување на преработувачки капацитети, како и изградба и реновирање на објектите за рурарен туризам со средства од европските претпристапни фондови, овозможуваат најновите измени на ИПАРД програмата што синоќа пред земјоделците во Ресен ги образложи ресорниот заменик министер Зоран Коњановски.
 • Тутунот даде солиден живот

  Ретки се вакви години, кога навреме се плаќа тутунот соодветно на вредноста на вложениот труд. Порано од вообичаеното ги добивме субвенциите, вели тутунарот Али Бекироски од прилепското село Црнилиште, на прославата на 60-годишнината од тутунското здружение во Прилеп и на 140-годишнината од поставувањето на темелите на Тутунскиот комбинат, на која присуствуваше и министерот за земјоделство Љупчо Димоски.
 • Тешки метали - олово во три од пет пратки

  Кај три од пет пратки пченица увезена од Република Србија, суперанализите потврдија во мострите зголемено присуство на тешки метали - олово.
 • За 4.980 сточари 209 милиони денари субвенции

  Како поддршка на земјоделците, Владата одлучи да го продолжи и рокот за аплицирање за легализација на тракторите, од 10 април на 30 септември. Исто така, реши корисниците на социјална помош кои ќе добијат земјиште наместо една, најмалку две години да добиваат 100 проценти од социјалната помош.
 • Под лупа храната од Далечниот Исток

  Афлатоксини во сушено овошје од Азербејџан, алуминиум во сушени тестенини и пестициди во цитрони од Kина.
 • Сковин ги исплати обврските кон лозарите пред истекот на законскиот рок

  Во нашата редакција пристигна допис од една од најголемите винарски визби во Македонија - Сковин, која што е една од ретките во Македонија кои ги исплатија во целост обврските кон лозарите за бербата во 2012. Ви го прикажуваме дописот во целост.
 • Општи услови за квалитетна берба

  Најкритична точка во кое било комерцијално производство на овошје и зеленчук операција е бербата, тоа е појдовна точка за процесот на пост- бербеното управување. Било какви грешки направени во бербата ќе биде се забележат и истакнат во подоцнежните операции.
 • Идејата на таткото ја оствари синот

  Битолскиот регион го доби првиот современ ладилник, направен според европски стандарди, за складирање овошје и зеленчук.
 • Белата роза собира олово и кадмиум 200 дена во годината

  Белите рози имаат најголема моќ за апсорбирање на тешките метали од животната средина, за разлика од жолтите, црвените, розовите, објаснуваат надлежните од Министерството за животна средина во контекст на кампањата на Градот и скопските општини за засадување на ова растение во што поголем број во жардиниерите низ метрополата.
 • „Смедеревка“ нема ни за лек

  Лозовите калеми се трошат како алва во Тиквешко, најголемиот лозаро-винарски регион во Македонија, а калеми од најзастапената бела винска сорта грозје „смедеревка“ нема ни за лек, дознава „Дневник“. Информацијата ја потврдуваат во неготинскиот расадник за производство на лозов саден материјал.
 • Фармерите тријат раце, 50-милионска инјекција во вистинско време

  Лозарите, овоштарите и тутунарите кои беа најгласни во барањата да добијат субвенции пред почетокот на сеидбата, велат дека парите ќе ги искористат за зголемување на производството. Тутунарите, пак, изненадени што за прв пат во историјата парите за продадениот тутун ги добија четири дена откако официјално заврши откупот.
 • Секој земјоделец ќе има свој советник

  Секој земјоделец да има свој советник. Тоа е нашата цел и ако сакаме да имаме добар квалитет, поголем принос како држава, тоа мора да го направиме, најави Зоран Kоњановски, заменик-министер за земјоделство, на вчерашното годишно Собрание на федерацијата на фармери на Република Македонија.
 • Околу 500 тони млад кромид заминаа за Хрватска

  Србија и Kосово кои порано беа традиционални пазари веќе не се снабдуваат од ова село.
 • Во Британија наместо јагнешко, продавале кучешко месо?

  Велика Британија ја тресе нов скандал. Резултатите од анализите на месото во шест лондонски ресторани што ги побара Би-Би-Си, ја вознемирија тамошната јавност.
 • Со нови фитоанализи до побезбедна храна

  Државната фитосанитарна лабораторија доби акредитација за дијагностицирање два вида вируси.
 • Ќе се зголемува конкурентноста на малите и средни земјоделски претпријатија

  Зголемување на конкурентноста на малите и средни претпријатија од сточарството и растителното производство, како и имплементирање на иновативно претприемништво и поддршка на компаниите е целта на проектот Агро - стартт што почна во декември 2012 година, а ќе трае до 30 ноември 2014 година.
 • Започна кампања за безбедност на храната

  Во Тетово по повод почетокот на кампањата „Безбедноста на храната е обврска на сите заинтересирани страни во системот за безбедност на храната“, денеска се одржа конференција на која беше констатирано на што најмногу се жалат потрошувачите.
 • Земјоделците се залетаа да ги вадат субвенциите

  Од Централната банка велат дека Тутунска е целосно финансиски самостојна и дека и при значајни проблеми на НЛБ во Словенија тоа воопшто нема да се одрази на неа и дека е една од најстабилните и најуспешните во земјава.
 • Четириесет кози од едно стадо пцовисале за еден месец

  Надлежните велат дека вакцинацијата на козите била направена доцна, но резултатите од испитувањата на Ветеринарниот факултет сè уште не се готови.
 • Презентација на проектот AGRO STAR

  Презентација на проектот „Транснационална мрежа за поддршка на мали и средни претпријатија од областа на сточарството и растително производство - AGRO STAR” денеска организира Федерација на фармерите на Република Македонија (ФФРМ).
 • Тракторите влегоа во ИПАРД

  Со последните измени на ИПАРД програмата земјоделците ќе можат да аплицираат за купување на најсовремена механизација и за изградба на нови капацитети, а не само за реновирање, како што беше до сега.
 • Велешкото кромитче оди како алва

  Младиот кромид од Велешко е баран на трпезите во странство. Над 250 тони млад кромид веќе е продаден, а деновиве уште 300 тони ќе се најдат на трпезите во Хрватска, Србија, Косово, Црна Гора и Словенија.
 • Винарниците уште во март се растрчаа по грозје

  Лидерот на лозарите, Љупчо Аризанов, потврдува дека уште сега се нудат договори за откуп на грозје оти винарските визби се главно празни, но препорачува лозарите да внимаваат што потпишуваат.
 • Македонските винарии на саем за вино Провајн

  Девет македонски винарии учествуваат на саемот за вино "Провајн" во Дизелдорф, Германија. "Тиквеш", "Сковин", "Стоби", "Далвина", "Бовин", "Камник", "Езимит", "Дудин" и "Попова Кула" на македонскиот национален штанд ги презентираат своите вина пред дистрибутери, увозници и други професионални купувачи на вино од целиот свет.
 • Со трпение земјоделците може да добијат европски пари

  Процедурата предвидува поднесување профактура и апликација за добивање помош во Платежната агенција, па ако ја одобрат помошта, се потпишува договор. Потоа си ја плаќаш опремата или тоа за што ја добиваш помошта и чекаш да ти вратат 50 отсто од вредноста на инвестицијата, објаснува Диме Илиев, земјоделец од Kавадарци.
 • Задругите сè поатрактивни за земјоделците

  Веќе функционираат осумнаесет кооперативи формирани по стариот закон, а по новиот се отворија уште дваесетина, но, сепак, бројката е занемарлива ако се знае дека во земјава има околу 70.000 земјоделци што самостојно вршат дејност.
 • Ќе се прошируваат хидросистемите за наводнување

  Државата ќе вложи над 80 милиони евра во проширување и реновирање на системите за наводнување на земјоделските површини, со цел да се добијат поголеми принос.
 • Велешките тутунопроизводители ги добија владините субвенции

  Велешките тутунопроизводители ги добија владините субвенции. На 1.450-те тутунопроизводители, кои предадоа 1.386 тони тутун, во изминативе две дена им се исплатени 84.546.000 денари или за секој предаден килограм по едно евро.
 • По тутунарите, субвенции и за поледелците

  Буџетот е во добра кондиција и затоа Владата продолжува да ги поддржува земјоделците. Ова од Прилеп го порача вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, кој истакна дека од вчера е почната исплатата на субвенциите за поледелците.
 • Садници со бели рози за почист воздух

  Општината Ѓорче Петров се приклучува кон акцијата за засадување на садници на бели рози, следејќи ја иницијативата за прогласување на градот Скопје за град на белата роза.
 • Велигденска трпеза со јагнешко за 300 денари?

  Поголем дел од јагнето годинава ќе остане непродаден затоа што не е доволно пораснато, а причина е католичкиот Велигден е многу порано од нашиот.
 • Алпското млеко останува на македонските полици

  И покрај аквизацијата, "Дукат" и "Љубљанска млекара" кои се присутни со своите производи на македонскиот пазар ќе продолжат да функционираат како посебни субјекти и ќе ги пласираат своите производи како и досега.
 • Исплатени се субвенциите на тутунарите во Прилеп

  Неколку стотици прилески тутунари и производители од околината ги "нападнаа" банките во Прилеп по субвенциите, кои владата започна да ги надоместува во висина од 60 денари за предаден килограм тутун од ланската берба.
 • Пролетта доаѓа

  Денеска започнува пролетта

  На северната хемисфера на Земјата денеска во 12 часот и две минути календарски почнува пролетта. Истовремено на јужната хемисфера настапува есента.
 • Жените се` помалку купуваат цвеќиња

  Ако порано доаѓаа жени и не знаеја колку пари да дадат за цвеќе, за да си го уредат дворот, сега ги има се` помалку, вели Јелена Акбабиќ, помлада сопственичка на оранжериите
 • Ако не му купиме билет за Италија и Хрватска, јагнето ќе ни остане дома

  Сточарите бараат повисока откупна цена од понудените 140 денари за килограм жива мера, а извозниците се правдаат дека пазарот ја диктира цената, односно дека во Романија, Бугарија и Грција јагнињата се плаќаат по 2 евра за килограм.
 • Ќе се гради центар за откуп и дистрибуција на земјоделски производи

  Создадени се сите предуслови за изградба на нов откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи во Битола.
 • Почна кроењето на калемените круши

  Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството во Македонија со земјоделски стручњаци, деновиве почнаа со кроење на калемените круши во месноста Долги Рид, кај Чашка, недалеку од Велес.
 • Димовски: Македонското млеко е квалитетно и безбедно!

  Македонија има квалитетно, здравствено безбедно и исправно млеко, а ако сакаме млеко со повисок квалитет, тогаш субвенционирањето треба да се одвива скалесто. Ова го истакна министерот за земјоделство Љупчо Димовски по вчерашната посета на млекарниците Идеал Шипка", Битолска ИМБ и ЦЕРМАТ во Битола.
 • „Данон Романија“ повлекува производи поради сомневањата од афлатоксин

  Компанијата „Данон Романија“ соопшти денеска дека ќе повлече превентивно од пазарот некои продукти, кои може да содржат траги од млеко загадено со афлатоксин и блокира 75 тони млеко, откако анализите потврдија присуство на афлатоксин кај млекото од еден од доставувачите на фирмата.
 • Брокерски друштва ќе ги советуваат земјоделците да ги осигураат посевите

  Брокерски друштва ќе ги посетуваат земјоделците за директно да им објаснат кои се бенефитите од осигурувањето на посевите и пакетот услуги што ги нудат осигурителните компании.
 • Македонските преработувачи на овошје и зеленчук на саем во Шведска

  Македонски компании преработувачи на овошје и зеленчук од денеска во Стокхолм, Шведска, ќе ги презентираат извозните потенцијали на Македонија. Престојот е во организација на Амбасадата на Република Македонија во Стокхолм и Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот.
 • Земјоделците гладни за евтини кредити

  Од МБПР очекуваат дека со стартот на сезонското примарно производство во март и април ќе се зголеми искористеноста на евтините кредити за агробизнисот кои се со каматна стапка од 3%.
 • Македонското вино се продава во Вашингтон

  Четири видови македонско вино се продаваат во продавницата Мекартур на семејството Басин во Вашингтон, која е една од најстарите од ваков тип во градот и датира уште од 1957 ма та година, објави Гласот на Америка.
 • Прилепчанец направи цветен остров среде море од тутун

  Низ тутунските полиња во Прилеп како колоритен остров се издигаат прекрасни видови цвеќиња во разни бои - каранфили, рози, кали, кринови, нарциси, хризантеми, ириси, гербери, антуриуми... Цветаат и во зима и во лето на три декари под пластеници.
 • Врнежите ќе одлучат колку жито ќе имаме годинава

  Времето ќе одлучи дали годинава ќе имаме доволна количина на лебно жито. Најавените врнежи за викендов ќе ја одложат пролетната сеидба најмалку за десетина дена.
 • Димовски: Винарството силен мотор на економијата!

  Македонија е лидер во регионот за производство на вино. Бројот на винарските визби постојано се зголемува, што е јасен показател дека винарството веќе сигурно станува начин на живот и силен мотор во земјоделството и економијата на земјата во целина.
 • Димовски: Винеа не ги исплаќа лозарите со соодветна динамика

  Винарската визба Винеаа почна со исплата на грозјето од реколтата 2009, 2010 и 2011, тоа е добар чекор, но динамиката не е соодветна, рече министерот за земјоделство, Љупчо Димовски во Росоман.
 • Македонија зависна од увозот на месо и зејтин

  Македонија лани извезла земјоделски производи во вредност од 478,9 милиони евра, а увезла во вредност од 679,4 милиони евра.
 • Велесело со 4 жители има 2.800 овци

  Во Велесело, едно од најиспустените села во Мариовско, денес живеат само четворица постојани жители, а одгледуваат над 2.800 овци.
 • Бит-пазар со покрив, нови тезги и паркинг

  Површината на објектот ќе изнесува 15 илјади метри, ќе биде поделен на приземен и галериски дел, ќе има уште едно дополнително ниво во делот кој е организиран кон женскиот пазар.
 • Винарии, откупни центри во новата зона

  Изградба на винарии, откупно-дистрибутивни центри и преработувачки капацитети во Валандовско најави заменик министерот за земјоделство, Зоран Коњановски ја посети локацијата каде се планира изградба на развојна зона за лесна незагадувачка индустрија и оствари средба со претставници на земјоделците. Оттаму порача дека соработката на државните институции со локалната власт треба да биде меѓу приоритетите за развој на земјоделството.
 • Месото со афлатоксини поопаснo од млекото

  Јајцата, црниот дроб, бубрезите, и месото што го јадеме се многу поопасни за здравјето на луѓето отколку млекото, ако во нив има зголемено присуство на афлатоксин, велат во Институтот за процена на ризик во исхраната во Берлин.
 • Во Русија увезвени јаболка со пестициди од Србија

  Околу 60 тони јаболка од Србија, увезени во Русија, биле со зголемено ниво на пестициди, соопштуваат од руската служба за контрола на земјоделските производи Росељхознадзор за агенцијата Бета.
 • Осигурувајте ги посевите навреме, да не ве снајде невреме!

  Годинешнава сума од 35 милиони денари како државна помош земјоделците можат да ја искористат, бидејќи им покрива 60% од трошокот за осигурување. Ако има поголем интерес, Владата ќе го зголеми износот.
 • Пари за афион, шеќерна репка и за памук, кои ги нема на нивите

  Не сме кренале раце од ништо, но дали ќе ги садиме овие култури зависи од тоа дали ќе има кој да ги откупи - велат во Сојузот на земјоделци на Македонија.
 • Охридска цреша и галички кашкавал Made in Macedonia

  Расте интересот за брендирање на земјоделските производи.
 • Цените на храната се стабилизираат

  Глобалните цени на храната во февруари останаа на непроменето ниво во однос на претходниот месец, додека родот на пченицата во оваа година треба да порасне за 4,3 процентни поени, соопшти Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).
 • Исплатени 215,8 милиони денари субвенции

  Министерството за финансии ја исплати субвенцијата за произведено и продадено кравјо, козјо и овчо млеко во износ од 215,8 милиони денари на 7.808 сточари. Притоа на 4-ти овој месец се исплатени 31,5 милиони денари, а вчера беа исплатени преостанатите 184,3 милиони денари.
 • Милион евра за цвеќе за 8 Март

  Речиси 80 отсто од цвеќето што се продава на домашниот пазар е од увоз и тоа најмногу од Холандија, Германија и Шпанија.
 • Негувана дама ора 25 хектари

  Постдипломецот Васка Мојсовска од неготинско Тимјаник е секогаш средена, со негувани нокти, а нејзина канцеларија е тракторот со кој ги обработува лозјата, но не се жали, туку со љубов зборува за земјата.
 • Афлатоксинот во млекото во Србија во границите до 0,5 мг/кг

  Резултатите од анализите на млекото од Србија изработени во холандска лабораторија покажуваат дека речиси 70% од примероците од испратеното млеко ја надминуваат границата од 0,05 микрограми на килограм (мг/кг).
 • Спалени лозови и овошни садници со сомнителен квалитет во Неготино

  Лозови и овошни садници и подлога за овошни садници беа спалени вчера на депонијата кај Неготино откако Државниот инспекторат за земјоделство преку контрола во акредитирана лабораторија, констатира дека се работи за садници со сомнителен квалитет.
 • Шталите и фармите ќе треба да бидат како аптеки

  Млекопроизводителите се затечени од категоризацијата на фармите која итно мора да ја направат и сметаат дека е многу ригорозна, но официјалните податоци велат дека нехигиената при молзењето и несоодветното чување на млекото кај малите фармери се главни виновници за лошиот квалитет на млекото.
 • Домашна „палента“ со српско потекло

  Мелничарите велат дека во земјава е неисплатливо да се меле домашна пченка поради слабото и неконтинуирано производство, како и неквалитетот што се добива на крај.
 • Млекото Маестро е здраво!

  Македонскиот институт за ветеринарна медицина го анализираше млекото Маестро" од истоимената млекарница, која се наоѓа во срцето на Јужен Банат во Србија, и потврди дека ги исполнува сите стандарди за здрава храна.
 • Средба на министрите за земјоделство од Западен Балкан

  Министрите за земјоделство на дел од земјите од регионот за Западен Балкан, утре во Белград ќе разговараат за прашањата поврзани со безбедноста на храната.
 • Природните цветни розови теписи во Јапонија

  Цвеќето шибаѕакура (shibazakura), поинаку наречено розов мов, расте многу близу до земјата во преубави нијанси на магента, розова и бела боја. Сезоната на ова цвеќе, која почнува од крајот на месец април до средината на мај, настапува по многу позното цутење на црешите и праските во Јапонија. За уживање во оваа природна цветна убавина, многу е популарно да се посетуваат фестивали на шибаѕакурата или пак паркови дизајнирани со ова цвеќе за да се видат различните шари направени со редење на…
 • Тунел од вистерија

  Оваа прекрасна градина го носи името „Кафачи Фуџи“ и се наоѓа Китакјуши, Јапонија на оддалеченост од 6 часа возење од Токио. Во оваа градина има 150 цветни растенија Вистерија во 20 различни видови.
 • Фото: Вардар ги поплави земјоделските посеви во гевгелиско

  Водостојот на реката Вардар на јужниот тек постојано расте и се заканува да ги загрози крајбрежните површини.
 • Наместо здравје, внесуваме болести

  Афлатоксини во млеко, канцерогени материи во пченкарното брашно, олово во пченицата и во лебот. Што е следно? Говедското месо од кравите што се хранети со отровната пченка или нешто сосем трето?
 • Малку земјоделци си ги осигуруваат посевите

  Владината поддршка наменета за земјоделците со која им е олеснето осигурувањето на посевите, многу малку се реализира. Само околу 1.300 земјоделци ги искористиле субвенциите за полиси, или тоа се вкупно 21 милион денари (340.000 евра). Од Министерството за земјоделство не се задоволни апсорпцијата на средствата.
 • Утврдени тешки метали во 330 тони пченица увезена од Србија

  - Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија, при контрола на храната од увоз на граничните премини, утврди зголемена концентрација на тешки метали над дозволените граници пропишани со Правилникот за општите барања за безбедност на храната-стои објавено на интернет страницата на Агенцијата.
 • Водата го удави лебното жито

  Македонија може да остане без лебно жито по поплавите, кои предизвика големи штети на земјоделските површини. Според експертите, освен реките и акумулациите што поплавија многу плодна почва, треба да се третираат и подземните води, кои полека, но сигурно ја уништуваат есенската сеидба.
 • Албанското млеко проблематично, косовското безбедно

  Откако косовската Агенција за храна и ветеринарство повлече од пазарот неколку видови млеко од албанско производство и им препорача на своите граѓани да не го користат поради присуството на афлатоксин, сомневањата за тоа ги потврди и албанската Национална агенција за храна.
 • Млекото од регионот да се анализира во една лабораторија

  Српскиот министер за земјоделие Горан Кнежевиќ ги повикал ресорните министри од регионот следната недела да дојдат во Белград на состанок на кој би се одлучило за предлогот - да се определи една лабораторија од ЕУ која би била референтна установа за анализа на млекото од регионот.
 • Грците искркале 75 тони коњско

  Во Грција властите вршат истрага за две фантом-фирми кои во Атина и Солун увезле непознато количество коњско месо од Бугарија, објави грчкиот весник Елефтеротипија". По барање на државната служба за контрола на храната, случајот е преземен од финансиската полиција и од Обвинителството.
 • Нема афлатоксин во македонското млеко

  Заради поголема безбедност од минатата недела сите млекарници во државава имаат обврска пред да го пуштат во промет за млекото да обезбедат доказ дека не содржи афлатоксини над максимално дозволената граница од 0,05 микрограми на килограм.
 • Дождот предвреме го ожнеа житото

  Пограничните битолски села наликуваат на Венеција, откако дождовите поплавија околу 200 куќи во Kравари, Логоварди, Егри и на други пониски населени места.
 • Прописите на Европската унија се потпираат на самоконтрола

  Според европскиот систем, секој што учествува во производство и продажба на храна сам одговара за тоа што го нуди на пазарот, додека државата контролира многу помалку отколку порано.
 • Поврзана ли е млечната афера со увозот на млеко во прав?

  Пред избивањето на скандалот со млекото затруено со афлатоксин, во добро информирани кругови можеше да се слушне дека во Србија, уште во почетокот на февруари, влегол поголем контингент млеко во прав.
 • Пчелите и цвеќињата комуницираат преку електрицитет

  Пчелите и цвеќињата комуницираат благодарение на електрицитетот, тврдат британските научници.Kако што се наведува во студијата објавена во „Science Express“, цвеќињата емитуваат електрично поле кое на инсектите запрашувачи им сигнализира присуство на нектар.
 • Патување околу светот со трактор

  Пензионираниот Французин Клод Губо кој пред осум месеци тргна на пат околу светот со трактор, пристигна во Турција каде е воодушевен од гостопримливоста на овој народ.
 • Истрага во 200 живинарски фарми поради јајца

  Фотографиите, кои беа објавени вчера во германските медиуми, прикажуваат кокошки кои се чуваат една до друга во метални кафези, а на повеќето од нив им недостигаат пердуви и се прекриени со рани. Доколку обвинувањата се покажат како точни, ова ќе претставува измама од висок ранг - изјави германскиот министер за потрошувачи, Илсе Аигнер.
 • Македонските млинови под клуч!

  Мелничарите бараат од Владата годинава да не воведува условен откуп на пченица додека трае жетвата, но и да има поголема контрола на увозното брашно.
 • Поради афлатоксин во Србија затворени се 12 фарми

  Министерството за земјоделие на Србија соопшти дека заради присуство на канцерогената материја афлатоксин затворени се 12 фарми и дека во тек се вонредни контроли на фармите по откупните места за сирово млеко, според списоците на добавувачите на млекарите.
 • Икеа повлекува од продажба ќофтиња кои содржат коњско месо

  Шведската компанија ИКЕА е последната компанија која најави дека ќе престане со прдажба на некои од своите производи откако кај нив беа пронајдени траги од коњско месо.
 • Чешка повлече хамбургери и ќофиња

  По резултатите од тестовите на Чешката ветеринарна управа (СВС) која открила траги од коњска ДНК во говедски хамбургер со потекло од Полска и ќофтиња од говедско и свинско месо од Шведска, производите се стопирани и не се пуштаат во продажба.
 • 30.000 евра е дневната штета од млекото во Хрватска

  Во Македонија домашното млеко е безбедно за пиење, а деновиве се очекуваат нови резултати за квалитетот на млеко. Додека кај нас состојбата се стабилизира, кај другите балкански држави аферата со отровно млеко продолжува.
 • Парични и затворски казни за лош семенски материјал

  Од оваа година Владата ќе покрива половина од вкупните трошоци за секој субјект кој ќе сака да организира репродуктивен центар за семенски материјал.
 • Јаболкото слабо се откупува

  Овоштарите од Преспа не ја прифаќаат откупната цена од 10 денари за килограм што им ја нудат откупувачите. Тие и сега се соочуваат со истиот проблем како и при секој откуп на родот.
 • Во Србија се враќаат парите од купеното млеко

  Сите кои дома се уште имаат залихи млеко од спорните серии можат да го вратат во продавниците од каде што го купиле и ќе им бидат вратени парите, пишува српски Новости.
 • Млекото во Македонија безбедно за пиење

  Домашното млеко и млечните преработки се безбедни, потврдија анализите на Институтот за храна при Факултетот за ветеринарна медицина, извршени во единствената акредитирана лабораторија во земјава за испитување на афлатоксин.
 • Со морков, целер и магдонос против штетните афлатоксини

  Хемикалиите наречени афлатоксини се најсилната позната канцерогена супстанца во природата.
 • Словенија ги поддржува земјоделските реформи во Македонија

  Поголема соработката на Македонија и Словенија во областа на земјоделството која се реализира согласно Договорите меѓу двете земји во областа на заштита на растенијата и на полето на ветеринарната медицина, како и поддршка на Словенија на структурните и правни реформи во процесот на европската интеграција на Македонија.
 • Богаташи без скршен денар

  За предадено грозје уште во 2005 година, а и подоцна, винарници му должат 25.000 евра на лозарот Воислав Стошиќ од Сирково, а околу 3.5000 евра потрошил барајќи го патот на правдата.
 • Млекото остана на полиците

  Граѓаните во маркетите ги заобиколуваа рафтовите со млечни производи, а експертите велат дека домашното млеко е исправно и без присуство на афлатоксини.
 • Увезени фалсификат “чоколади“ за деца

  Македонската Царинската управа доби известување од фабриката Ferrero S.p.A дека 3.600 килограми крем табли со изглед што наликува на нивниот производот „Киндер Буено“ се лажни.
 • Вината на Стоби на саемот во Белград

  Винарија Стоби" и оваа година зема учество во интернационалниот вински саем во Белград, Беовајн" што се одржува од 21 до 24 февруари.
 • Афера со спротивен ефект: Во Франција зголемен интересот за коњско месо

  Аферата со коњското месо во Европа предизвика контра ефект. Барем така е во случајот со Франција, каде наместо да се намали, продажбата на коњско место се зголемила.
 • Бели рози за чисто Скопје

  Оваа пролет, на терасите, во дворовите, на жардиниерите на прозорците сите се повикуваат да засадат бели рози-ползавци, повеќегодишни растенија, кои ги извлекуваат тешките метали од почвата.
 • Млекото не треба целосно да се исклучи од исхраната

  С` уште не сме детектирале дека млекото од домашно производство содржи афлатоксини, што значи дека може да се употребува, вели доц. д-р Гордана Ристовска.
 • Канцерогеното млеко ни ги ококори очите

  Според Организацијата на потрошувачи на Македонија, во земјава се друго има приоритет, а најмалку се води сметка за исхраната. Но, по откривањето на аферата со млекото со зголемено присуство на отровниот афлатоксин, се разбуди свеста и кај граѓаните и надлежните инспекции.
 • Откупениот род на земјоделците нема да се плаќа на рака

  Според новиот Закон за земјоделство и рурален развој, парите за откупениот род на земјоделците од годинава нема да се плаќаат на рака, туку само на трансакциска сметка. Рокот за исплата е еден месец, а во договор со трговецот средствата ќе можат да ги добијат и по пет месеци, пишува Дневник.
 • Шеќерната репка остана во минатото

  Иако државата дава субвенции од 9.000 денари за хектар, земјоделците немаат интерес да ја вратат репката на нивите бидејќи откупните цени не ги покриваат трошоците.
 • Златен даб и Крали Марко сега со оригинален вкус

  Прилепска пиварница инвестираше во бескиселгурна филтрација што ја става во редот на ретките коишто се грижат и за средината и за подобар вкус на пивото. Димитар Тодороски, бренд-менаџер од Прилепска пиварница вели дека инвестицијата во бескиселгурна филтрација беше чекор напред кон подобро и поквалитетно пиво.
 • Храната во пластика и конзерви опасна по здравјето

  Чувањето храна во пластични садови е опасно по здравјето. Причина за ова е опасната материја бисфенол А(БПА), која е широко користена компонента кај пластични контејнери и пакувања на хранливи продукти, како што е внатрешната обвивка на конзервите и покрај тоа што повеќе од 200 научни студии, покажуваат дека (БПА) е штетна за здравјето на луѓето. Употребата на (БПА), е толку природно што научниците откриле дека 95% од луѓето што се тестирале, имаат опасно ниво на (БПА) во нивните тела.
 • И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

  екретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.
 • Земјоделците од Неготино и Демир Капија легализираа 129 трактори

  Од почетокот на законското решение за легализација на механизацијата која нема соодветна документација досега вкупно 129 сопственици на трактори од Неготино и од Демир Капија ги легализирале своите трактори, информира Златко Пенков, раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Неготино.
 • Храната се контролира со гледање

  При увоз на храна инспекторот нема обврска да зема мостра од секоја пратка. Се зема само ако постои ризик кој произлегува од земјата од каде што се увезува, како и од објектот каде што се произведува.
 • Рунтевски: Млекото не е канцерогено, само има зголемено ниво на афлатоксин М1

  Добиените резултати од лабораториските испитувања спроведени од Факултетот за ветеринарна медицина, потврдија зголемено присуство на афлатоксинот М1 во млекото „Лагано јутро" на хрватскиот производител „Дукат".
 • Македонците во просек пијат по две литри вино и литро ракија годишно

  Македонските граѓани на возраст над 18 години просечно пијат по два литри вино и 0,9 литри ракија.
 • Романија е еден од најголемите извозници на коњско месо во светот

  Во 2011 година Романија извeзла коњско месо во вредност од 13,1 милион евра, што ја става на петто место во Европа, по Белгија, Полска, Франција и Холандија, и на деветто во светот, наведуваат романските медиуми.
 • Грчките фармери со нови блокади

  Грчки фармери блокираа и денеска автопатишта во државата за да протестираат против високите цени на горивата и намалените субвенции, јави ДПА.
 • И Нестле повлекува храна поради коњско месо

  Компанијата Нестле соопшти дека ги повлекува готовите јадења со тестенина и говедско во Италија, Шпанија и Франција бидејќи во нив е пронајдено коњско месо, јави агенцијата АП.
 • Владата ќе покрива половина од трошоците за отворање бизниси во руралните средини

  Оние граѓани кои ќе сакаат да започнат бизнис во руралните средини на Македонија ќе добијат финансиска поддршка од Владата во висина од 50% од трошоците за започнување бизнис.
 • Русија го забранува увозот на мисиркино месо од САД

  Русија пред три дена вовела забрана за увоз на мисиркино месо од САД поради користење на хормонот за раст рактопамин соопштила руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор. Користењето на хормонот рактопамин во Русија е забрането.
 • Во светот се произведуваат скоро милијарда тони добиточна храна

  Резултати од истражувањето на Alltech во областа на добиточната хранa, светското производство се зголемило на 950 милиони тони. Значаен раст е забележан во Африка и во областа на аквакултурата.
 • Формирана прва кооператива за трговија со млеко

  Целта на првата кооператива за трговија со млеко „Милкооп“, која веќе почна со работа е подобро искористување на потенцијалите во примарното млекопроизводство преку здружување на фармерите.
 • За 92, 9 отсто зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи

  Вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во декември 2012 година изнесува 3,086 милијарди денари што претставува зголемување за 92,9 отсто во споредба со истиот месец од 2011 година.
 • Започнува проектот за развој на производството и квалитетот на оризот

  Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), предводена од пограмскиот координатор, д-р Махмут Чевик, денeс на министерот Димовски му го претставија „Проектот за развој на производството и квалитетот на оризот“, кој на почетокот ќе го опфати Кочанскот регион.
 • Расправа за предлог листата за минимални услови за добра земјоделска пракса

  Во Министерството за животна средина и просторно планирање денеска ќе се одржи јавна расправа за предлог листата за минимални услови за добра земјоделска пракса и животната средина.На јавната расправа ќе се обрати министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.
 • Наливното вино отпатува во Европа

  Македонија се повеќе извезува вино на странските пазари. Тоа го потврдуваат и статистичките податоци кои кажуваат дека по 2011 година, која беше забележана како рекордна по пласманот на вино во последните 20 години, лани извозот на вино е зголемен за околу 18%, а остварениот девизен прилив е за 25% поголем во споредба со претходната година.
 • Бугарско-грчка унија против македонските земјоделци

  Министерот Најденов порачал дека двете земји мора да се здружат во битката против конкурентите Македонија и Турција, кои не се обврзани да ги почитуваат европските закони.
 • Лозарите ќе го блокираат патот Градско Прилеп и за изборите?

  И за време на локалните избори ќе остане блокадата на патот Градско Прилеп кај Росоман а дел од гласачите нема да можат да стигнат до гласачките места, доколку не бидат исполнети нашите барања, се заканија денес револтираните лозари кои десетина дена протестираат блокирајќи ја оваа делница.
 • Состанок на ЕУ за скандалот со коњското месо

  Европската унија во текот на неделата во Брисел ќе одржи состанок за смрзнатото коњско месо што во продавниците се продаваше како говедско, изјави францускиот министер за земјоделство Стефан Ле Фол.
 • Во Европа се јаде лазањи со коњско месо, но во Македонија не!

  Европа деновиве ја тресе аферата за коњско месо, па затоа владите на неколку земји веќе покренаа истрага да се открие кој се е вклучен во овој бизнис. Од македонската АХВ тврдат дека на македонскиот пазар нема смрзнати лазањи со говедско месо од шведскиот бренд "Финдус".
 • Во Македонија не се продава канцерогено млеко од Дукат и Виндија?!

  вие смирувачки тонови до македонските потрошувачи пристигнуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство, откако проструи информација дека канцерогено млеко на Дукат и Виндија се продава на Балканот, а неговите потрошувачи се во паника и страв од последици по нивното здравје.
 • Студиски престој на претставници од ФФРМ во Унгарија

  Претставници од Федерацијата на фармерите на РМ ќе престојуваат на студиски престој во Унгарија каде што ќе реализираат средби со градинари, претпријатија и владини институции кои работат на развој на земјоделството во Унгарија.
 • Германците се повлекуваат од „Винеа”

  Германскиот инвеститор сега е сконцентриран на изградбата на новата винарска визба во Kавадарци, велат извори на „Дневник”.
 • Зад скандалот со коњско месо мафијашка прашина се крева

  Организирани криминални банди што дејствуваат меѓународно, најверојатно, играат главна улога во скандалот со коњско месо, кој беше причина рафтовите во супермаркетите да се испразнат од повеќе продукти и предизвикаа загриженост од контаминација во синџирите за храна во Велика Британија.
 • Ботаничката градина ќе добие растенија од Малезија и Шри Ланка

  Kако што велат од претпријатието „Паркови и зеленило“, првата пратка е веќе нарачана од Италија и од Холандија Kон средината на март треба да започне засадувањето на автохтоните растенија во Ботаничката градина, што се простира во рамките на Зоолошката градина.
 • ФФРМ и општина Гостивар потпишаа Меморандум за развој на земјоделството

  Федерацијата на Фармери на Република Македонија (ФФРМ) и општина Гостивар денеска потпишаа Меморандум за соработка и заеднички настап во проекти подржани од европските фондови од ИПА и ИПАРД програмите.
 • Дождот не ја спречи блокадата на патот Градско Прилеп

  Дождот не ја спречи блокадата на патот Градско Прилеп кај Росоман од страна на лозарите кои четврти ден протестираат барајќи исплата на над 600 илјади евра за продаденото грозје во текот на изминатите неколку години.
 • Поевтин јачмен од стоковите резерви

  Високите цени на суровините неопходни за исхрана на животните и немањето доволни количини од сточна храна, се најголем проблем со кој се соочуваат одгледувачите на свињи во Македонија.
 • Ќе се пребројуваат и јајцата на фармерите

  На своите фарми дневно ќе можат да преработат само 30 литри млеко, да продадат само еден тон мед годишно од сандаците или 10 килограми риба дневно од сопствениот рибник. Земјоделците вчудовидени од сето она што од нив се бара.
 • Земјоделците кои ќе ги обележат своите ниви ќе добијат субвенции

  Субвенции за земјоделците ќе дава државата под услов тие да ги обележат нивите. Земјоделците треба да се јават во подрачните единици каде живеат и да ја одбележат земјоделската површината која ја работат. До сега оваа обврска ја немаат завршено 40 % од македонските земјоделци.
 • Десет домашни компании на саемот за овошје во Берлин

  "Баџо" ДООЕЛ експорт-импорт, ДПТУ "Туран Иван" ДООЕЛ експорт-импорт, АД "Агролозар", Перминдекс" експорт-импорт, Агрокалем" Неготино Екооаза Самандов" ДОО, АД Гоце Делчев" Тиквеш, АД Агроплод", Фрута грозд" и Иви Пром", се десетте македонски компании кои учествуваат на водечката светска саемска манифестација за бизнис со свежо овошје и зеленчук Фрут Логистика 2013" во Берлин.
 • Органско млеко од Имлек и на македонскиот пазар?

  Компанијата "Имлек", која е сопственик на Битолска млекарница, на српскиот пазар пласираше производи од органско потекло, коишто се единствени од тој вид, не само во Србија, туку и во регионот, пренесуваат српските медиуми.
 • Неисправните трактори ги загрозуваат животите на фармерите

  Бројките покажуваат дека триесет и седум трактористи ги загубиле животите во последниве пет години и тоа најмногу поради управување со застарена земјоделска механизацијa.
 • Бугарија нема пари за земјоделски субвенции?

  Бугарските производители на житарки најавија протест поради доцнењето со исплатата на субвенциите.
 • И пиперката дава парче леб, ама корав

  Седумдесет отсто од градинарите во Градско што одгледуваат пипер работат екстензивно и со ќумбиња ги загреваат леите, зашто толку им се можностите, велат во семејството Трајкови.
 • Подвижни канцеларии на Министерството за земјоделство

  Во општина Илинден во тек е реализација на проектот Подвижни канцеларии на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство".
 • Мора да се обезбеди храна за сите луѓе во светот

  Земјоделското производство треба значително да се зголеми, со нето просечни годишни инвестиции од барем 83 милијарди долари во земјоделството на земјите во развој.
 • Овчеполката се враќа во Овче Поле

  Отворен е репроцентар во кој засега има 30-ина овци со доминантни карактеристики на овчеполката-праменка, раса од која во Овче Поле некогаш се чувале 250 илјади грла, десетпати повеќе од сегашниот вкупен број овци во Светиниколско.
 • Лозари го блокираа патот Градско Прилеп

  Да се поништи продажбата на винарската визба “Винеа” побараа денес лозари од Тиквешијата кои во знак на револт го блокираа патот Градско Прилеп кај Росоман во траење од два часа.
 • Подвижна канцеларија во Неготино и Демир Капија

  Во населените места на општините Неготино и Демир Капија до средината на март ќе престојува подвижна канцеларија на Министерството за земјоделство, а заинтересираните ќе можат да ги добијат потребните информации од областа на земјоделството.
 • Ноќевање во пивско буре

  Љубителите на пивото што ќе ја посетат пиварницата „Потс“ во Северна Германија имаат можност да преноќат во нејзиниот хотел.
 • Забрана на пестициди за заштита на пчелите

  Европската унија се подготвува да воведе двегодишна забрана за користење пестициди, кои, како што предупреди Европската агенција за безбедност на храната (ЕФСА), претставуваат голем ризик за инсектите.
 • Буковката од Чашка се продава како алва

  Печурките буковка произведени на територијата на најеколошката општина во Република Македонија, Чашка, на македонскиот пазар се продаваат како алва.
 • Државата различно ги брои лозјата

  Драстично намалување на површините под лозови насади бележи Државниот завод за статистика од 2006 година до 2009 година. Од 24.266 хектари, колку што биле под лозје во 2006 година, бројката е намалена на 19.960 хектари во 2009 година. Оттогаш почнуваат да се зголемуваат насадите, но с` уште не сме вратени на нивото на 2006 година. Во 2011 година бројката била 20.164 хектари.
 • Струмичкото земјоделство поддржано со 19 милиони евра

  Преку субвенции и директна помош во изминатите години Владата инвестирала околу 19 милиони евра во развојот на струмичкото земјоделство.
 • Земјоделските кооперативи се враќаат на голема врата

  Државата го поттикнува здружувањето со давање поголеми субвенции, како и со финансиска помош за плата на управителот на задругата, за набавка на механизација, ангажирање агроном, партиципација во водениот надоместок и во осигурителната полисa.
 • Три фирми продавале неквалитетно вештачко ѓубре во Куманово

  35 тони неквалитетно вештачко ѓубриво увезено од Србија, е пронајдено во три фирми во Куманово. Ѓубрето што го произведувала фабриката Азохем од Суботица, содржело помали количини на азот, калиум и фосфор, а на декларацијата било наведено дека го задоволува пропишаниот квалитет.
 • Говедски плескавици со 30 отсто коњско месо

  Десет милиони плескавици ќе бидат повлечени од продавниците по големата афера што ги зафати Британија и Ирска, пишува српскиот дневен весник „Политика“.
 • Утре во Куманово ќе се одзема вештачко ѓубре со сомнителен квалитет

  Директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Румен Стаменов, утре напладне во населба Карпош, Куманово, кај магацински простор ќе изврши одземање на вештачко ѓубриво со несоодветен квалитет.Од Државниот инспекторат за земјоделство најавуваат подетални информации за јавноста по утрешните активности.
 • Основан првиот меѓународен форум на производители на чај

  Земјите што се светски лидери во одгледување билки за чај го основале првиот меѓународен форум за овој производ да стане најпопуларна напивка и да му обезбедат стабилност на неговата цена и производство.
 • Состојбата на посевите е добра

  Состојбата со есенските посеви е повеќе од добра. Последните дождови и снегот што падна придонесоа пченицата и јачменот да напредуваат.
 • Здружени ќе произведуваме многу повеќе

  Формирањето задруги доаѓа како препорака од Европската унија. Со здружувањето на земјоделците ќе се стави крај на непланското производство.
 • Извезуваме компири, увезуваме чипс

  Недоволното присуство на преработувачки капацитети во земјава е причината поради која граѓаните купуваат увозни готови производи кои многу често се произведени од домашна суровина која претходно сме ја изевезле.
 • Шведска сака да ја намaли потрошувачката на месо

  Шведската управа за земјоделство препорачала воведување данок на месо за да се намали потрошувачката, а со тоа и еколошките последици од производството на месо. Во управата сметаат дека таквата давачка треба да се воведе во цела Европска унија.
 • Под лупа 5% од земјоделските стопанства

  Се засилуваат контролите на директните плаќања во земјоделството. Ова се предвидува со измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и рурален развој што беа разгледани и поддржани од матичната собраниска Комисија.
 • Нови 40 тони канцерогено српско брашно задржани на граница

  Засилените контроли на граничните премини што ги вршат инспекциските органи на Агенцијата за храна и ветеринарство проследени со лабораториско испитување на пченката и производи од пченка на граничните премини и во внатрешниот промет, вродуваат со плод.
 • Железната порта се отвора за туристи

  Прошетка по винските патишта, посета на ридот на кактусите и други изненадувања, најавуваат организаторите на годинашнава туристичка манифестација, која ќе биде отворена за верскиот празник Св. Трифун, посветен на заштитникот на лозарите.
 • Градоначалникот Ристески и заменик министерот Коњановски во посета на тутунарите

  Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески оцени дека иако општината нема директни ингеренции во откупот на тутунот, сепак задоволството од кампањата, исплатата и постигнатата цена, посебно субвенциите што ги дава државата, се многу важни за развојот на градот.
 • Охрид го собори Гинисовиот рекорд за рибна чорба

  Манифестациите поврзани со одбележувањето на Водици и верските празници Богојавление и Соборот на Свети Јован Крстител во Охрид оваа година беа заокружени со нов Гинисов рекорд на приготвени 3,3 тона рибна чорба.
 • Трговија со вино само со лиценци

  Лозарите не ќе може да продаваат вино ако не се лиценцирани и ако не се високо образовани или немаат вработено лице во фирмата што ја основале.
 • Регионот да се обедини под еден вински бренд

  Познатиот француски енолог Филип Камби, вински консултант на винаријата "Тиквеш" од Белград порача производителите на вино од регионот да се обединат под заеднички бренд за да бидат поуспешни на пазарот, пренесува порталот Бизнис плус.
 • Нашата храна имуна на поевтинување

  Производите за исхрана во светот лани поевтинија за 7 отсто, а кај нас статистички пораснаа за 2,4 отсто, додека реално некои од основните прехранбени артикли поскапеа и за 10 отсто.
 • Руска рампа за нашето јаболко

  Москва ги намали царините за полските јаболка, па македонското овошје стана неконкурентно поради царинските бариери и скапиот транспорт.
 • До планско, конкурентно производство и сигурен пласман

  Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на денешната седница го разгледа Предлог законот за земјоделски задруги, оцени дека е прифатлив и го даде на натамошно, второ читање.
 • Винарите навреме да им плаќаат на лозарите

  Доуредување на односите меѓу производителите на винско грозје и на вино, заштита на нивните интереси и на интересите на потрошувачите, подобрување на функционалноста на внатрешниот и надворешниот пазар на винското грозје и виното, како и уредување на увозот на вино во Република Македонија, се основните цели на измените и дополнувањата на Законот за вино кои го поминаа првото читање во собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство.
 • Димовски на саем за храна во Берлин

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска и утре во Берлин ќе присуствува на Меѓународниот саем за храна, земјоделство и хортикултура „Зелена недела“ што ќе трае до 27 јануари.
 • Тутунарите од делчевско задоволни од квалитетот и цената на тутунот

  Откупот на тутунот во Делчево и Македонска Каменица привршува, иако крајниот рок за преземање трае до 15 март. За разлика од бербата во 2011 година, квалитетот на родот е многу подобар поради што е постигната повисока откупна цена, 185 денари за килограм.
 • Откупот на тутунот во Пелагонија се одвива без проблеми

  Откупот на тутунот во битолскиот дел на Пелагонија се одвива според предвидената динамика, без проблеми и наскоро ќе заврши.
 • Жените земјоделки од Македонија и Бугарија ќе соработуваат во неколку области

  Здружението на жени Земјоделеки „Агро Винка“ од Виница е вклучено во проектот за прекуграничната соработка на Македонија и Република Бугарија во областа на екологијата, туризмот и младите.
 • Несекојдневен настан во Кичевско: Овца роди четири јагниња

  Несекојдневна и убава случка се случи во селото Манастирско Доленци во Кичево. Ден по големиот празник Рождество Христово – Божиќ, во стадото на Гоце Спасеноски една овца објагни четири живи јагниња одеднаш.
 • За кило басмак и до 240 денари

  Откупот на тутун во Велешко е при крај. Досега се откупени над 1.100 тони квалитетен тутун. Жолтото злато годинава е со добар квалитет, но, поради сушата, приносите се намалени за 20%.
 • Ножиците не го чекаат Св. Трифун

  Kројачите ја кројат судбината на едно лозје, тие го дизајнираат родот, велат лозарите што почнаа со кроење во Тиквешко, иако има уште цел месец до верскиот празник Свети Трифун кога свечено започнува резидбата.
 • Скапата крма ќе ги секне млекото и месото

  Растот на цената на добиточната храна може да го колабира млекопроизводството и производството на месо во државава. Според производителите, цената на килограм концентрат од 15 денари се искачи на 22 денари, пченката од 12 на 17,5 денари, а сојата дури на 55 денари за килограм.
 • Израелската влада донираше опрема за изградба на демо-фарма во Свети Николе

  Опрема вредна околу 50.000 евра за унапредување на македонското земјоделство, денеска во Свети Николе донираше Израелскaта влада.
 • Финансиска поддршка и за земјоделско производство

  Освен фирмите кои вршат откуп, извоз и преработка на земјоделски производи, заеми со 3% камата ќе добиваат и микро, малите и средните земјоделски производители
 • Државата ќе кофинансира отворање вински продавници и штандови

  Со буџетска финансиска помош за опремување, кирија и вработување, продавници и штандови на кои ќе се продава само домашно вино годинава ќе се отворат во централните градски подрачја, на гранични премини, аеродроми и во хотели и казина.
 • Општина Кисела Вода доби зелен пазар

  Градоначалникот на општина Кисела Вода Марјан Ѓорчев и директорот на ЈКП „Комуналец - Кисела Вода“ Дојчин Алексовски денеска го пуштија во употреба новиот зелен пазар „Расадник“, што се наоѓа на улицата „Франк Харкорд Манинг“, спроти паркот „Македонија“.
 • Додека некој во светот гладува...

  2 милијарди тони храна, или половина од сè што во светот купуваат луѓето за јадење, завршува во канта за ѓубре.
 • 2.000 тони печење, изедено

  За време на божиќните празници Србите се гостеле со околу 2.000 тони прасечко месо. Килограм прасечко содржи и до 2.100 вишок калории.
 • Втор јавен повик за давање земјоделско земјиште на социјално загрозени лица

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави втор јавен повик за давање на над 745 хектари државно земјоделско земјиште на плодоуживање на социјално необезбедените лица корисници на социјална парична помош.
 • Консултации на фармерите за успешна 2013 во земјоделството

  Состојбата во сточарството особено во Пелагонискиот регион, откупот на тутунот, продажбата на јаболката во Преспанско, се само некои од темите на директните средби што деновиве ги реализира Федерацијата на фармери (ФФРМ) со своите членови низ Македонија.
 • Пазарџиите бараат покрив

  Зимно време смрзнуваме, лете е изгор, а кога врне прокиснува, се жалат продавачи, но и граѓани што ги користат услугите на Градскиот пазар во Велес. За лошите услови на пазарот свесен е и сопственикот ЈKП „Дервен“, до кого стигнуваат реакции од корисниците.
 • Раководството на ФФРМ на средба со членовите од Пелагонискиот регион

  Претседателот на Федерацијата на фармерите во Република Македонија-ФФРМ Андрија Секуловски денеска оствари средба со членовите на ФФРМ од Пелагонискиот регион на која се разговараше за актуелните планови и проблеми со кои се соочуваат фармерите од овој дел на државата.
 • Меленото месо ќе стане поскапа смеса

  Месарниците се подготвени за производство според новите стандарди кои ќе се применуваат од крајот на месецов, а смесите што ќе ги подготвуваат ќе бидат со различен состав и со цени прилагодени за сечиј вид, но повисоки од цената на сегашното мелено месо.
 • 240 бумбари сакале без пасош да влезат во РМ

  На царинската испостава Гевгелија привремено се задржани 240 живи бумбари за опрашување на растенија.
 • Србија го испи македонското вино

  Македонија е лидер во регионот по извоз на вино. Притоа, од вкупниот извоз на вино, кој бил во вредност од околу 45 милиони евра, само во Србија, за девет месеци лани, извезено е во вредност од 12 милиони евра.
 • Шверц на лук вреден 10 милиони евра

  Двајца британски државјани се осомничени дека шверцувале лук за најмалку 10 милиони евра. Станува збор за приближно милион килограми бел лук за кои не биле платени царински давачки од околу 1,5 милиони евра.
 • Само една фирма е заинтересирана за земјата од „Џумајлија“

  Една фирма од двете што биле заинтересирани за земјиштето кое до неодамна го користеше агрокомбинатот „Џумајлија“ ги исполнила условите што биле предвидени со огласот за земање под закуп, велат во Министерството за земјоделство.
 • Компаниите се стимулираат за воведување на ХАЛАЛ стандардот

  Во Македонија постои мал интерес за воведување на ХАЛАЛ стандардот, досега само седум компании го имаат воведено овој стандард. Годинава се очекува нивниот број да се зголеми со оглед на фактот дека Министерството за економија одлучи да им даде парична помош на компаниите кои ќе го имплементираат овој стандард.
 • Бразил со жалба до СТО за забраната за увоз на говедско месо

  Бразил им даде рок до март на земјите кои го ограничија увозот на говедско месо да ги укинат забраните, во спротивно ќе поднесат жалби против нив во светската трговска организација изјави бразилското министерство за земјоделство.
 • Се поголема побарувачка на овошје во Кина

  Состојбата на светскиот пазар на овошје се менува, што е добра вест за производителите, но не и за потрошувачите бидејќи ќе се зголемат цените на овошјето поради големата побарувачка од Кина.
 • Месото ќе се меле исклучиво пред купувачот

  Месарниците веќе нема да смеат да продаваат мелено месо. Тие ќе мора да го мелат во присуство на купувачот. Ова се новините кои ги пропишува новиот правилник кој го подготви Агенцијата за храна и ветеринарство.
 • Во виното се вистината и заблудите

  Нема основа во верувањето дека колку што е постаро виното, толку е подобро, тврдат енолозите и додаваат дека со годините божествениот пијалак може да го задржи квалитетот или да го изгуби, но не и да го подобри.
 • Владина поддршка од 90 милиони денари за рибарството и аквакултурата

  Рибарството и аквакултурата годинава ќе добијат финансиска поддршка од 90 милиони денари, што претставува највисока финансиска годишна поддршка во оваа област.
 • Германска инвестиција за нова винарска визба во Kавадарци

  Интензивно се одвиваат подготовките за изградбата на нова винарска визба во Kавадарци од страна на германски инвеститор, информираат денеска од менаџерскиот тим на винарницата.
 • Во Кичевско разоткриени продавачи на фалсификуван мед

  Агенцијата за храна и ветеринарство во рамки на засилените активности за прекинување на синџир од производители, дистрибутери и продавачи на фалсификуван мед, разотрки индивидуални лица и компанија од Кичевско кои продавале фалсификуван производ.
 • Без регистрација на земјиштето нема субвенции

  Со воспоставувањето на овој систем ќе се олесни процесот на аплицирање за националните субвенции и ќе се спречуваат злоупотреби на државната помош на земјоделците.
 • МИА интервју со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски

  Министре, како ја оценувате изминатата 2012 година? Може ли да се каже дека беше релативно мирна, без поголеми превирања, протести, штрајкови, блокирање патишта?
 • Со субвенциите македонското земјоделство доби вредност

  Во земјоделството, оваа година се направени значителни промени. Донесена е петгодишна програма за субвенционирање која треба да даде нова насока на развојот на земјоделството, се хармонизираа многу закони, а се даде можност на стопанството да се ревитализира.
 • Пари од ИПАРД и за рибниците

  Ова досега им беше оневозможено и на фармерите и на сопствениците на рибници поради сложеноста на постапките.
 • Глобочичкото Езеро порибено со охридска пастрмка

  Вештачката акумулација Глобочичко Езеро денеска беше порибена со четири илјади единки здрав подмладок охридска пастрмка.
 • Пеколен хамбургер само со потпис

  Атомскиот хамбургер (Atomic Fallout burger) само изгледа како обичен хамбургер, но тој е толку зачинет што секој што сака да го проба мора најпрвин да потпише изјава со која потврдува дека нема да го тужи ресторанот во случај на некои здравствени проблеми пренесува Daily mail.
 • Унгарија ја забрани продажбата на земјоделско земјиште на странски државјани

  Унгарскиот парламент го усвои амандманот на уставот со кој им се забранува на странски државјани да купуваат земјоделско земјиште во Унгарија пренесува франс прес.
 • Обработливото земјиште да се окрупни

  Од околу 450.000 хектари обработливо земјиште, 100.000 ќе бидат приоритет во претстојното окрупнување. Овој процес т.н. консолидација е комплексен и долготраен, минимум 20 години, но ќе ги опфати сите расцепкани парцели, а ќе се реализира согласно правната рамка чие донесување се очекува кон средината на идниот месец.
 • Не постои термин неисплатени, туку непребиени субвенции

  Нема никаков проблем со исплатата на земјоделските субвенции, дециден е министерот за земјоделство, Љупчо Димовски.
 • Србија воведува заштитни царини за увоз на земјоделски производи

  Владата на Србија одлучи од 1 јануари следната година да воведе плаќање на посебен надомест за увоз на одредени земјоделски производи поради заштита на домашниот аграр.
 • Аронија на нивите во Азот

  Светската здравствена организација аронијата ја прогласи за супер храна поради лековитото дејство. Нутриционистите ја препорачуваат како лек за срцеви заболувања, панкреас и тироидна жлезда бидејќи во себе содржи многу витамини и микроорганизми.
 • Одложено плаќањето на кириите за државните ниви

  Владата го одложи рокот за плаќање кирија на земјоделците што имаат земено под закуп државно земјиште за шест месеци. Со новиот закон за земјоделско земјиште досегашниот рок - 31 декември во тековната година, се заменува со 31 јули следната година.
 • Центро Табак доби дозвола за откуп на тутун

  Над 400 тутунопроизводители, кооперанти на компанијата Центро Табак" од Велес, по долга неизвесност можат да го продадат тутунот од годинашната реколта.
 • Чекајќи го извозот јагнињата станаа овци

  Атмосферата во една од најголемите кланици во Македонија пред божикните и новогодишните празници може да се нарече секако само не празнична.
 • Агенцијата за храна тврди дека не се продава старо месо како свежо

  Агенцијата за храна и ветеринарство вчера преку писмо до редакцијата „Дневник“ одговори на наводите во текстот под наслов „Јадеме свежо месо старо 18 месеци“ објавен на 22.12.2012 година.
 • Јадеме свежо месо старо 18 месеци

  Замрзнато, па одмрзнато месо се продава како свежо во македонските месарници. Иако покрај секое парче месо треба да стои декларација на која мора да стои потеклото и фактот дека веќе е еднаш одмрзнато, во помалите месарници низ земјава законската обврска не се почитува.
 • Извршители преку жив штит влегоа во „Повардарие“

  Извршители со полициска асистенција го пробија живиот штит на вработените пред винарската визба „Повардарие“ од Неготино за да го наплатат акцизниот долг на компанијата од околу 600 илјади евра.
 • Вранецот на Тиквеш ја освојува Данска

  Винаријата Тиквеш" го пробива македонското вино на скандинавскиот пазар. Како што вели генералниот директор на ВВ Тиквеш", Игор Илиевски, 80.000 шишиња од категоријата висококвалитетни вина Вранец спешл селекшнн од бербата 2011, ќе извезат во Данска. 
 • БиМилк одбележа 60 години постоење

  Битолската млекарница БиМилкк одбележа 60 години од денот на основањето во 1952 година, кога повеќе трговски претпријатија се здружија и го формираа тогашното претпријатие Млекарр-Битола.
 • Фрлени 25 илјади единки подмладок на пастрмка

  Охридското Езеро денеска е порибено со 25 илјади единки на ендемичниот вид охридска пастрмка, како дел од обврските на концесионерот Пастрмка 20122, уредени со договорот со концесионерство на риболовното подрачје Охридско Езеро за рекреативен риболов.
 • 7.000 риби крап пуштени во Вардар кај Велес

  Над 7.000 риби крап со тежина од 450 килограми, вчера беа пуштени во Вардар кај Мало Мовче, во Велес. Порибувањето го извши Здружението на спортски риболовци Бабунаа кои се концесионери на езерото Младостт и реките Вардар, Бабуна и Тополка. За рибите спортското друштво вложи 2.500 евра.
 • Нови мини-винарии ќе се градат во охридскиот регион

  Во рамки на Проектот на Владата за изградба на мини-винарии, како активности насочени кон подобрување на севкупната туристичка понуда на земјата, но и како можност за отворање нови работни места, во охридскиот регион ќе се градат четири нови винарии.
 • Доделени првите лиценци за проценители од областа на земјоделството

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги додели првите лиценци за проценители од областа 3емјоделство, на Трговски друштва кои ги исполнија условите од Законот за процена за добивање на лиценци и дадоа свечена изјава за примена на правилата содржани во Кодексот на етика и на професионалните стандарди.Во име на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Секретарот на Комисијата за полагање на стручен испит за проценувач за процена на вредноста на средствата…
 • Двојно помал извоз на јагниња

  Извозот на јагниња од Македонија за време на празниците е намален за околу 64 проценти во споредба со истиот период лани.
 • Од лошо грозје нема добро вино

  Таа е првата жена-енолог во Македонија, па затоа во винарските кругови ја нарекуваат винската леди. Пензионираниот енолог Марија Велковска 22 години го подготвува виното што се извезува на европскиот пазар, па низ нејзините раце вели дека поминале над 200 милиони литри македонско вино за Германија. Била консултант во повеќе винарници. 
 • Заврши обуката за менаџери на земјоделски задруги

  Стекнување знаења и вештини за донесување значајни одлуки при раководењето и работата со земјоделските задруги, беше целта на еднонеделната обука што ја спроведе Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој (ЦеПроСАРД). Обуката организирана во соработка со Министерство за земјоделство, ја завршија менаџерите во постојните 18 земјоделски задруги.
 • Имињата на увозниците се чуваат во тајност

  Имињата на фирмите што увезоа српско канцерогено брашно со афлатоксини засега се држат во тајност. Kазни ќе има ако се утврди вина кај нив.
 • Неверојатен обид за шверц на ореви

  Царинските службеници минатиот викенд открија повеќе обиди за внесување на фалсификувана и непријавена стока на територијата на државата.
 • ЦеПроСАРД го отвора Тренинг центарот за спроведување обуки

  Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој (ЦеПроСАРД) денеска ќе го промовира Тренинг центарот за спроведување обуки.
 • Земјоделците од Радовиш со трактори протестираа пред седиштето на СДСМ

  Земјоделците од Општина Радовиш денеска протестираа пред просториите на Општинската организација на СДСМ. Над 400 земјоделци со 50 трактори и земјоделска механизација го блокираа централното градско подрачје изразувајќи го својот револт против опозицијата која го блокира донесувањето на буџетот за 2013 година.
 • Македонско оригано во американски пици

  Вентилаторите во сушарата што ќе ги движи енергијата на сонцето ќе го сушат органското оригано кое ќе се пласира на американскиот пазар. Сушеното оригано се продава по цена од 2,4 до 2,6 евра за килограм, а етеричните масла кои можат да бидат нус појава чинат 165 евра за литар. Од ориганото може да се произведува мед. На американскиот пазар тегла од 800 грама чини 30 долари.
 • Во Џумајлија ќе се вложат 200 милиони евра и ќе се вработат 2.000 лица

  Премиерот Никола Груевски не сакаше да го обелодени името на инвеститорот, но информираше дела завршен е огласот за избор на концесионер за Џумајлија.
 • Kризата го стопира пласманот на јагнињата

  Во кланицата „Серта компани” од Kавадарци, која е најголем извозник на јагнешко месо од Македонија, од каде што секоја година извезуваа од 12.000 до 15.000 јагниња за празниците, сега немаат заклано ниедно јагне.
 • Во кривопаланечко заврши есенската сеидба

  Кривопаланечките индивидуални земјоделски производители и земјоделски претпријатија од општините Крива Паланка и Ранковце ја завршија есенската сеидба за 2012 година пред снежните врнежи.
 • Органска храна = здрава храна

  Органската храна и органското земјоделство се важен, перспективен дел на македонското одржливо производство, а за граѓаните за здравиот начин на исхрана.
 • Паника кај лозарите поради студот

  Немирно спиеме поради страв ниските температури да не го оберат грозјето предвреме бидејќи ние сме сепак своевидна фабрика под отворено небо, реагираат лозарите од Тиквешко како најголем лозаровинарски регион во Македонија.
 • Две компании заинтересирани за прилепскиот Тутунски комбинат

  Две меѓународни компании покажуваат интерес за влез во прилепскиот Тутунски комбинат, а веќе се бара стратешки партнер и за фабриката Еурокомпозитт.
 • Од Србија е увезено канцерогено пченкарно брашно

  Станува збор за четириесетина тони брашно увезено од повеќе увозници, од што поголемиот дел воопшто не бил пуштен во промет, односно бил во магацините на увозниците.
 • ФЗНХ пример за врвна научна институција од областа на земјоделството и храната во Македонија

  Осовременувањето на земјоделското производство, зголемувањето на обработливата површина, на вкупната продукција и на извозот, се само некои од индикаторите за ефектите од владината аграрна политика, од се што е вложено во македонското земјоделство последниве шест години, рече денеска министерот Љупчо Димовски по отворањето на 37. средба „Факултет-Стопанство“ на Факултетот за земјоделски науки и храна.
 • Гастрономска тура низ Осоговието

  Туристите имаат можност да пробаат манастирско вино и ракија, домашен леб, баници, пити подготвени под вршник, ајвар, лутеница, пишии, тиганици, кратовска пастрмалија, армци, компоти, слатки, како и голем број домашни и екопроизводи од локалните земјоделци.
 • Во Прилеп откупени 9.500 тони тутун

  Во Македонија до вчера се откупени околу 9.500 тони тутун по просечна цена од 175 денари, соопшти денеска Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.
 • Орхидеа- одгледување

  Орхидеите од секогаш ги фасцинирале луѓето. Со векови тие се симбол на љубовта, раскошот и убавината. На почетокот на 18ти век заради атрактивниот изглед и опојниот мирис се појавиле многу колекционери од сите делови на светот. Денес одгледувањето орхидеи е широко распространето и е едно од најпопуларните растително “хоби”.
 • АгриМК на Агробизнис форум 2012

  AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен едукативен семинар насловен „АгроБизнис Форум 2012“ (AgriBusiness Forum 2012). Настанот ќе се одржи од 18 до 20 декември 2012 година во просториите на факултетот. АгриМК ќе земе учество на форумот во понеделник 18 Декември во 15:20 часот на тема: Потреба за актуелизирање на агробизнисот помеѓу младите. Ги покануваме сите читатели да присуствуваат.
 • Факултетот за земјоделски науки и храна одбележува 65 години

  Факултетот за земјоделски науки и храна денеска и утре ќе ја одбележи 65-годишнината од постоењето со Меѓународен симпозиум за земјоделство и храна.
 • Земјоделците притискаат да се донесе буџетот

  Фармерите и лозарите апелираат да престанат кавгите на политичките партии за делбата на народните пари и ако треба, пратениците да работат и дење и ноќе за до Нова година да го изгласаат буџетот.
 • Вински фестивал на Скопски саем

  Синоќа започна Винскиот фестивал 20122 на Скопски саем. Посетителите ќе имаат можност четири дена да дегустираат различни видови вино од македонските визби, но и да пробаат млечни и месни производи од најдобрите во земјава.
 • З.З."Малина" ја презеде пакистанската групација Џонсонс и Филипс - АГРОО

  Кривопаланечката кланица со ладилник на поранешната З.З..Малинаа, како што информира градоначалникот на Крива Паланка Арсенчо Алексовски, преку Агенцијата за странски инвестиции ќе ја преземе странската пакистанска групација Џонсонс и Филипс АГРОО.
 • Подвижна канцеларија за земјоделците во Kуманово

  Kумановската подрачна единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство доби возило од Владата во рамките на проектот „365 дена подвижна канцеларија за земјоделците“.
 • Јапонците открија антивирусни својства на пивото

  Експертите од Јапонија утврдија дека една состојка на пивото може да штити од настинка, па и од некои посериозни детски заболувања. Истражувањето финансирано од пиварницата „Сапоро бруериз“ го направија научниците од универзитетот во Сапоро.
 • Вино во изобилство, а бочвари нема

  Развојот на винарството во нашиот најголем лозарски регион е во подем, но изумира бочварството, па винарниците увезуваат бочви од странство, а не ретко и за ситни дефекти се принудени да плаќаат странски стручњаци за поправки.
 • Извозот на македонски земјоделски преработки урива рекорди

  И покрај светската економска криза, македонското земјоделство и преработувачката индустрија во делот на извозот продолжуваат да остваруваат рекордно високи резултати, истакна заменик-министерот за земјоделство, Зоран Коњановски по средбата со членовите на Здружението на преработувачи на овошје и зеленчук - МАП.
 • 24.000 љубичици во Центар

  Во Општина Центар во текот на минатиот месец, на различни локации на територијата на Општината, засадени се околу 24.000 љубичици во различни бои.
 • Во замрзнатата пченка нема афлатоксини

  Агенцијата за храна и ветеринарство соопштува дека нема присуство на микротоксини - афлатоксини во трите испитани мостри на замрзната пченка за човечка исхрана, земени од домашниот пазар, од различни увозници од Србија, по добиената информација за појава на афлатоксини во дел од пченката од новата реколта произведена во оваа земја.
 • Во виничко откупени 25 тони тутун

  Од планираните 160 тони тутун, во виничко досега се откупени 25 тони по 170 денари за килограм просечна цена.
 • Министерството за земјоделство во Кавадарци доби подвижна канцеларија

  Подвижната канцеларија на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска пристигна во Кавадарци.
 • Со новото возило земјоделците во Кочани ќе бидат поинформирани

  Возниот парк во локалната самоуправа Кочани е збогатен со уште едно возило. Станува збор за комби што ќе го користи Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.
 • Од бруцелоза заболени само 112 грла добиток

  Агенцијата за храна и ветеринарство годинава евидентира само 112 грла добиток болни од бруцелоза и вкупно 57 лица што е драстично намалување од периодот до 2006 кога бројките беа 19.000 овци и кози, како и 900 луѓе.
 • Димовски ќе се сретне со жителите на Лозово и Свети Николе

  Љупчо Димовски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска ќе ги посети Лозово и Свети Николе каде ќе оствари средби со жителите на тие општини.
 • Велес доби сертификат за испитување храна

  Велешкиот Центар за јавно здравје го доби сертификатот ИСО 17.025, со кој може да ги испитува храната и водата, присуството на хемикалии и тешки метали, односно повеќе параметри што влијаат врз здравјето на граѓаните.
 • Контролите не покажале афлатоксини во пченката

  Државниот инспекторат за земјоделство во досегашните контроли нема идентификувано присуство на афлатоксини во пченката.
 • Демне отровна српска пченка?

  Пилињата пцовисувале поради проблеми со црниот дроб. Пченката со која се хранети е дадена на анализа, а во меѓувреме се испитува и пченката за човечка исхрана увезена од Србија
 • Кинa планира да одгледува зеленчук на Марс

  Откако научниците во Пекинг ги објавија првичните тестирања, кинеските астронаути детално се подготвуваат за оспособување на растенија што евентуално би се одгледувале на Марс и Месечината.
 • Што го крши оризовото зрно?

  Се уште не е утврдена причината за енормната кршливост на оризовото зрно што годинава ги затече производителите. Приносот, велат, е преполовен и кои било мерки да се донесат, нема да ја надоместат загубата.
 • Турски бизнисмени ги разгледуваат овошните насади во Македонија

  Во организација на Федерацијата на фармерите на Македонија и Тујап ферс (турски саеми) турски бизнисмени се во дводневна посета на нашата земја со цел да се развие поголема соработка во делот на инвестициите за овоштарството односно подигнување на насади од круша и садници за овошки како и отворање на откупен центар.
 • При крај изградбата на зелен пазар

  Од средината на овој месец ќе биде пуштен во употреба зелениот пазар во Општина Кисела Вода лоциран на улица Франк Харкорд Манинг".
 • Бимилк доби ИСО 14.001

  Млекарницата Бимилк месецов се здоби со уште еден меѓународно признат стандард ИСО 14.001 со кој оваа реномирана македонска компанија покажа дека ги задоволува потребите за ефикасно решавање на проблемите поврзани со заштита, унапредување и управување со животната средина.
 • Голем интерес за парите за рурален развој

  Регистрираните земјоделци и компаниите од општина Велес, чија приоритетна дејност е земјоделието, пројавија голем интерес за добивање на средства од програмата за финансиска подршка за рурален развој.
 • Градоначалникот се сретна со земјоделците

  Во рамки на проектот Отворени денови низ Македонијаа на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство викендов во општина Илинден се одржаа две трибини и средби со земјоделците.
 • Парите за земјоделците оделе кај војска и скијачки здруженија

  Европскиот ревизорски суд утврдил дека парите за помош на земјоделците во членките од централна и од источна Европа се трошат ненаменски, па препорачал да се преиспита досегашната политика за нивна поддршка во новите членки на Унијата.
 • Земјоделска интернет берза за поголем профит во земјоделството

  Обезбедувањето на пазарите и на информации за движењето на цените на домашните и странски пазари, за среднорочните предвидувања за обемот на производство кој би се пласирал на пазарите, за понудата и побарувачката која се случува и во земјата и надвор од неа ќе се овозможи со воведувањето на земјоделска интернет берза.
 • Центро Табак од Велес на цедило остави над 400 тутунари

  Од Министерството за земјоделство велат дека и покрај ваквата состојба нема да дозволат на тутунопроизводителите да им остане родот неоткупен. Ќе направат се и последниот лист од жолтото злато од велешко да биде откупен.
 • Се нудат финансии за руралниот развој

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој објави повик за користење финансиски средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2012 година за мерките: Инвестиции за модернизација на земјоделски стопанства и за преработка и маркетинг на земјоделски производи.
 • „Вајнбоу“ почна со промоција на македонските вина во САД

  Новата, добро подготвена кампања за претставување на македонското вино во Соединетите Американски Држави, ги даде првите резултати, преку претставувањето на вината на Стоби во синџирот продавници поврзани со големиот дистрибутер Вајнбоу.
 • Штипските земјоделци заинтересирани за органско производство

  Земјоделците велат дека органското производство зема се поголем замав, бидејќи имаат двојна заработувачка и полза.
 • Се затвора винарската визба “Повардарие” од Неготино?

  Српските газди на винарската визба “Повардарие” од Неготино сериозно размислувале да стават клуч на винаријата незадоволни од непочитувањето на судски одлуки во државава, дознава “Дневник”. 
 • Инспекторите открија семе со поминат рок и забранети пестициди

  Семенски материјали со поминат рок и без соодветна декларација и пестициди кои не се на одобрената (Анекс1) листа минатиот месец одзел Државниот инспекторат за земјоделство од земјоделските аптеки.
 • Македонците сакаат да молзат, ама нејќат да ораат

  Како што анализираат статистичарите на Евростат, за една декада, односно од 2000 до 2010 година, е забележан 58% раст во млекопроизводството во Македонија, што ја прави земјава лидер во регионов по забрзаниот раст.
 • Научниците го "отклучија" генетскиот код на пченицата

  Научниците "отклучија" клучни делови од генетскиот код на пченицата која е едан од најважните житарици, што би можело да доведе до производство на доволни количини на храна за луѓето.
 • Во Македонија има 139 хектари под костен

  Лани државата на вкупно 63 одгледувачи на костен им исплати 2,5 милиони денари поддршка.
 • Операторите со храна да се регистрираат!

  Агенцијата за храна и ветеринарство ги потсетува операторите со храна, дека на 31 декември истекува преодниот рок од две години, во кој согласно Законот за безбедност на храната треба да се регистрираат во Агенцијата.
 • Одржан протестот на оризопроизводителите

  Иницијативниот одбор на оризопроизводители од Кочанско вчера протестираше пред зградата на општина Кочани поради непочитување на договорот за откупната цена од 25 денари за килограм оризова арпа и најниската откупна цена за 20 денари за килограм.
 • Болести кај циклама (Cyclamen spp.)

  1.Botrytis- сиво гниење Botrytis cinereaпредизвикува гниење на цветовите и листовите. Сите заболени делови се прекриени со сива прекривка (од мицелиите на габата), подоцна се сушат и стануваа сиво- кафени.
 • Првите домати одгледани во поларниот појас

  Во Нибин, мало Шведско село со 245 жители, од неодамна се наоѓа првата плантажа на домати во поларниот круг, кој во текот на целата година ќе носи плодови благодарение на стаклениците. Во план е годишно да се произведува 1000 тони домати.
 • Секвоја стара 3200 години

  Тие се едни од најголемите дрва во светот кои се простираат по должина на планинскиот венец на Сиера Невада. Фотографот Мајкл Николс помина две недели фотографирајќи го ова џиновско дрво.
 • Скопскиот Рајски парк по терк на светските

  Двајца млади архитекти се избрани од општина Аеродром да црпат искуство од други земји и за три месеци да изработат проектна задача, која ќе послужи како основа за распишување конкурс за избор на идејно решение за новиот Рајски парк.
 • „Тиквијада“ во Гази Баба

  По повод 28 Ноември - Денот на тиквата, градинката „Детска Радост“ од општина Гази Баба денеска организира „Тиквијада“. Во сите четири објекти на градинката - „Мимоза“, „Темјанушка“, „Сончоглед“ и „Калинка“, родителите носат рецепти и подготвуваат храна од тиква, тикварник, колачи, печена тиква...
 • Актинидија (киви)- Actinidia chinensis

  Актинидијата потекнува од Кина од долините на реката Јанг це Кјан. Таа е дводомно растение, женските и машките цветови се наоѓаат на различни растенија.
 • По 300 денари годишно за чување нива од пет декари

  Чување на нивите од пет декари годишно ќе чини 300 денари. Како што велат од Падарската служба во Кавадарци, цената на услугата расне со зголемување на површината.
 • Државното земјиште се поатрактивно за земјоделците

  Неплатена закупнина со години, подигање едногодишни насади наместо повеќегодишни, немање елаборат и бизнис-план се само дел од проблемите што го следат издавањето на државното земјиште под закуп.
 • Оризопроизводители задоволни од владините мерки за субвенционирање

  Поддршката и решенијата за оризопроизводителите, ја потврдија солидарноста и определбата на Владата кон земјоделците од регионот.
 • Најскапото пиво на светот

  Единствени алкохолен пијалок, што претставува почеток на ерата на производство на скапоцено пиво…
 • Искористени 2,8 милиони евра од кредитот за земјоделскиот сектор

  Девет компании од земјоделскиот сектор имаат искористено средства од поволниот кредит што го пласира Македонската банка за поддршка на развојот. Поддршката на овие компании е 2,8 милиони евра. Од Банката информираат дека во фаза на одобрување се нови четири барања во вкупен износ од 800.000 евра.
 • Легализирање на земјоделските објекти за поголемо користење ИПАРД средства

  Со легализирање на земјоделските објекти фармерите стануваат финансиски помоќни, а тоа им отвора можности за користење средства од ИПАРД Програмата, изјави заменик министерот за земјоделство, Зоран Коњановски по посетата на Регионалната канцеларија на Федерацијата на фармери (ФФРМ) во Струмичко.
 • Средба со земјоделците

  Градоначалникот Тони Трајковски, заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Зоран Коњановски и претставници од подрачното одделение за земјоделие Гази Баба, имаа работна средба со земјоделците од населените места Трубарево и Стајковци и со Земјоделските здруженија "Каварџик" и "Зелена долина".
 • Секси морска сирена ќе ги мами скопјани, а петел ќе им кукирика

  По желката, рибата и паунот во тек е изработката на нови цветни скулптури што ќе се постават низ Скопје, едната ќе бида морска сирена, другата петел и три бувови.
 • Дуња - кралица на есенските овошја

  Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да зреат од крајот на октомври, што значи веќе навлегуваме во сезоната кога ќе можеме да го пробаме нејзиниот вкус. Инаку таа потекнува од Азија, а старите народи ја нарекуваат симбол на плодноста, симбол на љубовта и среќата.
 • Кисела зелка- извор на витамини

  Киселата зелка освен што оди одлично со чашка ракија во зимските месеци, таа е и извор на многу витамини.
 • Расцвета најголемиот цвет во светот

  Во Базел во Швајцарија расцвета најголемиот цвет во светот. Ова огромно растение е високо 2,27 метри и цвета само во текот на неколку дена на неколку години.
 • Почна откупот на тутунот

  Почна откупот на тутунот во Струмичко. Првите количини, околу 100 тони, се веќе преземени.
 • Kвалитетно домашно млеко дури во 2020 г.

  Стратегијата за подобрување и следење на квалитетот на млекото 2013-2020, го трасира развојот на млекопроизводството и ги задоволува условите што ги бара Европската унија.
 • Десетти по ред настан „Ден на дрвото“

  Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.
 • Пелагонија не памети поуспешна сеидба

  На 24.000 хектари се засеани житни и фуражни култури, а поволните временски услови овозможија сеидбата да заврши предвреме.
 • Македонски вина претставени во Канадa

  Македонски вина од винаријата „Далвина“ викендов беа претставени на традиционалниот меѓународен вински фестивал ,,Gourmet food&Wine Expo“ во Торонто. Промоцијата беше во организација на винската агенција Далвина од Канада. 
 • Здрав оброк за енергичен ден

  Под мотото: Здрав оброк за енергичен ден - заедно сме повкуснии, двата домашни водечки брендови Виталиа" и Бимилк" организираат заедничка акција Виталиа Чоко мусли + Бимилк млеко за промотивна цена од само 99 денн, со што на своите потрошувачи ќе им понудат единствен спој на здравје и задоволство.
 • На Македонија и треба млеко од екстра класа

  Подобрување на квалитетот на млекото и зголемување на производството во земјава може да се постигне само преку поголемо субвенционирање на млекото од екстра класа, оценуваат од СКМ.
 • Руси заинтересирани за македонските конзервни фабрики

  Како последица на кризата трговската размена меѓу Македонија и Руската Федерација годинава бележи пад од околу 40%, споредно со лани.
 • Ќе се изработува физибилити студија за изградба на скијачки центар на Галичица

  Во текот на оваа недела се очекува да биде потпишан договор за изработка на физибилити студија за развој и изградба на скијачки центар на падините на Галичица.
 • Исполнети условите за почеток на откупот на тутунот

  Откупот на тутунот може да почне. Како што велат од Сојузот на тутунските здруженија, осум компании заверија 240 мостри и веќе од вчера ги подигнуваат. Се очекува да бидат откупени од 23.000 до 24.000 тони.
 • Темјаниката, вранецот, шардонето и мерлото ќе освојуваат нови пазари

  Винаријата Тиквешш во саботата во рамки на Фестивалот на младо вино им овозможи единствена можност на љубителите на врвното вино да дегустираат и да уживаат во младото вино од последната берба од 2012 година.
 • Дневно производство на 35 тони месни и сувомесни производи

  Компанијата Пекабескоо вчера го пушти во употреба новиот производствено-логистички центар за месни и сувомеснати производи. Во новиот капацитет се вложени 13 милиони евра, од кои 9,5 милиони се кредит од Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Македонската банка за поддршка на развојот, а останатите се сопствени средства.
 • Мавровско Езеро и Радика порибени со поточна пастрмка

  Познатата река Радика и Мавровското Езеро порибени се со 15 илјади парчиња подмладок поточна пастрмка. Тоа едел од планираните ативности на вработените на националниот парк„Маврово“.
 • Ѓорче Петров создаде одлични услови за развој на селскиот туризам!

  По повеќе од седум години инвестирање и надградба на инфраструктурата Општина Ѓорче Петров створи одлични услови за развој на селскиот туризам, вели градоначалникот Сокол Митровски.
 • Јаболко со сонцето од Кутлеш се појави во Демир Капија

  Јаболко со сонцето од Кутлеш се појави во Демир Капија.
 • Субвенциите за овчарството да се исплаќаат во август и септември

  Распределбата на земјоделските субвенции да продолжи зашто дава конкретни резултати. Евидентни се ефектите од досега реализираните 350 милиони евра.
 • Македонија и Унгарија ја интезивираат соработката во земјоделството

  Продлабочување на односите во земјоделството и потпишување меморандум за соработка во оваа сфера договорија министерот за земјоделство, Љупчо Димовски и унгарскиот министер за рурален развој Шандор Фазекаш.
 • Димовски на состанок на министри за земјоделство на ЈИЕ во Приштина

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска во Приштина ќе учествува на традиционалниот годишен работен состанок на министрите за земјоделство на Југоисточна Европа.
 • Скиндапсус- Scindapsus aureus

   Фамилија: Araceae Род: Epipremnum/Scindapsus Вид: aureum Англиски назив: Devil's Ivy, Pothos, Домашен назив: Скиндапсус
 • Шефлера- Schefflera sp.

  Род: Araliaceae Латински назив: Schefflera Домашен назив: Шефлера Потекло: Азија, Австралија Клима: Суптропска Минимална температура: 12 °C Оптимална температура: 18 °C Светлина: Индиректна светлина Почва: Добро дренирана Размножување: Семе и вегетативно
 • Стадата од Бистра и Кораб се селат на зимување

  Сточарите од дебарскиот регион, со своите стада, ги напуштаат бачилата и летните планински пасишта од падините на Бистра, Стогово, Kораб и Kрчин и се селат во потоплите краеви. Преселбата почна деновиве и се очекува да заврши до крајот на неделава.
 • Ѕвонче- Campanula sp.

  Латински назив: Campanula sp. Домашен назив: Ѕвонче Потекло: Европа Категорија: Повеќегодишно Висина: Во зависност од сортата до 30 cm Цветање: Пролет, лето Локација: Директна или индиректна светлина Почва: Растресита, богата со хранливи материи Размножување: Семе, делба на корени
 • Ова се најубавите села на светот

  Колкупати сте посакале да заминете неколку дена на некое мирно и чисто место, каде ќе можете да се посветите на природната средина околу вас, уживајќи во миризбата на цвеќињата, дишејќи чист воздух и заборавајќи го стресот?
 • Парада на цветни скулптури во Зундерт

  Она што започна како мала прослава посветена на цвеќето во далечната 1936 година во малиот град Зундерт во Холандија, прерасна во една од најстарите и најпосетуваните прослави од ваков тип во Европа.
 • Зачестени контроли на охридските ревири

  Концесионерот на риболовните ревири и рекреативните зони во охридскиот регион заедно со Државниот инспекторат за земјоделство најавија зачестени контроли на акумулациите што се дадени под закуп на Спортско-риболовниот клуб Свети Апостол Петарр.
 • Семинар на тема „Кластери за зелена енергија“

  Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој - ЦеПроСАРД во соработка со Стопанската комора на Македонија денеска организира семинар на тема „Кластери за зелена енергија”.
 • Најскапото сирење во светот се произведува во Србија и чини 1300 евра

  Специјалниот природен резерват Zasavici во близина на Белград успеа да влезе во ексклузивната гастрономска карта на светот, а притоа и добро да заработи. Тука се произведува најскапото сирење во светот кое чини околу 1273 евра евра по килограм.
 • Салата (Lactuca sativa)- услови за одгледување

  Почва Салатата најдобро успева на хумусни и влажни почви, со добра структура и рН слабо кисела до неутрална.
 • Берба и чување на кромид (Allium cepa)

  Кромидот треба да се бере кога ќе полегнат 30% од растенијата. Растенијата треба да се остават на нива во тенок слој за да се просушат, да ги исцрпат хранливите материи од листовите и стеблото и да депонираат во главиците, како и да формираат поголем број на суви лушпи.
 • Берба на бел корен (пашканат)- Pastinaca sativa

  Полната технолошка зрелост белиот корен ја достигнува кога ќе заврши со акумулирање на хранливите материи односно во доцна есен. Процентот на суви материи достигнува 18-22%.
 • Глобалните цени на храната опаднаа во октомври

  Светските цени на храна опаднаа за 1% благодарејќи на поевтинувањето на житариците, маслото и мастите кои во минатиот месец забележуваа раст од 1,4%, соопшти FAO.
 • Зголемен откупот и продажбата на земјоделските производи за 10%

  Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 811.233.000 денари што претставува зголемување за 10% во споредба со септември лани, објави Државниот завод за статистика.
 • Рандманот проголта 3 милиони евра

  Жетвата на оризот деновиве заврши, земјоделците ги наполнија амбарите со оризова арпа, но паричниците годинава ќе им останат полупразни.
 • Ракот го суши питомиот костен

  Болеста, која кај народот е позната како „костенов рак“, се заканува да го уништи питомиот костен во Полошко, но и во други региони од Македонија.
 • Тримесечен ловостој за пастрмка во Дебарско Езеро и во Радика

  Стартуваше забраната за лов на пастрмка во Дебарското Езеро и во Радика и истата ќе трае до 31 јануари наредната година. Тоа поради нејзиното мрестење.
 • „Џумајлија“ во ликвидација?

  Ликвидација или реорганизација за најголемиот светиниколски комбинат „Џумајлија“ - ќе се знае за десетина дена. Извори за „Дневник“ велат дека ликвидацијата е единствена опција бидејќи во комбинатот не останало ништо за реорганизација.
 • Краставица- Cucumis sativus

  Потекло Краставицата спаѓа во фамилија Cucurbitaceae, потекнува од влажните делови на Индија. Во Европа е донесена преку Египет и Грција. Краставицата содржи повеќе јаболкова киселина од лимунска и тоа му го дава карактеристичниот вкус. 
 • Невен - Calendula officinalis

  Латински назив: Calendula officinalis Домашен назив: Невен Категорија: Едногодишно Вариетети: Calendula arvensis, Calendula maritime, Култивари: Mamestra brassicea, Autographa gamma, Климатски зони: 6a, 7a, 7b, 8a, 8b, 9a, 9b, Месеци на цветање: 6-11
 • 9 причина да јадеме тиква!

  1. Тиквите имаат антиоксидансни и анти воспалителни својства! Ова значи дека помага за целокупното здравје, намалување на стресот и при повреди на меките ткива!
 • Објавен оглас за давање во закуп државно земјоделско земјиште

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави јавен оглас за давање во закуп 5.140 хектари државно земјоделско земјиште во регионите Куманово, Прилеп, Свети Николе, Велес, Кочани, Ресен, Струга.
 • Сушата двојно го поскапи компирот

  Ако ланската година имаше големо производство на компир, па земјоделците немаа со него што да прават, годинава тој поради сушата е дефицитарна култура и неговата цена е во нагорна линија.
 • Три дена се јадеше пита, се пиеше вино и се пееше

  Во Велес по деветти пат се одржа манифестацијата Велешка пастрмајлија". Неколку илјади велешани и гости од сите краеви на Македонија дојдоа на годинешната манифестација да уживаат во вкусот на питата пастрмалија.
 • Десетици илјади трактори чекаат легализација

  Македонија располага со 53.606 трактори, но огромен процент од нив немаат документација за сопственост бидејќи се купени во времето на поранешна Југославија, а некои се добиени во наследство.
 • Има интерес за инвестиции во "Џумајлија"

  Според премиерот Никола Груевски, има интерес од инвеститори за агрокомбинатот Џумајлијаа.
 • Слика 1. Автохтона раса Буша. Крава и теле

  Органско говедарство

  Составен дел на одржливото земјоделство е органското земјоделство. Целта на органското земјоделство е подобрување на здравјето и продуктивноста на заемно зависните заедници, почвениот жив свет, растенијата, животните и луѓето.
 • Државата бара закупец за земјата на Џумајлија

  Државата бара закупец на земјиштето со кое, до неодамна, управуваше агрокомбинатот Џумајлијаа од Свети Николе.
 • Чувајте ги водните ресурси за да имаме храна!

  Зголемување на конкурентноста на агросекторот и на квалитетот и безбедноста на храната, одржливо управување со ресурсите, како и подобрување на условите во руралните средини, се само дел од мерките што Македонија треба да ги преземе за ублажување на последиците од климатските промени во земјоделството.
 • Климатските промени наскоро ќе не остават без кафе?

  Растот на температурата предизвикан од климатските промени ќе доведе до исчезнување на дивите видови на кафе "арабика" во рок од само 70 години, што се заканува на генетскиот опстанок на една од основните аграрни суровини, предупредуваат експерти на Кралската ботаничка градина Киу во Лондон.
 • Кавадарчани да внимаваат, се краде ракија од подрумите

  Кавадарчани да внимаваат оти се краде ракија од подрумите. Вакво предупредување дојде од полициската станица Кавадарци откако зачестиле кражбите на алкохол од домашните визби на тиквешани.
 • Се одбележува „Денот на јаболкото“ во Прилеп

  Во ООУ „Блаже Конески“ во Прилеп денеска ќе биде одбележан „Денот на јаболкото“, во рамки на кампањата „Здрава храна за детство без мана“, која се одвива под покровителство на Маја Иванова, сопруга на претседателот на Република Македонија.
 • „Празијада 2012“ во кумановско Режановце

  Во кумановското село Режановце во сабота ќе се оддржи манифестацијата „Празијада 2012“ преку која ќе се промовира празот како градинарска култура карактеристична за овој регион.
 • Ќе се укинува владината мерка за условен увоз на брашно

  Ќе се укинува владината мерка за условен увоз на брашно со откуп на домашна пченица. Според министерот за земјоделство, Љупчо Димовски, за ова е дискутирано во Владата откако биле изнесени и образложени сите аргументи за состојбата во мелничката индустрија.
 • Само 9% од македонското млеко погодно за во ЕУ

  Само 9 проценти од домашното млеко ги задоволува европските стандарди за квалитет, а таа состојба треба да се промени за седум години преку стратегијата што ја подготви Министерството за земјоделство.
 • Советот за земјоделство и рурален развој ќе одржи состанок

  Советот за земјоделство и рурален развој денеска ќе заседава во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.
 • Трибина за измените на Законот за регистрацијата и легализација на тракторите

  Во рамки на саемската манифестација „Агрофуд“, федерацијата на фармери денеска организира трибина на тема „Измените на Законот за регистрацијата и легализација на тракторите“.
 • Коњановски на средби со земјоделците во пробиштипско

  Заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска ќе ја посети општина Пробиштип. Во рамки на посетата што е дел од проектот „Отворени денови низ Македонија“, Коњановски ќе има средба со земјоделците во селата Пишица и Стрмош.
 • Чакалот по 50 години повторно се појави во Македонија

  Во близина на штипската Дестилерија прегазен е чакал, диво животно кое веќе 50 години не е забележано во Македонија од страна на ловџиите и сточарите.
 • „Компиријада 2012‘‘ во Горно Јаболчиште

  Во организација на општина Чашка и ООУ „Лирија“ денеска во селото Горно Јаболчиште се одржа манифестацијата „Компиријада 2012‘‘.
 • Бившиот директор на ИМБ отвора млекарница

  Иако во Пелагонија последниве две години е преполовено производството на сурово млеко, Живко Радевски вели дека подготовките за отворање се во завршна фаза, а во тек е набавка на опрема.
 • Осигурени само 1.000 земјоделци

  Според официјалните податоци, за осигурување се одлучиле само еден отсто од земјоделците иако државата субвенционира дури 60 отсто од сумата на полисата.
 • Димовски: Македонските земјоделски производи со одличен квалитет

  Дефинирањето на мерките на финансиска поддршка за земјоделството и руралниот развој за временски период од пет години, претставува повеќегодишно буџетско и стратешко планирање кое за прв пат се воведува во спроведувањето на земјоделската политика во земјава.
 • Шокантно: кое е најздравото месо на светот?

  Научниците од Пекинг задолжени за кинеската вселенска програма, го анализирале месото во обид да најдат најсоодветно месо за своите астронаути. Резултатите се шокирачки.
 • Македонскиот домат нема „тута апсолута“

  Надлежните негираат дека се вратени 300 тони домати и велат дека се работи само за четири камиони со 82 тона, кои не се вратени поради штетникот.
 • Зголемен интерес на домашните туристи за музејот за вино

  Се зголемува интересот и на домашните покрај на странските туристи за посета на музејот на виното во Демир Капија, за десет месеци музејот го посетиле вкупно околу 1.800 туристи, информира денес Цветанка Тодоровска Митрева, кустос во музејот. 
 • Лозата на Бегот два века раѓа грозје

  Најсериозни претенденти за најдолговечна винова лоза, во најголемиот лозарско-винарски регион во Македонија, се 100-годишната лозница во некогаш култната кавадаречка кафеана „Балкан“ и 200-годишната лозница во нивата на Ѓоко Липтов - Бегот.
 • Калинка - лек и задоволство

  Калинките личат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Тие се добар извор на антиоксиданти. Многу клинички студии ја испитувале превентивна улога на калинката кај ракот на простатата, ракот на кожата и ракот на дојката.
 • Рекордно производство на житни култури во Индија

  Индискиот министер за земјоделство Sharad Pawar изјави дека во земјоделската 2011-2012 година очекуваат рекордно производство на житни култури од 252,6 милиони тони, а се очекува невиден принос и на пченица, ориз и памук.
 • Земјоделството и љубовта

  Уште од античко време храната цврсто била поврзувана со сексот бидејќи со нејзина помош се зголемува сексуалната издржливост и се подобрува либидото. Целерот, авокадото, бананите, бадемите, смоквите, аспарагусот, чоколадото, јајцата и медот се само некои од афродизијаците кои ќе ви го подобрат сексуалниот живот.
 • Медот како превентивен „лек“ во зимските месеци

  Медот е еден од најлековитите средства со најдолга медицинска традиција. Овој драгоцен природен производ може да се користи на многу различни начини за разни видови тегоби.
 • Месо со ознака- "за поголема заштита на животните"

  Хумано управување со животните и фер цени - Германското друштво за заштита на животните, заедно со земјоделците и супермаркети, планира да воведе етикета со која ќе ја гарантираат заштитата на животните.
 • Домати заразени со штетник завршиле на македонскиот пазар

  Околу 300 тони струмички домати се вратени од Русија и од Украина поради постоење на штетниот тута- апсолута.
 • Трпезното грозје наскоро на словачките трпези

  Во Словачка има простор за пласман на македонски производи, пред се заради климата која дозволува и по два месеци порано да се реализира производството.
 • Утре почнува "Агрофуд 2012"

  "Агрофуд 2012" која е најстарата саемска манифестација, годинава ќе се одржи по 62. пат на Скопски саем, а главна тема што ќе провејува низ четирите саемски денови ќе биде: "Прехраната е основа за човештвото и има огромен потенцијал".
 • БиМилк ги отвора вратите за посетители

  Најголемата домашна млекарска индустрија БиМилк утре од 11 до 13 часот ќе ги отвори вратите за сите оние што се заинтересирани да дојдат во посета. Истиот ден Битолската млекара ќе ја посетат и холандскиот амбасадор и германскиот заменик-амбасадор.
 • Вработените немаат поим за промените во фирмите

  Во македонскиот агросектор постои социјален дијалог ако се земе предвид колективното договорање, но работниците речиси воопшто не се консултирани или информирани кога станува збор за евентуални промени во компаниите или нивното преструктуирање. Тоа, велат од Агросиндикатот, е голем пропуст.
 • Наводнување на 4,5 илјади хектари земја во Кратово и Пробиштип

  Проектот е финансиран со заем кредит од Јапонската банка за меѓународна соработка во износ од 70 милиони евра.
 • Во Дебар се продава добиток по улици

  Дебарските сточари се принудени да го продаваат добитокот на диви пазари низ градот бидејќи на сточниот пазар, кој порано функционираше, изградени се куќи.
 • Суфицит во земјоделството во Србија

  Српската земјоделска и прехранбената индустрија може во 2012 година да оствари странски трговски суфицит од 1,3-1,4 милијарди долари.
 • Енергија од пченка

  Во село Драгачица во петокот го одбележаа завршувањето на изградбата на првата електрана на биогас во западна Србија, а првата електрана во целата земја, која за производство на електрична енергија ќе користи пченка.
 • Коњановски: Во 2013 година земјоделците и сточарите ќе можат да обезбедат земјоделска маханизација

  Некаде кон средината на идната година земјоделците и сточарите ќе можат да обезбедат земјоделска маханизација преку ИПАРД програмата на Европската комисија која обезбедува 14 милиони евра за таа намена.
 • Во Македонија регистририрано првото органско ѓубриво

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја издаде првата дозвола за регистрација на производството на органско ѓубриво во Македонија.
 • Владина поддршка за занаетчиите и брендирање на земјоделски производи

  Владата со две нови мерки ќе даде подршка на македонското стопанство.
 • Фарма, нова турска инвестиција во Скопје

  Балканска млекара, кoја е во сопственост на турската млекарница Суташ, пред неколку дена основаше фарма во Македонија.
 • Ќе се даваат под закуп 627 хектари државно земјиште

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави јавен повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште во регионите Гевгелија, Неготино, Делчево, Ресен, Битола, Валандово, Берово и Свети Николе, за вкупна површина од над 627хектари.
 • "Фејсбук за крави"- апликација за сточари

  Хрватски софтверски експерти имаат необична и многу успешна апликација "Farmeron", софтверска алатка дизајнирана за анализа на земјоделското производство.
 • Доаѓа безбоен Џек

  Компанијата Џек Даниелс (Jack Daniel's), позната дестилерија од сојузната држава Тенеси, за прв пат уште од времето на прохибицијата во САД презентира безбоен виски.
 • Користење средства за формирање задруги и за номадско одгледување овци, кози и говеда

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој објави јавен повик за доставување барања за користење средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2012 година.
 • Здружено одгледување

  Комбинирајќи ги растенијата на правилен начин е добро за нивниот раст, развиток и здравје, како и за естетскиот изглед. Преку овој краток водич ќе ви објасниме кои видови да ги комбинирате и кој се предностите.
 • Повисоки цени за поквалитетно млеко

  Млекарите од лабораторијата во Битола очекуваат брзи, навремени и релевантни резултати, според кои ќе се одредуваат и квалитетот и цената на млекото.
 • Јаболкото се враќа во охридскиот регион

  Овоштарите чии насади се претежно во атарот на селата Лакочерај, Орман и Мешеишта, тврдат дека карактеристиките на јаболката што тука се произведуваат се со посебен вкус и мирис, благодарение на големиот број сончеви денови и подземните води.
 • Дождот ја спаси есенската сеидба

  Дождот ја спаси есенската сеидба во велешко. Иако со мало задоцнување падна во доволни количества и им овозможи на земјоделците да ги посеат планираните површини под јачмен и пченица.
 • Паузира чистењето на почвата со рози

  Поради реновирање и реконструкција на двата велешки парка, привремено се отстранети 7.000 рози, кои таму беа засадени пред две години, а ќе бидат вратени кога ќе завршат хортикултурните активности.
 • Отворена првата приватна лабораторија за испитување на млеко

  Лабораторијата е приватна инвестиција на битолскиот ветеринарен доктор Владимир Димовски, кој вложил 230.000 евра.
 • Саем на медот во Прилеп

  Во центарот на Прилеп, на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ се одржува третиот по ред Саем на медот, на кој учествуваат 30-ина излагачи од Прилеп, Битола, Берово, Гостивар, Демир Хисар, кои го претставуваат медот и повеќе пчелини производи.
 • Новиот правилник ќе ги сомеле месарите

  Потекло на секое парче месо со декларација на која мора да стојат производителот, фармата на која животното е одгледувано, кланицата во кое е заклано се само дел од измените кон кои мора да се приспособат македонските фирми.
 • Овците од Шар Планина тргнаа кон Овче Поле

  На Шар Планина има околу 30.000 овци, а има доволно пасишта за 600.000, но, како што тврди Меџит Амити, сопственик на најголемото стадо, проблемот што нема повеќе стада лежи во недостигот на работна сила.
 • Агри.мк на 132-от семинар на ЕААЕ и Здружението на агроекономисти на Македонија

  Македонија ќе црпи европски искуства за подобрување на конкурентноста на земјоделско-прехранбениот сектор преку 132-от Семинар на Европската асоцијација на агроекономисти што во наредните три дена се одржува во Скопје.
 • Дегустација на Вранец веритас на Стоби

  Винаријата "Стоби" во соработка со Македонската амбасада во Кралството Холандија на Саемот Персвејн во Хаг, претстави свои 13 сорти на вино, меѓу кои и Вранец веритас, што беше дел од специјалната дегустација за Мастерклас.
 • Ќе се поедностават процедурите за аплицирање за ИПАРД - средства

  ЕУ од идната година ќе ги поедностави процедурите за аплицирање за средства за ИПАРД - компонентата, наменета за земјоделците, во делот на прибирање на бараната документација и за поддршката за апликантите.
 • Стотина фирми го имаат HACCP само на хартија

  Kомпаниите што работат со храна, освен заверен документ на кој стои како треба да изгледа производството на храна со овој стандард, не почнале да го спроведуваат системот.
 • Пелагонија роди компири колку ореви

  Ако до лани од хектар добивале по 70 тони, сега приносите се намалени на 20 тони, поради што цената на овој зеленчук на зелените пазари се зголеми од 20 на 40 денари.
 • Сакаат екопрепорака без да ја докажуваат

  И по два месеца откако Министерството за животна средина ги промовира проектот и правилниците за доделување еколошки ознаки на производите, с` уште не пристигнала ниту една апликација
 • Казна за „Повардарие“ имитирал ознаки на „Тиквеш“

  Винарницата „Тиквеш“ го доби судскиот спор со конкурентот „Повардарие“ оти неготинци употребувале етикети на шишињата за вино кои биле идентични со тие на кавадарчани.
 • Азалеа

  Азалеата е цветна грмушка од родот на Rhododendron. На почеток азалеите биле класифицирани како посебен вид , но денес се познати како два од осумте познати подвидови на рододендрон - Pentanthera (листопадни) и Tsutsuji(зимзелени).
 • Хортензија

  Хортензија - Hydrangea припаѓа на семејството Hydrangeaceae. Родот е доста обемен и содржи околу 100 видови.
 • До 2017-та во рацете на земјоделците 700 милиони евра

  Земјоделците да го прошират своето производство и да ги надградат сопствените бизниси е целта на новата петгодишна Програма за аграрна поддршка што во Владата ја разгледуваа сите релевантни фактори, претставници од земјоделските здруженија, науката и надлежните институции.
 • Младо Нагоричино замириса на македонски специјалитети

  Вкусни специјалитети од струмичката, гостиварската, битолската, штипската и од повеќе други кујни се најдоа на натпреварувачката трпеза во кумановско Младо Нагоричино, каде што се одржа натпреварот за највкусно јадење.
 • Kупувачот одлучува дали сака производ со ГМО

  Суперјајца што лекуваат дијабетес, јаболка што не потемнуваат, лосос што брзо расте, свињи што се помалку штетни за околината се само дел од генетски модифицираната храна што се произведува во светот.
 • Со здрава храна до здрави генерации

  Под мотото Со здрава храна до здрави генерациии, децата од градинката Кукушка, во организација на Битолската Млекара-БиМилк и Виталиа, а по повод 16 октомври Светскиот ден на храната, одржаа едукативна претстава во Пионерскиот дом Карпош во Скопје.
 • Тутунски комбинат - Прилеп го намалува долгот кон државата

  Комисијата за хартии од вредност (КХВ) му дозволи на Тутунски Комбинатт АД Прилеп да издаде трета емисија на долгорочни хартии од вредност по пат на приватна понуда. Станува збор за 637.778 обични акции во вредност од 32.609.589,14 евра.
 • Чајна и печеница само за слави

  Живинарската фарма "Везе Шари" од тетовското село Требош ги поскапи своите сувомесни производи, а наскоро зголемување на цените на своите месни преработки најавуваат и од "Агриа" од Велес.
 • Јадете повеќе лук, а штедете на домати!

  Цените драстично скокнале кај црвените домати, зелката, карфиолот и лимонот, компирите, гравот, лубениците, крушите, јаболката и лимонот, а поевтиниле само лукот и лупените ореви.
 • Алиум

  Алиум е род, кој опфаќа повеќе од 1200 видови, барем 30 од кои се користат за храна, вклучувајќи кромид и лук. Сега нас повеќе не интересираат декоративните видови кои се повеќегодишни луковични растенија со цветови собрани во соцветија.
 • Одгледување на рози во саксии

  Розата е кралско растение и како такво најдобро е да се одгледува на место каде што може да се шири во висина, ширина и длабочина. И воопшто - таа сака простор, во некои случаи - особено многу простор.
 • Градина со пеперутки

  Ако имате место во дворот и сакате пеперутки, можете да креирате катче во градината, која ќе ги привлекува со бојата и аромата, со комбинирање на соодветните растенија.
 • Петунија- Petunia sp.

  Петунија е род од 35 видови на цветни растенија со потекло од Јужна Америка и спаѓа во фамилија Solanacae. Името го добила од францускиот збор “petun” што означува тутун. Повеќето растенија што ги сретнува во градините се хибриди (Petunia × hybridа).
 • Руралната жена - столб на земјоделието

  Жените-земјоделки имаат потреба од економска сигурност и општествено признание. Тие заслужуваат многу поголема афирмација зашто се столб на семејството и чувари на македонската традиција, се грижат за домот, децата, храната,...
 • Битола ќе гради европски пазар

  Пред Нова година треба да почне првата фаза од реконструкцијата на зелениот пазар во центарот на Битола, каде што ќе се отстранат старите тезги со азбестен покрив. Од Општина Битола велат дека нема да им пречат временските услови зашто ќе биде поставена монтажна конструкција. Во првата фаза зафатот ќе опфати 1.200 квадратни метри од централниот дел на пазариштето.
 • Во казаните се пече помалку ж’та

  Во Тиквешко замириса на ракија, но лозарите велат дека есенва, поради подобрата цена за килограм грозје отколку претходните години, одлучиле да остават помалку грозје за преработка во домашни услови. Поголемиот дел од родот на виновите лози го продале во винарниците и веќе си ги зеле парите.
 • Втора фаза од откупот на тутунот

  Денеска стартува втората фаза од откупот на тутунот, откако правата фаза од раниот предвремен откуп на тутунот заврши кон крајот на септември.
 • Добар откуп и пласман на јаболката

  Производителите задоволни од годинашниот откуп и пласман на јаболката. Цената за килограм, се движи меѓу 15 и 20 денари во зависност од сортата.
 • Со квалитет и контрола до сигурен пласман

  Со соработката меѓу земјоделците, трговците и преработувачите ќе се унапреди пазарот, а најголемо внимание ќе и се посвети на контролата на квалитетот на млекото и на месото, за што кон земјоделците и сточарите ќе има посебен пристап.
 • Најави за нова поддршка за земјоделството во наредните 5 години, планирани се 700 мил евра.

  Зголемување на степенот на додадена вредност во земјоделството, на квалитетот и на продуктивноста е стратешката насока на најновата програма за субвенционирање што се носи за следните пет години, а предвидува вкупно 700 милиони евра поддршка.
 • Варијациите на Охридското езеро, опасно за живиот свет

  Постојаното варирање на нивото на Охридското езеро може да доведе до исчезнување на живиот и растителниот свет во крајбрежниот појас.
 • Македонскиот мед е најквалитетен во Европа

  Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска во Битола свечено ја отвори традиционалната манифестација „Денови на македонското пчеларство“
 • Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот

  Производителите се генерално задоволни од годинашниот откуп и пласман на јаболката. Цената за килограм, велат, се движи меѓу 15 и 20 денари
 • Нови мерки во корист на земјоделците

  Во соработка со општините Владата спроведува проект чија што суштина се состои во изградба на локални патишта во должина не поголема од еден километар, изградба на патишта за пристап до земјоделско
 • Агри.мк учествуваше на тренинг центар за обука на теми од областа на обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во ЦеПроСАРД

  Агри.мк учествуваше на семинарот на тема: „Системско управување со енергија: Меѓународни добри пракси и стандарди„ и воведување на основните елементи на стандардот ISO 50001 - систем за управување со енергија
 • Жалфија - Salvia sp.

  Родот Салвиа опфаќа огромна група растенија, со над 900 вида, кои се со потекло од Мексико и Јужна Америка.Видовите вклучуваат едногодишни, двегодишни и повеќегодишни растенија, голем дел од кои се со висока декоративна вредност и некои од нив се и со ароматични листови.
 • Свинското месо ќе испости поради добиточната храна

  Според одгледувачите на добиток свинското месо до Нова година треба да биде над 400 денари, а јунешкото ќе се продава по 500 денари за килограм
 • Зголемен е извозот на вино

  Зголемен е извозот на вино, изјави во кавадаречкото село Сопот заменик министерот за земјоделство Зоран Коњановски кој се сретна со тиквешките лозари. 
 • Кисела Вода конечно ќе добие зелено пазарче

  Пазарот ќе се простира на површина од 250 метри квадратни и ќе бидат поставени околу 40 тезги со настрешница. За неговата изградба Кисела Вода ќе одвои околу 4 милиони денари, а се очекува да биде готов за два месеци
 • Србите се потепаа по македонската ајварка

  Викендов на кумановскиот пазар вриеше од граѓани на јужна Србија кои не само што се снабдуваа со месо и сувомеснати производи по цени кои се дури и за 30% пониски од оние во Србија, туку купуваа и кондиторски производи, сирење, кашкавал, козметички и хигиенски производи, но и вреќи црвен пипер за да прават ајвар.
 • Производителите задоволни и од цената и од приносите

  Жетвата на оризот во велешко е при крај. Под оваа култура годинава беа посеани 120 хектари, а досега родот е собран од над 80 хектари. За собирање на родот ангажирани се петнаесетина комбајни и друга приклучна механизација.
 • Задругарството чекор до современо земјоделство

  Окрупнување на земјиштето и на производството, поголема конкурентност и подобар пласман се клучните придобивки од формирањето земјоделски задруги, процес што наскоро ќе се заокружи со законско решение. Правната рамка веќе се изготвува и треба да биде донесена за најдоцна два месеца, додека првите финансиски средства планирани за поддршка на задругарството ќе се реализираат во 2013 година.
 • Јавен ПОВИК бр. 06/12 за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделското земјиште во државна сопственост до 10 хектари

  I. ПРЕДМЕТ НА јавниот ПОВИК Се објавува јавен повик за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделското земјиште во државна сопственост за подигнати долгогодишни насади за времетраење од 30 (триесет) години за следните катастарски општини:
 • Германци ќе градат винарница во Kавадарци

  Германски инвеститори се заинтересирани да градат винарница во Kавадарци - обелодени вчера кавадаречкиот градоначалник Александар Панов. Тој потенцираше дека уште една германска инвестиција доаѓа во Kавадарци, покрај „Дрекслер Мајер“ која ќе произведува кабли за „Мерцедес“.
 • Бунгур и тавче-гравче како специјалитети

  Жителите на општина Чашка планираат да ги брендираат сите свои производи.
 • Сливата и нејзината улога во човековото здравје

  Сливата кај нас ја има во изобилие. Различни видови, со различни бои, големини, вкусови. Која и да ја одберете нема да згрешите бидејќи сливата се наоѓа на листата на најздрави и најбогати со антоксиданси овошја кои можат да се најдат на нашиве простори.
 • Нов рекорд: Најголемата тиква во светот

  На државниот саем во Масачусетс е измерена најголемата тиква на светот. Таа тежи дури 911 килограми, што е нов светски рекорд.
 • Маслинка стара 2.000 години продадена за 65.000 евра

  Старите маслинови дрва се нарекуваат живи скулптури од Римската империја. На аукцијата во Тулуз понуден е дел од колекцијата на еден шпанец.
 • Објавен е повикот за поднесување барања за користење на ИПАРД средствата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави седмиот Јавен повик за доставување на барања за користење на финансиски средства од петтата компонента на Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија.
 • Зрнест извор на важни витамини и антиоксиданси

  Со оглед на тоа што есента е сезона на грозјето, ви претставуваме и повеќе од добри причини зошто ова слатко зрнесто овошје е добро за вас и за вашето здравје.
 • Грци навалија на македонски ајвар

  Тегли со македонска зимница, пред с` ајвар, лутеница, домата, подготвени во домашни услови, како локум купуваат грчките државјани на битолскиот пазар и на тезгите во пограничните битолски села Бистрица, Егри и Kравари.
 • Шест големи причини да јадеме сончоглед

  Сончогледот не е само занимација, тој прави многу за нас додека го јадеме. Ова се причините заради кои ќе посакате да уживате во него:
 • Пастрмките останаа без вода

  Поради опаднатото ниво на Вардар, пцовисале многу пастрмки, бидејќи јатата што не отпливале низводно завршиле кај рибокрадците, кои со раце полнеле торби со риби, тврдат од „Баш Вардар“
 • Македонското вино во Холандија и Полска

  Единаесет македонски винарии, организирани преку здружението Вина од Македонија", од 21 до 24 овој месец ќе ги промовираат своите вина во Хаг и во Варшава.
 • За сушата чекаме спас од небото

  На крај од летото нормално е водостоите да се на минимум, но далеку сме од апсолутни минимуми какви што имавме во 2000 и 2001 година. Kлучно е есенва добро да врне, а назима да падне снег, вели Јосиф Милевски од УХМР
 • Здравата храна станува иднина на земјоделството

  Во 2007 година имавме 266 хектари под органско производство, а денес се евидентирани 5.266, додека бројот на фармери од 120 е зголемен на над 1.300
 • Туристички комплекси ќе никнат на Пониква, Берово, Крушево

  Во Пониква е предвидена изградба на 135 викенд-куќи, 12 комерцијални објекти и спортски терени. Во Берово на првата локација ќе се гради етно-комплекс, наменет за алтернативен и здравствен туризам. Во Крушево, на три помали локации, ќе се градат хотелски единици. Во Голак, Делчево ќе се гради викенд-населба и туристички комплекс.
 • До крајот на годинава литар зејтин - 120 денари

  Горан Лазов, прв човек на фабриката за масло "Благој Ѓорев" од Велес, очекува во маркетите до крајот на годинава литар масло да се продава по 120 денари.
 • Осумдесет фармери во посета на Саемот за земјоделство во Бурса

  Група од осумдесет фармери и бизнисмени, во организација на Федерацијата на фармерите на РМ и ТУЈАП ФЕРС, се во посета на земјоделскиот саем во Бурса- Турција, која е една од најголемите меѓународни саемски манифестации.
 • Амонијак и фосфор ги уништија пастрмките во Темница

  Енормни количини амонијак и фосфор во водите на реката Темница пред две недели предизвикаа помор на пет тони пастрмка, покажаа резултатите од испитувањето што го изврши Државниот инспекторат за животна средина. Директорот Фирус Мемет вели дека во водите на оваа река, која е притока на Треска, во моментот на поморот имало многу отровни супстанции.
 • Преспа тежи од јаболка

  Со откинување на првото јаболко во овоштарниците на „Агроплод“ во Преспа вчера и традиционално почна годинашниот јаболкобер. Земјоделците се задоволни зашто толку богат род не паметат со години наназад.
 • На улица "Македонија" дегустација на мед

  На улицата се поставени 35 штандови на пчелари од цела Македонија, на кои се изложени и презентирани сите можни пчелни производи. Мед, матичен млеч, перга, восок, полен и прополис се само дел од нив.
 • Стрежево ја брендира пастрмката

  Јавното претпријатие „Стрежево“ ќе ја брендира пастрмката што ја одгледува во рибникот крај Стрежевското Езеро во чист еколошки крај и по најсовремена технологија.
 • Политиката што ја води СДСМ е дволична и уништувачка!

  Стечајците и земјоделците од повеќе градови вчераутро го блокираа центарот на Скопје со цел да го изразат незадоволството заради неизгласувањето на Законот за земјоделство и рурален развој и заради фактот што некои пратеници не го поддржале изгласувањето на овој закон.

Добивајте информации на е-маил

 
www.agri.mk 2012 © all rights reserved.